Rodinná sága o dramatických osudoch dedičov hudobného skladateľa Richarda Wagnera. Slávny skladateľ Richard Wagner je mŕtvy. Jeho manželka a manažérka Cosima zasvätí svoj život opatrovaniu a rozvíjaniu jeho dedičstva. Svojim trom deťom vládne železnou rukou a vyžaduje od nich, aby úplne obetovali svoje osobné životy a všetko podriadili službe Majstrovmu géniu. Talentovaná Isolda sa matkinmu diktátu odmieta podriadiť a čoskoro sa s ňou dostane do konfliktu. Jej mladší brat Siegfried je len priemerným skladateľom a nerozhodným manažérom a na dôvažok skrýva tajomstvo, ktoré by mohlo celý wagnerovský klan ohroziť. Najmladšej Eve začne dvoriť Houston Chamberlain, zástanca nadradenosti árijskej rasy... (STV)

quixote

Tohle nemohlo dopadnout jinak než fiaskem. Tuctová režisérka kriminálek natočila osudy Wagnerovy rodiny na základě polopravd i úplných nesmyslů. Není divu, že se nenatáčelo na autentických místech v Bayreuthu, žijící potomci rodiny by k tomu po přečtení scénáře, rádoby dramatické slátaniny, nedali svolení. Herecký casting není špatný (Cosima - Iris Berben - je výborná), ale režie je bezradná místy až směšná, případně trapně patetická (smrt Isoldy), v soundtracku doplňuje Wagnerovu hudbu podivné techno, je tu plno prázdných efektů a hrátek s kamerou, o všudypřítomném erotickém dusnu a intrikách na hranici psychopatie raději ani nemluvě. ()

andrii

Wagner je mrtev, upřímnou soustrast. Ať žije Wagner. My jsme tradice. Ducha velikána nepohřbíme, za nic na světě. Svázáni jsme nadosmrti s mistrovským dílem. Budoucnost je v hudbě. Rovný rovnému společenským sídlem. ()

Foma

Dost hrůza. No jo, copak to dneska jde, zobrazovat velikány jako velikány? Kdepak, aby lidi neměli mindráky, tak se u géniů musí zvýraznit ty jejich horší stránky. A to ještě většinou zkresleně a přehaně. ()

pakobylka

Těžko říct, nakolik obrázek Wagnerovic klanu odpovídá skutečnosti a nakolik jde jen o zavádějící spekulativní výklad ... jeden z mnoha možných. Nicméně proti uměleckému zpracování nelze nic namítat: Forma je převelice interesantní a obsah nadmíru výmluvný. Dokonce TAK výmluvný, že byste s popisovanou umělecky nadanou rodinkou rozhodně nechtěli být spřízněni ... a to ani vzdáleně. Představují něco jako klubko hadů ... či hnízdo krys - s tím drobným rozdílem, že hebcí hlodavci drobnějšího vzrůstu s tenkými ušními boltci a s korálkovýma očima ani elegantní hadi plaché povahy s rajcovně rozeklaným jazykem a s typickou kresbou na kůži neintrikují v rámci vlastní rodiny. Jejich prioritou je zajistit přežití svého potomstva a tím i svého druhu - tudíž se jedná o podobnost čistě metaforickou, která nevypovídá vůbec nic o nich, zato velice mnoho o nás ... jakožto příslušnících druhu Homo Sapiens. P.S.: 1) Určeno především všem matkám ... současným i budoucím - jako memento. Neboť žádná matka nemá právo obětovat své děti ... ani pro větší slávu jejich otce ... či pro odčinění vlastní viny - domnělé nebo skutečné; 2) Jejich světonázor úzce souvisel s prostředím, v němž vyrůstali ... což může, ale taky nemusí být omluva - s ohledem na to, jakým směrem se svět v následujích letech ubíral. ()