Pánové, v našich hrudích bije láska k bankovním trezorům!
Berlín 1946. Graf (Götz George) a Lubowitz (Otto Sander) se chystají na největší džob své kariéry. Deutsche Verkehrs-Kredit-Bank platí za nedobytnou a své peníze zde ukládají i Říšské dráhy. Oba gangsteři se chystají k výběru způsobem, za který je trest 18 let. V budově banky si pronajmou volné prostory a zřídí fiktivní kanceláře. Během akce přibírají další členy, včetně Markwarda. Začínají do banky hloubit tunel. Jejich první problém se jmenuje spodní voda. (ČSFD)

Lucretius

Je to takové nemastné, neslané. Dát Der Bruch méně než tři by bylo asi nefér, ale zábavnost je diskutabilní. Film je někde na hraně mezi žánrovou krimi a tísnivou historickou dobovkou, ovšem pořádně nedělá ani jedno. Díky režijní mdlosti spousta scén vyzní do ztracena (přičemž pointa na papíře asi existovala). Scénář teoreticky naznačuje tři tažné linie, jedna v morálním dramatu dvou přátel, druhou žánrovou ve skupině zlodějů snažící se o loupež a třetí pak v policejní perspektivě a jejím zjevném zakořenění v gestapáckých manýrech. Jenže ani jeden z těchto směrů není proveden zajímavě, postavy jsou nedostatečně napsané a slabě zahrané. To taky vede k tomu, že jsou buď nezajímavé a nebo přímo otravné. Dramaturgie absentuje, příběh mě v průběhu dvou hodin vtáhl jen zřídka a vlažně. Mimo žánrovou rovinu, jako dobové drama zobrazující odlidštěnost a chladnost prostředí to není dost mrazivé. Celkově, snímek to není špatný, ale prostě nevýrazný. ()

chamonix

Příběh je na ***, tedy nadprůměr, čtvrtou nicméně přidávám za Schimanskiho, který v demokratické části rozděleného Německa mohl konečně hrát i padoucha. ()

• Film je inspirován skutečným případem vyloupení Eisenbahnverkehrskasse v listopadu 1951. (chamonix)