Nejsem do tebe blázen

• USA You're the Worst
USA, (2014–2019), 25 h (Minutáž: 21–35 min)

Tvorcovia:

Stephen Falk

Hudba:

Adam Blau

Chris Geere, Aya Cash, Desmin Borges, Kether Donohue, Allan McLeod, Todd Robert Anderson, Janet Varney, Brandon Mychal Smith, Darrell Britt-Gibson (viac)

Jimmy a Gretchen se seznámí na svatbě svých přátel. Přestože je Jimmy bývalým přítelem nevěsty a Gretchen nejlepší kamarádka její sestry, tak spolu stráví noc a začíná jejich vztah-nevztah... (TV Prima)

DaViD´82

On je za každých okolností sarkasticky upřímný sobec s asociálním chováním (čti sympatický kretén ve stylu Hanka Moodyho či Bernarda Blacka), ona pak střelený diblík, co neví co chce a je pro každou špatnost. Jsou jako stvořeni pro sebe, ale ostatní s nimi v běžném životě jen stěží vyjdou. Prostě friends with benefits na společné cestě za (snad jednou) funkčním vztahem. Sitcom (v mnohém spíše britcom), který netlačí na pilu a je ve svém nekorektním přístupu k látce ohromně sympatický. Třeba již v tom, že je schopen o sexu při sexu dělat "humory", aniž by sklouzl k fekálnostem či laciným frázím. Ovšem i přes veškerý alternativní přístup to v jádru stále je hlavně a především vztahovka se vším všudy. Akorát hodně jadrná a od rány. Druhá sezóna je pak delší a méně vyrovnaná, ale krom výrazně slabších epizod nabízí i památné, které jsou tím (zatím) v seriálu vůbec nejlepším. | S1: 4/5 | S2: 4/5 | S3: 3/5 | ()

Tom Riddle

Dobytčí romance, aneb jak to vypadá, když se do sebe zakoukají dvě hovada. Odpověď zní: až na sexuální otevřenost překvapivě obyčejně a předvídatelně. You're the Worst je sem tam vtipný, určitě bych se ho ale neodvážil označit za sitcom, možná komediální vztahovku. Ačkoli je hlavním hnacím motorem seriálu vztah za všech okolností upřímného sebestředného Jimmyho a cynické sebedestruktivní Gretchen, víc mě baví jejich sidekickové, PTSD trpící dobrák Edgar a sexuchtivá bacule Lindsay. První řada mě při bingi bavila podstatně víc, než druhá, kterou sleduju průběžně, nevím, čím to je, ale ta rádoby upřímná a záměrná nesympatičnost všech postav je ve výsledku vlastně úplně falešná a umělá. Třetí série je potom do sebe zahleděný nesmysl, který se na jednu stranu pokouší o hloubku a na druhou dělá ze všech postav ploché karikatury (Lindsay ve třetí sezóně musí mít IQ někde kolem padesátky), nechává mě proto emocionálně dokonale chladným (pokud se nepočítá fakt, že mě nesmírně prudí, road trip Vernona a Paula je dost možná nejhorší televizní epizodou v historii) a hodnocení musí zákonitě ještě níž. 35% ()

novoten

1. série - 50% - Přilít do vod vztahových sitcomů něco nového chce v posledních letech, kdy jednotlivé stanice oznamují (a o pár týdnů později pravidelně ruší) nejrůznější pokusy o nové romantické party desetkrát do roka, už docela kumšt. A u FX na to šli od lesa, protože aby se ústřední pár dal dohromady hned na startu, vyspal se spolu a pak se zvládal čím dál častěji urážet a otevřeně i skrytě posílat do zakázaných míst, to jsem vážně ještě v seriálu neviděl. Jenže originální neznamená vždycky dobré. Jak Jimmy s Gretchen, tak i jejich přátelé Edgar a překrásná Lindsay jsou natolik do sebe zahledění, že si ani jeden (snad právě s výjimkou smolaře Edgara) neuvědomují, jak jsou ve své sobeckosti pro své okolí toxičtí. A právě v těch chvílích, kdy se svým okolím nejhůř zametají a já bych se měl nejvíc smát, jsem maximálně znechucený. Proto velké díky za pár chvil "vyměklé" sebereflexe a dokonale funkční melodramatické finále. Pro ostatní možná body dolů za předvídatelnost, pro mě záchranný skok do slabého průměru v poslední chvíli. 2. série - 40% - Povedený konec úvodní sezóny přinesl velkou past. Jak udržet obhroublý humor a neotesané povahy Jimmyho a Gretchen při pokusu o vztah a nepůsobit nevěrohodně? Přesně tenhle úkol Stephen Falk fatálně nezvládl a veškeré snahy o navrácení obou poloviček do úlohy vulgárních pařezů jsou smutně vynucené. Pomáhá mu k tomu i vychtěná linka Gretcheniny nemoci, která nejen, že působí jako z jiného seriálu, ale ani ji Aye Cash nedokážu na jedinou sekundu uvěřit. A když stále suverénně nejlepší Kether Donohue dostává do scénářů scénky typu "aplikace horkého spermatu z mikrovlnky", je mi za ni stydno a smutno zároveň. YTW je totiž seriál, který je viditelně hrdý na to, že je z kabelovky. Ale možností s tím souvisejících využívá paradoxně k tomu, aby se konstantně horšil. 3. série - 30% - Netušil jsem, že se dá klesnout ještě níž. Vzpomínám si, jak v samotných začátcích celé show spousta diváků vychvalovala tvůrce za to, jak všechny zdejší vztahy působí neotřele a realisticky. Zajímalo by mě, jestli by to někdo řekl i teď. Lindsay je místo obvyklé sobeckosti zničehonic retardovaná a veškeré její chování kolem těhotenství mě slušně řečeno uráží, navíc její linka s sebou nese mnoho prostoru pro nesledovatelného ohavu Paula. Gretchen je nesnesitelná lidská bytost, se kterou by nikdo v domácnosti nevydržel ani hodinu a Edgar? Ten je pravou ukázkou toho, jak to vypadá, když je jeden charakter zoufale navíc, protože zápletky typu Dr. Weed se nedají nazvat jinak než trapasem. Záměrně vynechávám Jimmyho, který nějakou záhadou stále zůstává ve středu dění jen díky tomu, že píše knihu. Nad jednou věcí ale žasnu čím dál víc. Jak dokonale mě tahle parta dokáže vytočit během jediné scény. Když už se totiž všichni alespoň trochu uklidní, dorazí teprve ten pravý odpad typu Shitstain a spol. Kdybych mohl přát zrušení jedinému seriálu, byl by to tenhle. 4. série - 0% - Snižování inteligenčního kvocientu postav v rámci udržení dojmu souvislého pásma gagů je tak moc v kontrastu s pokusy o smutné drama, že bych byl upřímně raději, kdyby mi showrunner Stephen Falk dal ránu mezi oči, než aby se snažil ústřední již nenatáhnutelnou linku přece jen vést dál. Čirá nenávist, kterou si masochisticky naočkuji i v její poslední (!) sezóně. 5. série - 40% - Smíření. Alespoň do té míry, do jaké sahá Falkova snaha přesvědčit mě, že Gretchen a Jimmy mají být opravdové postavy s několika odžitými momenty. Jedině proto jsem schopný překousnout dobře vystavěné (ale v konečné pointě bohužel poněkud jalové) flashforwardy nebo trapností svítící epizodu s Paulovou rodinou, která bůhvíproč paroduje skvělý film Dej mi své jméno. Za největší selhání, na které se teď vší silou snažím zapomenout, je ale zacházení s charakterem Lindsay. Kromě toho, že v poslední sezóně působí definitivně jako prázdná figurka, vymetou s ní scénáristé i to poslední myslitelné klišé a zakončí ji - zkrátka tak, jak zakončí. Nebýt toho, je z posledního roku (snad i díky epizodě The Intransigence of Love, která ukazuje, že mimo tuhle toxickou sebranku by hlavní tvůrce přece jen mohl odvyprávět dobrý příběh) smysluplná podívaná. Takhle trochu paradoxně zůstávám i přes nulová původní očekávání zklamaný - a už o nich nikdy nechci slyšet. () (menej) (viac)

Botič

Vztahy jsou občas pěkně toxická záležitost a když dojde na upřímnost, tak s tou každý dojde akorát tak na kraj lesa. You're the Worst je seriál o těch největších masochistech, kteří dokáží vykřesat ze vztahů jen to nejhorší a já jim za to tleskám. Pod tou cynickou slupkou se ukrývá neskutečně boží jádro. Trefa do černého! ()

hellstruck

Britský humor, britská autentičnost, britská nestydatost a britský hlavní hrdina v americkém seriálu. A k tomu lehce nezávislý, anti-mainstreamový feeling. Prostě velice osvěžující záležitost, něco takového jsem v seriálovém světě postrádala. ()

Spooner

1. série: Nekorektní romantická komedie o dvojici tak trochu sviní plná sexu a peprných hlášek, která je však na druhou stranu až nečekaně upřímná a postupem času skvěle pracuje s vývojem hlavních i vedlejších postav. A dost možná se v některých z nich až bolestivě najdete. Druhou sérii chci hned! 80% ()

Davies182

Pilot: na FX se podle všeho rýsuje "upřímný" a přisprostlý (takže jakože reálný) seriál o tom, že i ti největší tvrďáci a tvrďačky, co si naoko chtějí pouze nezávazně užívat (mrdat jako králíci), mají POCHOPITELNĚ také srdíčko na správném místě. V důsledku čehož se tudíž oba hlavní představitelé stejně v úúúplně poslední epizodě vezmou, budou mít tři děti, hypotéku na domek v satelitní vesničce na předměstí a dvě auta. Všechny to hrozně moc baví a dělají, že neví, jak to dopadne (zlomeným srdcem). I hate to say I told You so, but fuck yeah I told You so! Třetí hvězda je za Ayu. ()

Javert

Co by se mohlo na první pohled zdát jako další z amerických televizních sitcomů, je ve skutečnosti něco naprosto originálního a chytlavého, za což vděčí hlavně povedenému mixu britského a amerického humoru, respektive zasazení britského šovinistického cynismu do reálií současné Ameriky. Po první sérii nadšení, nedočkavě vyhlížím druhou. ()

eLeR

Nejsem do tebe blázen ... no jasné. Tento model romantiky, keď si dvaja nechcú priznať, že to medzi nimi funguje, mám rada. Fakt zábavička. A nielen Jimmy a Gretchen za to môžu, ale aj ostatní ... Edgar, Lindsay, Sam, Killian ... ešte aj predavač pizze mal štýl. Má to kopec hlášok, je to svieže, drzé, niekedy cez čiaru .. skrátka iné. ()

kajda.l

Ach... Jimmy je sobeček a píčus jehož britskej přízvuk a hlášky mě baví, Gretchen prostě a jednoduše žeru a miluju vypointovanost vtipů směřující k Lindsay. Prvních pět dílů sjížním stále dokola a nepřestávají mě bavit. Jen se obávám, aby to neskončilo podobně jako jeden z předchozích Hardcastleho počinů 100 Questions (rychlá stopka s ohledem na prudérní Američany), ale snad se pletu... Sympaticky nekorektní, ale nikoliv nechutná zábava plná upřímných dialogů. Moralizující slepičky milující romantická klišé, které uráží slovo "kunda" to patrně rychle odradí a to je moc dobře... 100% ()

erased

Oba hlavní aktéři i jejich skoro symetričtí sidekickové jsou svou nekonvenčností na první pohled jako stvoření pro tuctový sitcom, ale tím, že se tvůrci s ničím neserou namísto toho vznikla instantly lovable romantická komedie, která od začátku okouzlí tím, jak málo si ústy Jimmyho a Gretchin bere servítky, a zároveň z nich nedělá žádné prvoplánové karikatury, když je s přibývajícími díly dokáže vykreslit jako opravdové osoby, které se nechovají tak, jak se chovají jen z rozmaru scenáristy. Takhle je z You're the Worst zároveň zábavný, svěží i aktuální seriál, kterých není nikdy dost. Navíc si nepamatuju, kdy jsem naposledy zhltnul celou sérii jakéhokoli seriálu na jedno posezení. ()

M.i.k.e

po dvou dílech něke mezi 3-4.V jádru sympatický seriál se s dobrým obsazením,který se snaží jít tak trochu proti proudu svojí nekorektností.Ta zase ale není taková aby to byl úplný anti-mainstream.Uvidíme co příští díly...70% ()

Vignette

Prima, svěží, na oba hlavní protagonisty se skvěle dívá (možná to bude tím, že mi Jimmy připomíná mýho oblíbenýho Paula Bettanyho ;)). P.S.: Druhá série už bohužel není tak zábavná :/ ()

geklon

No, párkrát jsem se zasmál. Ale nějak mi ta předstíraná hra na tvrdou holku a arogantního angličáka k srdci nepřirostla. Přijde mi to, jako když mi bylo jedenáct a miloval jsem čubku z protější třídy, ale jediný co jsem byl schopnej udělat, aby si mě všimla, bylo to, že jsem jí kejchnul do ksichtu. Líčení povrchnosti vrchnosti je zábavné a určitě pro mnohé amíky oči otevírající, ale na mě to působí dost prvoplánově. A tahle pohádka s plochými charaktery se přede mnou za rouškou vulgarity, Margarity s vodkou a kupou nevyšňupaný polohrubý mouky neschová. Nedá se však odepřít poměrně slušnou zábavu, takzvaně na úrovni, v porovnání ostatních sitcomů a komedi seriálů je You're the Worst svěží podívanou, která svojí doopravdické kvality ukáže až v následném pokračování. ()