Komedie s akčními prvky, která se snaží spojovat nízké s vysokým. Rafinovaný pastiš nejdůležitějších proudů sovětské a americké kinematografie. Dostávají v něm slovo hrdinové, kteří se jmenují např. de Niro, Coppola, Scorsese, Pacino, ale jsou zde i citáty z mnoha filmů. Děj filmu začíná v Chicagu v roce 1925, v době prohibice. Mafián Nitsch zradí svou organizaci a informuje policii o transportu alkoholu. Potom utíká do SSSR, země svých předků. Mafie se o všem dozví a odsuzuje zrádce k smrti. Zabít ho má vynikající odborník polského původu John Pollack. Ten připlouvá do Oděsy shodou okolností s první lodí od revoluce. Film se dá také interpretovat jako záznam konfrontace dvou kultur a civilizací, setkává se zde Západ s Východem, kapitalismus s komunismem, mentalita utvářená demokracií s mentalitou, kterou formovala diktatura. (oficiálny text distribútora)

Jara.Cimrman.jr

Déjà vu je jednou z nejvtipnějších tref do řad velevážené mafie, nadšených budovatelů komunismu i snímků parazitujících na ztrátě paměti. Já se vždy skvěle pobavím při nechápavém počínání soudruha Američana, jenž se ocitl ve světě, kde dolary nejsou peníze, samostatný pokoj v hotelu by žádal jen ukrutný sobec a entomologové s puškou v ruce přispívají k ochraně světového míru. ()

petaspur

"Guten tag, soudruhu Američane!" Tak tady chudák zabiják Johnny Pollack (krycí identita entomolog) neměl šanci. Profesionální kapitalista byl přes veškerou snahu semletý nadšenými budovateli socialismu ( "Jak se má soudruh Charlie Chaplin?"). Kurz 61 kopějek za dolar sice Johnnym ještě neotřásl, ale následující ztráta všech životních jistot ho tak trochu odvedla od mafiánské střelby na cíl. Tohle je jeden z nejlepších kousků, který socialistická kinematografie svědomitě neuložila do trezoru. ()

lennyd

Bývalý mafián se ukrývá v zemi svých předků, v zemi neomezených možností, v Sovětském Svazu - konkrétně v Oděse. Mafii se to ale moc nelíbí, a tak na něj vyšlou jednoho z nejlepších agentů, Johna Pollacka. Ten v přestrojení připlouvá do Oděsy, ale aby našel svůj cíl, bude si muset poradit řadou nástrah - počínaje uvítacím výborem pro prvního amerického občana, německým sportovním týmem cyklistů či jen s úplně jinou mentalitou místního obyvatelstva ... Za základě komentářů jsem se na film těšil, boť třeba Sexmise patří k mým nejoblíbenějším filmům. S tímto filmem se mi ale zdá, že Juliusz Machulski šlápnul trochu vedle. Spousta vtipů nebo pokusů o zápletku působí nadmíru trapně a neoriginálně, a skoro mi z celého filmu vyčnívá snaha si ze Sovětského svazu, po pádu železné opony, co nejvíce udělat srandu. Navíc je celý film (alespoň v českém dabingu) hodně uřvaný, a vítající svazačka mi šla na nervy mnohem víc než hlavnímu hrdinovi. Marně přemýšlím, zda jsem se ve filmu alespoň jednou upřímně zasmál - ale přijde mi snad že ani ne. Škoda.. ()

MBob

Výborná parodie, satira, která si utahuje ze všeho a zároveň vzdává hold - počínaje Křížníkem Potěmkinem (díky tomuto filmu alespoň znalci vědí, jak vznikla legendární scéna s kočárkem na oděském schodišti) a konče holdu americké kinematografii (jistě jste zaznamenali jména mafiánů - don Cimino, mafiáni de Niro, de Palma, Scorsese aj.) ()

Ygnor

Možná pro náhodného diváka spleť relativně nesourodých šíleností. Briskní situační humor nepochybně nejlepšího polského komika J.Stuhra, zamotaného do příběhu "amerického entomologa" jedoucího lovit motýly na Sumatru. Tato identita, která skrývá nejlepšího amerického profesionálního zabijáka však stejně naprosto troskotá v "nástrahách systému" bolševického Ruska. Ledy bortícího se socialistického impéria, které začaly tát koncem osmdesátých let v Polsku pan Machulski dokázal ihned využít a implikovat do King Sajzu, tady v Déjà vu se už ale plnou vervou se pouští přímo do velkého bratra. Johny Pollack (ehh, alias zabiják-entomolog) je semlet systémem jako kakaový bob na prášek , nezbývá mu než zírat s otevřenými ústy, rozčilovat se, bojovat a se ctí se snažit splnit zadaný úkol do poslední kapky. Konec filmu (který někdy v jiných případech i filmy pokazí) je skvělou tečkou za grandiózní podívanou nabitou přehršlemi narážek, parodie, satiry a nadhledu. (Kdo viděl jistě si vzpomene na trenéra německých cyklotandemistů - hraje stejný herec, Grzegorz Herominski, jako vědce Adaše co vynalezl King Sajz, tady mu to všem slušelo suverénně nejvíc , že by casting v Pádu třetí zaspal .. ? :-)) ()