Parta přátel připlouvá na ostrov za zábavou. Nějak se jim ale nedaří zakotvit, a tak je čeká série strašných, ale vtipných událostí. (Netflix)

lenuse

Až mi příště někdo řekne, že na Severu komedie neumí, poradím mu tuhle šílenost o tom, jak je těžké přistát u mola. Hlavou mi šly vzpomínky na norskou Hlavu nad vodou nebo na polskou Plavbu. Ale tenhle film je starší. Také by ho šlo nazvat nejdelší reklamou na telefon. :-)) Investice do Blu ray média nelituju. ()

dopitak

Potvrzuji. Pokud chcete vidět opravdu hodně ulítlou komedii, tak si pusťte tohle. Předpokládám, že se jedná o nějakou skupinu televizních komiků. Má to hodně prvky grotesky, ovšem dlouho jsem neviděl napínavěji natočenou scénu, než je kradení klíče z chaty starého nerudného rybáře. Na plný počet je to příliš bláznivé, ale sranda to je. Ano, na takový ostrov (Stockholm archipelago) bych na dovolenou rozhodně vyrazil. ()

Willy Kufalt

Tak další zkušenost se švédskou komedií hned brzy po sobě. Tady jsem se se severským humorem pro změnu už hodně minul, na mě až příliš hodně ujeté... ale zaměřím se na klady: Někteří režiséři nedokážou natočit ani takovou napínavou věc jako vražda pohltivým způsobem, Tage Danielsson dokázal udělat nesmírně napínavou a současně zábavnou podívanou i z tak primitivního „zločinu“, jakým je pitomé odcizení jednoho klíče od lodního řetěze. Dost dlouhou pasáž s krádeží klíče (včetně docela složité přípravy k této akci) považuji za nejlepší z celého filmu, ta mě dokonale přikovala a určitě má ještě spolu s mrazivě černohumorným závěrem podíl na mém přiklonění se k 3. hvězdičce. Pak zde občas lze najít zajímavé umělecké nápady, jako třeba rámcový černobílý příběh s nalezením zprávy ve staré láhve, osobite mě zaujala milostná surrealistická scéna v bílém hávu. Ještě mě potěšilo vidět Göstu Ekmana v nezvykle mladém vydání již v půlce 60. let a občas pobavila některá absurdní scénka a vybrané gagy. Byť bohužel převažovaly ty, u kterých jsem se cítil trapně a kde mě počínání bláznivé partičky sledovat vůbec nebavilo... Francouzské Tonoucí se stébla chytá a hlavně polský Rejs mi v rámci šedesátkových crazy komedií z prostředí u vody sedly určitě mnohem víc. 55% (viděno v rámci "Challenge Tour 2021" – 30 dní se světovou kinematografií) ()

Martin741

Skandinavsku kinematografiu mam zaskatulkovanu ako pomerne depresvinu, hlavne kvli bergmanovym filmom. Fakt ako komedie z tejto casti Europy su  mierne povedane na povazenie. Humoirje hlavne verbalny, neverbalneho je minumum, smaita som sa ani velmi nemal nacom. Vystavat komediu na tom, ze partia ludi pristava na ostrove  aneda saim zakotvit - to je hodne slaby namet na film  : 60 % ()

Bernhardiner

Na severu dokázali udělat z naprosto debilního tématu vcelku slušnou komedii, která sice v určitých částech nudí, ale některé momenty jsou nezapomenutelné (cvičící babička, krádež klíče, "cestující" šéf apod.). Jak je u švédských komedií ze 60. a 70. let bohužel zvykem, ve filmu je také dost trapných scén, které si tvůrci nějak nemohli odpustit. 70% ()