V Turíně v roce 1915 odešel na frontu mladý poručík Enrico Bottini (Laurent Malet). Na nástupišti se seznámí s bývalým kamarádem ze základní školy Garronem (Maurizio Coletta). Tím se mu vybaví vzpomínky na jeho mladá léta a začne si psát deník z posledního ročníku základní školy 1899–1900. Den za dnem vypráví vzpomínky na své spolužáky, na jejich ducha drzosti nebo podřízenosti a zjišťuje, že právě zde se vyučil životu. Postupně je však zneklidněn, protože vlastenecké hodnoty vyučované v lavicích školy jsou konfrontovány s krutou a nesmyslnou realitou války. (Rattus Rattus)

Saj

Srdce byla má oblíbená dětská knížka (až na ten extrémní nacionalismus), kterou mám po dědovi z První republiky. Autor této mini-série ovšem si vzal z knížky co chtěl a udělal to po svém. Např. Derossi, který je v knížce premiant a velmi pozitivní postava je v této mini-sérii ignorován a na konci vykreslen spíše negativně. Pouštění měsíčních povídek na filmu v roce 1881 je nesmysl, atd. I přesto hodnotím nadprůměrně, protože knížka je kvalitní a i když tohle je jen její odvar, tak je to solidní. ()

GAVIN17

Toto je italský šestidílný seriál, každý díl má cca 55 minut, uvedla ho televize Prima kdysi. Je to zfilmovaný příběh dle slavné knihy od Edmonda de Amicise "Srdce", která je v Itálii velmi populární. Příběh se odehrává ve dvou rovinách - v původní, dle románu, a ve druhé, kdy již dospělí hrdinové válčí v I. světové válce. Tyto vstupy do druhé roviny, jsem na své nahrávce vystříhal, protože mi přišly nepatřičné a ruší nevhodně krásný příběh Edmonda de Amicis. Charaktery chlapců jsou přesvědčivě zahrané, výprava skvělá a celkově velice zdařilý seriál, takže hodnotím 5 hvězdičkami. ()

rivah

Zhlédnut šestidílný seriál, v němž se mísí dětské příhody s těmi z 1.sv.války. Intenzitu někdejšího čteného textu to ovšem nedosahuje, spíše jde o ilustraci. ()