Legenda rozpráva príbeh najznámejších britských gangstrov, bratov Krayovcov, ktorí v polovici 60-tych rokov ovládali celý Londýn. Reggie a Ronnie, ktorého práve prepustili z väzenia, si upevňujú moc vo východnom Londýne, vedú krutú vojnu s gangom z južného Londýna a nadväzujú spoluprácu s americkou mafiou, ktorá má záujem presťahovať základňu z Havany do Londýna. Krayovci sa stávajú súčasťou londýnskej smotánky, sú vítanými hosťami na večierkoch všetkých bohatých a slávnych celebrít. Ich vplyv postupne prerastá do najvyšších vrstiev a nič ich nemôže zastaviť. Reggie sa zamiluje do miestnej krásky Frances a ožení sa s ňou. Aby splnil sľub svojej láske, rozšíri svoju činnosť na legálne obchodné aktivity a stane sa majiteľom niekoľkých nočných klubov. Nič však netrvá večne a impérium Krayovcov začne ohrozovať nielen polícia, ale aj samotný Ronnie, ktorého násilnícka povaha sa začne vymykať akejkoľvek kontrole. (Forum Film SK)

Cervenak

Jeden perfektný Tom Hardy a jeden otravne prehrávajúci Tom Hardy v gangsterskej rozprávke, v ktorej sa veľa nezabíja (skoro vôbec), ale zato sa veľa nosí kytíc, šplhá na frajerkin balkón po odkvape a rieši romantických vzťahov. Niektoré vtipy ale skvelé, hlavne ten o psychopatovi, čo vojde do baru s kladivami v rukách. ()

Slarque

Jak se mohlo stát, že je gangsterka s Tomem Hardym ve dvou hlavních rolích tak nudná? Podle mne to zcela nezvládl zejména Brian Helgeland jako scenárista. Film má všeho všudy tři postavy, tu třetí hraje Emily Browning, která je sice krásná, ale tady působila jako castingový omyl. Hlavní hrdina ji miloval, což se poznalo podle toho, že o tom několikrát mluvil. Jinak to bylo citově prázdné. Nikdo z představitelů vedlejších rolí nemá tolik prostoru, aby mi stál za zmínku. ()

Lucasion

"What is that? I come here for a proper shootout! What you gonna do with that rollin pin? You gonna bake me a cake? What I want is a shootout, a shootout, right, is a f***ing SHOOTOUT! Like a Western." Legend byl pro mě velmi nadějným filmem roku. Po zhlédnutí, musím přeci jen říct, že jsem čekal něco zcela jiného. V tomto případě, ale jiné, neznamená špatné. Od režiséra, jsem moc neviděl, takže jsem přeci jenom přistupoval k jeho dítku opatrně. Příběh vypráví o gangsterech dvojčatech. Přičemž Ron Kray (Edward T. Hardy) je paranoidní schizofrenik a homosexuál (aktivní, jak sám řekne) a Regginald Kray (Thomas E. Hardy) je na druhou stranu "jen" majitel Londýnského klubu, co našel dívku svých snů. O tom, že Hardy je talentovaný herec bylo napsáno hodně. V Legendách zločinu opět jen dokazuje, že jeho hraní je brilantní. Jen tak se totiž nevidí, aby v jedné scéně dokázal ztvárnit tak rozdílné postavy. Jeden obličej (víceméně) a tak moc odlišné charaktery. Nestává se totiž moc často, abyste viděli oblíbeného herce, aby kouřil doutník a plácal po zadku nahého klučinu uprostřed místnosti, kde probíhají orgie. Zároveň i skvělou proměnu Reggieho z bonbóny cucajícího sympaťáka na prvotřídního agresora s nožem. Řekl jsem, že je zbytečné rozepisovat se o výtečné dvojroli Hardyho, ale fakt je, že tahle dvojitá herecká porce dělá film skutečně takový jaký je. Na druhou stranu totiž film postrádá atmosféru skutečných gangsterových příběhů. Spíš než napínavý krimi thriller připomíná zábavný životopisný film o dvojčatech, co se rozhodli vládnout Londýnu. Vztah mezi bratry je skvělý a finální scény jsou završení všech emocí. ...protože Tebe zabít nemůžu! Krom skvělých kulis se může i Brian pochválit za scénář k některým scénám. Viz. rvačka v baru, svatba. Škoda jen absence atmosféry a skutečnosti, že celý film jsou vlastně výborné scény bez hlavní dějové linky. Díky zběsilému střihu a zbytečně rychlému vyprávění si divák nemůže „příběh“ dostatečně užít, protože tam žádný není a ve výsledku si pamatuje pouze výborný výkon hlavního herce. (78 %) ()

Chrustyn

Slušná, drsná gangsterka o nemilosrdných bratrech, kteří poměrně brutálním způsobem vládli britským ulicím v 60. letech. Hardy v dvojroli je obstojný, ale nijak neexceluje a určitě potěší celá řada povedených (většinou krvavých) scén. Škoda, že se slušný rozjezd udrží do poloviny filmu, poté už dojíždí na neutrál. ()

Malarkey

Tom Hardy se cejtil na dvojroli a tak se také dvojrole dočkal. A nutno dodat, že dva bratři, rozdílní kriminálníci, se mu víceméně povedli. Jen je škoda, že opravdový dech film chytá až ke konci, kdy se celé to impérium postupně rozkládá. V tu chvíli Legendy zločinu zužitkovaly celý ten jinak ne úplně výrazný příběh a připravili si pro něj poměrně tragické vyústění. A to bylo dobré. Hlavně proto, že ten příběh psal sám život. Až mi z té lidské tragédie bylo na konci vysloveně smutno. ()

• Vo viacerých scénach, ktoré sa natáčali v Londýne, je možné vidieť moderné CCTV kamery či plastové okná na okolitých budovách či domoch. (MikaelSVK)
  • V čase 1:09:47 pri fotografovaní sa bratov Krayovcov s policajtom, tvorcovia odflákli animáciu hlavy a tváre jedného z bratov. Celá jeho hlava je neúmerne veľká a oranžová. (Mike24)
  • Tom Hardy musel kvůli roli Ronalda Kraye nosit umělý nos. (Zdroj: dailymail.uk, twitter.com) (Petrasuvicka)