Huo zhe

• Čína 活著 (viac)
všetky plagáty

Příběh popisuje osudy obyčejné čínské rodiny během několika desetiletí. V hlavních rolích se nám představí Li Gong (Xu Jiazhen) a You Ge (Xu Fugui), manželé, kteří musí snášet veškeré útrapy, které jim život nachystal, v Číně před i po revoluci. Režisér zde vykresluje měnící se politickou situaci v Číně a zaměřuje se především na obrovskou vůli žít, kterou obě hlavní postavy nepostrádají ani přes svůj těžký život plný menších i větších tragédií. (Los)

Aky

Tohle zaslouží absolutorium. Na příběhu jedné čínské rodiny v průběhu několika generací je velice zajímavým způsobem vyprávěno, jak a proč se z krásné tisícíleté kultury během několika desetiletí vlády komunistů stala zubožená a nespravedlivá společnost bez zásad, pravidel, soucitu, v níž je obtížné přežít. ()

corpsy

Film tak krásne a veľkolepo zobrazuje komunistický život v Číne minulého storočia, až to zaváňa propagandou. Spočiatku sa však snímok priveľmi nesnaží diváka vtiahnuť do svojich osídiel, ale postupne z minúty na minútu ( vo filme z etapy do etapy ) si získava stále väčšiu a väčšiu pozornosť. Možno sa to bude zdať niekomu okato gýčovité a prvoplánovane sentimentálne či hrajúce na city, ale všetko tu má svoje miesto a čas. Aziati to vedia. ()

Ceres

Na tenhle film jsem se docela těšil, jelikož po předchozích Zhangových filmech jsem byl nadšen, co předvede dále. Mám z toho ale smíšené pocity. I přes nezpochybnitelný přinost tohto filmu, který dobře vykresluje historii Číny a období přechodu ke komunismu a s tím spojené změny ve společnosti. Zhang Yimou tenhle film musel udělat. Co se týče hodnocení, to je pěkný oříšek, jsem velmi rozpolcen. Rád bych filmu dal tolik, co ostatní lidé, ale já mám rád Zhanga prostě jinak, uvidíme časem. Já dávám momentálně 70% ()

ZIASystems

Huozhe (anglicky Lifetimes) popisuje životní útrapy jedné čínské rodiny a začíná tím, že Xu Fugui prohraje svůj dům (což se mu později stane záchranou) a témeř i svoji rodinu (což zase přispěje k vylepšení jeho charakteru) a jediné co mu zbude je krabice loutek - i těch se ovšem Xu Fugui později musí vzdát, protože jsou příliš "imperialistické". Osudy hlavních hrdinů v Číně mezi 40 až do 80 lety jsou plné bolesti a ponížení, ale i nové naděje. Není to film o hrdinech ani o "zlých komunistech", ale proste jen o těžkém životě průměrného čínana v této době. V Číně byl film zakázan. ()

H34D

Moc pěkný film o přežívání v těžkých časech. I když má film své kruté a velmi smutné části, ukazuje, že i obtížný život může být zdárně naplněn, završen a nemusí jít jen o zmiňované přežívání. Každá doba si dokáže zachovat svou lidskost, pokud se o to lidé v ní žijící pokusí. Yimou Zhang natočil moc pěkné a komplexní dílo, jehož jedinou chybkou by mohlo být jen poněkud rozvláčněné tempo... 8/10 ()

• Film byl v Číně zakázán a režisér Yimou Zhang nesměl následující dva roky točit filmy finančně podporované ze zahraničí. Zároveň si nemohl na filmovém festivalu v Cannes osobně převzít Velkou cenu poroty. (profhubert)
  • Frázi z názvu filmu „huozhe“ pronese Jiazhen (Li Gong) v scéně, kde volá na Chunshenga (Tao Guo), aby se nevzdával a žil dál. „Huozhe“ znamená právě kontinuitu, spojitost, návaznost života. (profhubert)