Pes baskervillský

(TV film)
  • Veľká Británia The Hound of the Baskervilles

Rod Baskervillů je proklet. Od doby, co bezbožný, násilnický sir Hugo zabil svou manželku, kterou neprávem obvinil z nevěry, od chvíle, co její věrný pes prokousl vrahovo hrdlo, visí nad touto rodinou prokletí násilné smrti. Přízrak oddaného zvířete se prohání po blatech a nikdo z Baskervillů mu neunikne. A zdá se, že na této pohádce, jak se o dávné legendě poněkud pohrdavě vyjádří Sherlock Holmes, přece jen něco bude. Proč by jinak na tváři sira Charlese, jehož mrtvé tělo bylo nalezeno před branou rodinného sídla, utkvěl tak zoufalý výraz hrůzy a děsu? Proč a před kým by utíkal? A proč by poblíž jeho mrtvoly byly objeveny stopy obrovského psa? Sherlock Holmes je ovšem mužem moderní doby a v záhady a nadpřirozeno nevěří. A se sebedůvěrou sobě vlastní je přesvědčen, že se mu podaří ochránit nového majitele před vším, co by mu mohlo hrozit. Jenže nehostinná blata, uprostřed nichž se rozkládá baskervillské panství, ještě nevydala všechna svá tajemství... Nejnovější verze jednoho z nejslavnějších případů Sherlocka Holmese vznikla v produkci britské BBC, která při natáčení (pro vytvoření legendární psí příšery) použila metodu počítačové animace, osvědčené v cyklu Putování s dinosaury. (oficiálny text distribútora)

slunicko2

Sir Henry Baskerville: What do you call that thing where the landowner has the right to bed the local women? Dr. John Watson: Droit de signeur. Sadly for you, the feudal system was abolished in Devonshire some time ago. Atmosféra na blatech je špičková, ovšem ten pes se do filmu propadl z nějakého paralelního vesmíru či odkud. A ten akční konec? ()

filmmovier

Velice dobrá adaptace nejslavnějšího případu Sherlocka Holmese. Atmosféra je vynikající (blata jsou holt blata, no...) akčnější konec mi naprosto skvěle sednul (fakt to bylo dobrý) a pár změn v příběhu proběhlo i napříč celým filmem, mám ale pocit, že mu to všechno vlastně prospělo, protože tenhle Pes je jeden z těch lepších (ta digitální příšernost na konci je zase jedna z těch horších). Richard E. Grant je ztělesnění ďábla, byl naprosto fantastický, stejně tak jako John Nettles, který klidně mohl dostat o něco víc prostoru. Ian Hart byl fajn a nakonec ani ten Roxburgh nebyl úplně špatná volba - ale to je asi tak všechno, na Holmese prostě zase tolik nesedne. Příjemné překvapení, velmi zdařilá adpatace, která se nemá za co stydět. 75%. ()

Radyo

Ehm, no, jsem tak trochu na rozpacích. V žádném případě nemíním tento film nějak zatratit, ale pochvaly ode mě nečekejte. Jelikož jde již o několikátou filmovou verzi známého příběhu, došli tvůrci k názoru, že je třeba se od těch předešlých verzí nějak odlišit. A vzali to docela zhurta. Ne, že by snad příběh rovnou přenesli do současnosti, to ne, ale jinak bylo v ději docela dost inovací, na můj vkus snad až moc. Vlastně když tak nad tím přemýšlím, tak to ději ani nijak výrazně neuškodilo, a nebýt to "totálně profláklý" příběh, tak bych tady pěl pochvalné ódy. Jenže já jsem na Holmesovky poněkud zatížený a Pes baskervilský je zrovna ta moje nejoblíbenější. A mám ji rád v té klasické podobě, případně s minimem zásahů. Proto dávám této verzi "jen" tři hvězdičky. ()

lukasd

Ach jo, ten pes je úplně šílenej-někdy je fakt lepší obejít se bez triků! Jinak některé úpravy Doyleovy předlohy jsou zbytečné a nelogické. Richard Roxburgh hraje Holmese velmi dobře, jen mi trochu vadí, že zde Holmes bere kokain během případu, což je absolutní nesmysl (Holmes vždy fetoval, když neměl co na práci, aby se zabavil!). Ian Hart sice fyziognomicky není úplně ten správný Watson, ale líbí se mi, že konečně nějaký režisér pochopil, že Holmes a Watson jsou vrstevníci a že v době vyšetřování baskervillského případu jim bylo cca 35-40 let. 65% ()

Fanak

Shodou okolností jsem několik dní před filmem dočetl knihu, takže byla má očekávání možná příliš vysoká. Příběh samotný je natolik vynikající, že by unesl i hodně nepovedené zpracování. Což toto rozhodně není, alespoň na televizní poměry. Ačkoli jsem si jak Holmese tak i Watsona představoval vždy starší, po herecké stránce není co vytknout. Také hudba krásně pomáhá budovat hutnou atmosféru. "Oskara" za hlavní roli bych však nejraději udělil exteriérům, neboť nejvíc ze všeho na mě působily záběry vřesoviště a bažin. Naopak jednoznačně nejhorší je "psovitá obluda" (nevím, jak jinak ono monstrum nazvat), která je trapně digitální a psovi se podobá jen vzdáleně. I občasné inovace ve scénáři bych překousl nebýt konce, který se mi hodně nelíbil. Smrt slečny Stapletonové bych ještě ustál, ale následné uměle naroubované akční finále postrádalo logiku i šmrnc a ubírá filmu na sympatiích i 1* na hodnocení. ()

• Richard Roxburgh, který ve filmu ztvárnil Sherlocka Holmese, se o rok později objevil ve snímku Liga výjimečných (2003), v němž si zahrál postavu profesora Moriartyho, Holmesova úhlavního nepřítele. (Stanislaus)