Appleseed Alpha

• Japonsko Appleseed α (viac)

Tvůrce série Ghost in the Shell a režisér filmu Appleseed uvádí strhující post-apokalyptický prequel Appleseed: Alpha. Dva námezdní vojáci, Deunan a její partner – kyborg Briareos, kteří přežili světovou válku, jsou vysláni na misi do odlehlé části válkou rozbitého města. Během jejich operace narazí na Iris a Olsona, obyvatele utopického města Olymp, kteří možná znají způsob, jak zachránit svět. Ovšem bezcitný Talos a intrikářský vojenský vůdce Two Horns mají své vlastní plány a Deunan a Briareos musí ochránit své nové spojence, aby lidstvo nepřišlo o svou poslední naději. (Bontonfilm)

F.W.Colqhoun

Appleseed z roku 2004 jsem viděl a možná právě proto, že o anime běžně nezavadím, jak je rok dlouhý, se mi zamlouval: nenáročná utopická pohádka se slušnou animací. Z předchozího hodnocení lze pro Alphu použít pouze jediný přívlastek - nenáročný. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že sleduji 1.5-hodinový slepenec průměrných herních animací. Hra samotná nebyla přibalena. Kamenem úrazu je samozřejmě "pokrok" ve výtvarném zpracování. I Appleseed koketoval s CGI [a příspěvek z roku 2007 šel asi ještě dál], jednalo se ale o koukavé doplňky běžné animace - perspektivu, akční efekty, animace pozadí apod. Úplné odpárání anime manýry zbavuje film kouzla a možnosti cítit s postavami, což umocňuje hlavně strašně mizerná práce s mimikou postav. Skutečnost, že Aramaki zapomněl vybavit tohle vehikulum výtvarného pokroku pozornostihodným příběhem, bakelitovému produktu nepřidává. Dosti hloupá nuda. ()

sniper18

Je to dosť dobrý animovaný akčný sci-fi film, ktorý je už tretím dielom tejto vydarenej série. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa nejaký čas pred udalosťami predchádzajúcich dielov. Dvojica špičkových vojakov tvoriacich pár, ktorí prežili svetovú vojnu sa snažia v tomto zničenom svete nájsť pre svoje životy nejaký zmysel, keďže vlastne iba prežívajú a zarábajú si prácou pre zločinecké skupiny. No keď narazia na dvojicu ľudí s dôležitým poslaním, po ktorých ide aj vplyvná organizácia, ktorá sa nezastaví pred ničím, rozhodnú sa im pomôcť. No čakajú ich len samé problémy. So spracovaním som celkom spokojný, síce na rozdiel od predchádzajúcich dvoch dielov je toto pokračovanie neporovnateľne jednoduchšie a priamočiarejšie, takže tu skutočne netreba premýšľať ani na okamih, dokonca ani o nejakých nápadoch sa tentoraz skoro vôbec hovoriť nedá, ale nad to sa dokážem povzniesť. Prostredie postapokalyptického sveta je perfektne zvládnuté, dej mi na takéto prakticky až akčné béčko príde dostatočný a väčšinu času sa stále niečo deje, pričom ani tie pokojnejšie sekvencie ma vôbec nerušili. Navyše mi očakávane sadlo aj hlavné duo, keďže vďaka predchádzajúcim dielom som si k nim už stihol vytvoriť vzťah a tak si ani nemôžem výraznejšie sťažovať, po celý čas ma to bavilo. Akcie je tu pomerne dosť a páči sa mi. Síce možno mohla byť trochu nápaditejšia a aj to neustále prežívanie niektorých postáv ma už rušilo, ale inak sa skutočne vydarila. Vizuálne je perfektne zvládnutá, sadol mi výber prostredí, obsahovo mi prišla ideálna a navyše jednotlivé hlavné akčné sekvencie sú aj dostatočne rozmanité, či už typom, lokáciou, ale aj veľkoleposťou. A tak ani nevyberám tú najlepšiu, na všetky sa pozerá skutočne dobre. Pochváliť musím aj postavy, ako som spomínal, hlavné duo je očakávane výborné, ale sadla mi aj dvojica ľudí, ktorých treba chrániť, pár zaujímavých vedľajších postáv a nesklamú ani záporáci, aj keď ten hláškujúci mi prišiel taký zvláštny, ale časom som si aj k nemu našiel cestu. Animácia je skutočne prvotriedna, vynikajúce prostredie, perfektné spôsoby snímania, vďaka čomu to má úplnú prehľadnosť, skvelo sú zvládnuté aj postavy a technika, pričom rozhodne chválim prítomnosť klasického armádneho hummeru, tu sa nedá absolútne nič vytknúť. Ale hudba je taká zvláštna, tá mi často do daných scén ani nesedela, ale nie až tak, aby ma to rušilo. Takže síce ma prekvapuje, že po dvoch pomerne inteligentných dieloch prichádza takýto jednoduchý, ale aj tak ani proti tomuto štýlu nič nemám, podobné filmy mám rád a dobre som sa bavil aj tentoraz. A pravdepodobné pokračovanie si určite nenechám ujsť. 75% ()

Terva

CITÁT - Tentokrát půjde všechno určitě dobře.......... Robotka s kozama mě dostala. Úplně jsem se zamiloval:) Celkem se to vleče a celé je to dost dlouho zamlžené. Hodně keců a málo akce. Nejvíce jsem však byl zmaten z hlavní hrdinky. Svět je po válce, ale stále se bojuje a ona místo aby měla pořádnou neprůstřelnou vestu, má venku kozy, což je krásný cíl pro koule. Jak by řekl Jára Cimrman "ňadra dmoucí". Ale jsou moc velká a lehce svislá. CITÁT - Miluju hru na doktora......... Ve filmu je strašně moc chyb. Například zpětné zrcátko u Hammera je po překlopení vozu rozbito, ale již v dalším záběru auto opět zrcátko má. Tank Dvourožce a jeho řízené střely, to je taky nářez. Jednou jich je tam pět, při dalším záběru je plný počet a po dalším střihu jsou tam jen dvě. Při pohledu z budovy na tank zase raketomety vůbec na tanku nejsou. Prostě bordel. Dále jsem si všiml, jak tvůrci celkem solidně opisují z jiných filmů. Příklady: Stroj na zničení Olympu je velmi podobný tomu z filmu Wild Wild West, robotické obleky jakoby z oka vypadly filmu Avatar, Hrošíci svými barvami připomínají Želvy ninja, silniční honička je podobná scéně Smrtonosná past, uvědomělá umělá inteligence je z Já robot a vrchol je scéna s Tritonem, která velmi silně připomene Terminátora 3 Vzpouru strojů. Tak bych mohl pokračovat a přidat ještě další chyby a kopírky.Je toho spousta, proto jen dvě hvězdy. Jo a hudební doprovod je příšerný. ()

agentmiky

Musím uznat,že v tomto případě Japonci zabodovali,ale hodně jim v tom vypomohl Šindži Aramaki,který je asi nejlepším režisérem japonských akčních animovaných filmů.Ale tento film neoplývá jen nádhernou vizuální stránkou(samozřejmě je hlavním plusem filmu),ale i příběh byl nadprůměrný a celkově to na mě působilo kladně.Předchozí díly jsem sice neviděl,ale nijak mi to nevadilo a nějaké spojení tam ani nebylo.Doufám,že v takových filmech budou Japonci pokračovat,protože je to velmi odlišné v mnoha směrech než na západě.Hodnocení:80% ()

Firebug

Zatím posledním přírůstkem do série Appleseed tvůrci potvrdili, že největším tahákem jejich filmů je technická (grafická) stránka a zaměření na akci. S nějakým příběhem si nikdo moc hlavu neláme. Zvláštní, že Alpha by o dost lépe fungovala jako samostatná akční jednohubka, které bych pro mou slabost k animaci klidně šoupnul i 3*. Jako prequel to však nedává nejmenší smysl a vlastně staví dobrou polovinu prvního Appleseedu (kde jde o sbližování Deunan se cyber-verzí jejího dávno ztraceného parťáka Briareose) na hlavu. Nu což. Akce je docela fajn ale bez napětí. Technická stránka je parádní, ale k dokonalosti má pořád daleko (hlavně zvláštní pohyb postav občas zamrzí). Navíc mi byla bližší grafická stylizace snímku Appleseed: Ex Machina. 2,5* ()

• Závěrečnými titulky snímek nekončí, po jejich skončení následuje kratká scéna. (Geriel)