Vypráví příběh regionálního politika Willieho Starka, který se během své kariéry nakonec prosadí až v nejvyšších politických kruzích. Hlavním hrdinou je však mladý intelektuál a novinář Jack Burden. Ten uprostřed politického dění, v němž stoupá k moci jeho šéf, samorostlý venkovský demagog, řeší vlastní problémy. Willie Stark používá svérázné, nevybíravé metody k dosažení vlastních politických cílů a přitom s sebou strhává i ty, jejichž morální a etické postoje se od jeho filozofií značně liší. Jack Burden se zatím pomalu propracovává k pravdě o sobě i o svých nejbližších.

Snímek ze sedmi nominací získal tři Oscary: za hlavní roli (Broderick Crawford, za nejlepší vedlejší ženskou roli (pro Mercedes McCambridgeovou, jež hraje Sadie Burkeovou) a jako Nejlepší film roku 1949. (oficiálny text distribútora)

Slasher

Můj výsledný dojem nebyl nijak valný, i tak ale podnětný titul o přeměně v politické zvíře, morální degradaci a zkorumpovanosti mocí. Dle všeho byl Stark inspirován jižanskou populistickou hvězdou Huey Longem, též v mnohém evokuje populární dnešní přístup - stavím se do role bojovníka lidu, nabořím tradiční establishment a udělám první poslední (hlava nehlava) zavděčit si voliče. Jak se říká, zaprodám i duši ďáblu. Paralela tu je jasná :) Crawford je charismatický, nicméně nějak si mě ten film nezaháčkoval a ve finále neměl až tak efekt. ()

majo25

Filmov, v ktorých sa z hlavných hrdinov, kedysi čestných a pomáhajúcich ľudí stávajú ľudia bez chrbtovej kosti, ktorí sú schopní ísť aj cez mrtvoly, sú mraky. Tento však bol natočený ešte v časoch, kedy to nebolo až také bežné. Svet skazenej morálky, manipulácie s masami a nezastavenia sa ani pred pomyselnou červenou líniou v plnej kráse, či skôr plnej škaredosti. Aspoň tej doby a v Spojených štátoch, dnes je to asi ešte ďalej. Na druhej strane, do postáv a ich jednania som sa musel až príliš koncentrovať, neplynulo to so samozrejmosťou a aj ten ich vnútorný svet ma príliš nezasiahol. Akoby len plával niekde po povrchu a niekde na periférii. Ani herecké výkony, povedal by som, nepatrili medzi nadpriemerné. ()

C0r0ner

Bylo 'krásné' vidět, jak člověka zlomí moc a jak ho přivede na scestí. Celou dobu mě napadalo, jestli bych to já zvládl lépe, případně aspoň v mezích zákona, nebo bych po hraně také sklouzl až na samé dno. Nakonec jsem si uvědomil, že něco takového nikdy nechci vědět a dál budu žít svůj malý život. 85% ()

liquido26

Vynikající politické drama o tom, co se stane, když se dá lidem moc. Willie je na začátku čestný člověk, který chce odhalit systém a pomoct lidem bez nároku na osobní zisk. Umí mluvit a nadchnout lidi. Stane se guvernérem jenom, aby vládnul za pomoci stejných praktik jako jeho předchůdci. __ Skvělé zajímavé politické drama se skvělými herci. A navíc se psal rok 1949, takže tu je krásná alegorie na SSSR a Stalinův kult osobnosti. ()

Dale

Veľmi silná a stále aktuálna téma o tom, koľko špiny je v politike. Pokiaľ ide o zotrvanie pri moci, neexistuje nič, čo by tomu mohlo stáť v ceste a na dosiahnutie toho sa použijú akékoľvek spôsoby... Neviem, či sa postava Willieho Starka tak radikálne zmenila až pričuchnutím k moci, ale myslím, že to musí mať človek v sebe, hajzlom sa nestanete zo dňa na deň. Extra silné boli zábery na sfanatizované davy jeho uctievačov, ale žiaľ, sú ľudia, ktorí sa dokážu nechať veľmi ľahko zmanipulovať a sú individuá, ktoré dokážu manipulovať davy ako nič. Veď hovoriť ľuďom to, čo chcú počuť je také jednoduché... Mazať im med popod nos, sem-tam im dať nejakú tú diaľnicu, školu, nemocnicu, (či ihrisko, vianočné dôchodky a vlaky zadarmo) a môžete si robiť čo chcete, aj keby ste mali milión škandálov a niekoľko mŕtvol za sebou, stále budú stať za vami... Smutné ()

• Mercedes McCambridge v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)