Mŕtvi a pochovaní

• Česko Mrtví a pohřbení (viac)

Filmový horor, odehrávající se v malém městečku na západním pobřeží Spojených států. Jeho hlavním hrdinou je místní představitel zákona, šerif Dan Gillis, který má velké starosti s dlouhou sérií nesmírně brutálních vražd. Musí najít vraha a zabránit dalším tragédiím, jenže tím jeho problémy neskončí. Když nešťastnou náhodou způsobí autonehodu, stane se svědkem neuvěřitelné události. Zraněný chodec si "klidně" nasadí přejetou ruku a uteče. To však není jediná nevysvětlitelná událost. Zdá se, že mnohé z pohřbených obětí brutálních vražd se tajemným způsobem vrací do života. (oficiálny text distribútora)

J.Lajner

Neprávem opomíjený horor Garyho Shermana s prvotřídní atmosférou a šokující pointou na konci. V době, kdy za sebou jistý pan M. Night Shyamalan ještě tahal dřevěného kačera, vznikl film, který si rafinovaně pohrává s diváckým očekáváním a nebojí se překvapit nečekaným vyústěním. Atypický horor s nemalou dávkou mystéria. Milovníci Lovecrafta, si přijdou na své. ()

Vančura

Výtečná věc, která mě hodně bavila. Hlavní předností je poutavý děj, který udrží pozornost od začátku do konce. Navíc je tam řada velmi dobrých momentů, které to pozdvihují nad žánrový průměr (film si navíc dobře pomáhá dramatickou hudbou). Zamrzí ale občas nelogické chování některých postav (rodinka bloudící v temném domě je svou debilitou vyloženě na pěst) a místy značná předvídatelnost - hodně rychle mi bylo jasné, kam to vše směřuje, včetně samotného závěru, který je nejen předvídatelný, ale i dost stupidní. Btw. hodně mi to připomínalo film Rituál (jsem skoro v pokušení se domnívat, že "posloužil" jako inspirační zdroj). ()

Jello Biafra

Rok 1981 bol pre hororový žáner veľmi úspešný. V tomto magickom roku vzniklo mnoho hororov, ktoré sú dnes neoddiskutovateľné klasiky. Medzi ne patrí aj tento skvost, ktorý pojednáva o maličkom mestečku na západnom pobreží spojených štátov, kde miestna komunita brutálne zavraždí každého turistu, ktorý sa tu čo len na skok objaví. Jeden uhorí zaživa, ďalšieho roztrhajú na kusy a jedna nešťastná dievčina skončí s hlavou rozdrvenou balvanom. Lenže dotyčné obete veľmi dlho mŕtve nezostanú a onedlho sa vracajú živé a zdravé.........s úplne novou fasádou. Miestny šerif rozbieha pátranie po príčinách tajomných vrážd a snaží sa odhaliť čo je motiváciou k týmto vraždám. Autori tu s prehľadom vykreslili veľmi ponurú atmosféru prímorského zapadákova, navyše zahaleného mlžným oparom. ()

Vitason

Vítejte v Potters Bluff. V roztomilém městečku, jehož břehy jsou omývány chladným oceánem. V městečku, kde se i mrtví mají dobře... Mrtví a pohřbení je velice zajímavý horor, který spíše než na atmosféře stojí na zajímavém námětu, který je velice zdařilým způsobem rozvíjen až do překvapivého a úderného rozuzlení (zdravíme Shyamalana). Samotná atmosféra vychází z příběhu a je tu cítit snaha o spíše tajemnou atmosféru, než o to hrát lidem na nervy, ale samozřejmě je tu několik povedených lekaček, které v kombinaci s maskami Stana Winstona už vytvářejí nebezpečí pro čistotu vašich trenýrek či jiného spodního prádla, ale takové momenty jsou ve filmu asi jen čtyři. Každopádně mohu tento snímek doporučit. ()

Seabeast

Žádný zázrak se nekoná, ale po konci musím říct, že to špatné úplně nebylo. Béčkovost z toho vyčuhuje už od začátku a tu příchuť má po celou dobu. Moc se mi líbily "chuťové" efekty, které jsou u filmů z 80. let naprosto jedinečné a současná digitální éra jim u mě nešahá ani po kotníky. Ne ve kvalitě, ale spíš v tom nádechu a kouzlu. To, co zkrátka zhotovíte přímo na place má o dost větší šmak, než ty počítačové pozlátka. Mrtví a pohřbení není žádný hororový milník, ale svoji závěrečnou pointou a posledním dialogem mě docela rozesmál. Vtipná tečka! Atmoška maloměsta mě sice tolik nedostala a ti živí mrtví moc děsivě nepůsobí, a to ani při svých rejdech. Ale s ubývající stopáží mě to začalo docela bavit. Rozhodně víc než třeba "kult/nekult" v podobě průdérní série Phantasm. Moc vážně se to nebere a ani se to vážně nedá brát, takže zasloužené tři hvězdy jsou až až. ()

• Tento film byl u nás původně distribuován pod názvem Reinkarnace. (masw)

Svet bez lží od scenáristu ALIENa

Svet bez lží od scenáristu ALIENa

21.08.2005

Ako by vyzeral svet, keby existoval dokonalý a neomylný detektor lží? Touto otázkou sa bude zaoberať sci-fi thriller THE TRUTH MACHINE podľa rovnomennej knihy Jamesa Halperina. Prečítať si ju a… (viac)