Dong xie xi du

• Hongkong 東邪西毒 (viac)
všetky plagáty

Mezinárodně uznávaný hongkongský autor Kar Wai Wong natáčel tento snímek několik let, aby ho uvedl v roce 1994. Příběh na motivy populárního románu o potulných bojovnících, ztvárnil jako umělecký milostný příběh, v němž prostupuje dávka melancholie.
Udatní bojovníci (obsazení výkvětem tehdejší hongkongské scény) mezi bitvami hovoří a teskní nad dávnými láskami. Tento film však v podkresu historické fresky reaguje na situaci kolem předání Hongkongu Číně. Stejně jako bezmocnost filmových bojovníků tváří v tvář střetnutím nad jejich síly, vychází na povrch skutečná bezmocnost tehdejších obyvatel britské kolonie. I oni stáli před bojem, který neměli moc ovlivnit... (Zrzunda)

kitano

Tak toto skutocne nieje film, ktory by som si dokazal plne vychutnat na dvd s hroznou kvalitou obrazu a titulkami, ktore sa obcas ani nedaju citat. Bohuzial, je to aj jedina verzia, ktora sa da zohnat. Komentara sa preto zatial zdrzim a pockam si na novy, remasterovany director's cut Ashes of Time Redux (2008). Trailer a galeria novej verzie hovori za vsetko . ()

Adrian

Tradičný čínsky žáner sa vo Wongovych rukách mení na hypnoticky podmanivú poéziu obrazom a zvukom o režisérových obľúbených témach -> pamäť, sila i prchavosť myšlienok a prítomného okamihu, dualita, nenaplnená láska i neuskutočnené stretnutia. Všetko pre Wonga v typicky rozostrenom časopriestore, v ktorom postavy plávajú poháňané svojimi snami, ktoré takmer vôbec neprídu k naplneniu. "The harder you try to forget something, the more it will stick in your memory... .". Veta, ktorá je v svojej podstate tak kruto a zároveň i nádejne pravdivá, veta s ktorou mi v mojom vnútri ostanú späté nezmateľne krásne pocity z nádherne melancholického filmu o všetkom, čo ľudí trápi i sužuje. ()

Mi Nü-Chai

Krásně nasnímané poetické drama? Ne, bohužel nehezká nuda. Filosofické věty, nejrůznější, na první pohled notně zmatečné obrazy, schizofrenní postavy - s tím vším jsem počítala. Ale s do nebe volající nudou v ošklivém balení už moc ne. Nejspíš bych filmu nevyčítala, že je dost jednoduchý a tu jednoduchost zakrývá zdánlivou překombinovaností - hádám, že na nějaké veliké myšlence a složitém příběhu ani stavět nechtěl. Pokud ano, tím hůř. Leč opravdu nehezká grafická stránka - vyblité barvy, nekvalitní obraz, nepěkné kostýmy a divně nasnímané souboje - to mi hodně vadilo. Dost mě šokovala i hudba, výjimečně byla příjemná, naneštěstí většinu času znělo cosi, co mi připomínalo ukázky ze vzdělávacích pořadů československé televize, rok výroby 1975. I celý film vypadá, jako by jej natočil někdo v tomtéž roce a nejspíš v Mongolsku. Též bych ráda věděla, do čeho bylo investováno těch 40 milionů dolarů (dle Wikipedie) rozpočtu, ve filmu nejsou ani v nejmenším vidět, všechno působí lacině. Dokonce jsem získala dojem, že pro všechny interiéry byl použit jediný stůl, ale to se mi snad zdálo. Bylo by to dost dobře možné, při sledování jsem upadala do jakési letargie, neb se přede mnou velkou část stopáže neodehrávalo nic, co by mne dokázalo výrazně zaujmout. U některých scén jsem měla pocit, že si ze mě snad dělá režisér legraci - bíle nalíčená žena, vášnivě osahávající tmavého mokrého koně byla asi nejvíc "WTF?!?" okamžik. ()

Rudovous

Musim poznamenat, ze tentokrat jsem musel cekat az na posledni tretinu snimku abych jej mohl nejak vubec uchopit. Dobre dve prvni tretiny jsem ztracel trosku poneti a orientaci... . Formalne je snimek nadevsi pochybnost vizualne velmi zajimavy, poustni poetika funguje na jednicku a i hudebni stranka se jako vzdy u Kar-wai Wonga nemohla nepovest. Takze zajimavy pocin s "plejadou" nejvetsich hvezd hongkongskeho filmu. Marius - skvely komentar. ()

ScarPoul

Príbeh pustovníka, ktorý uprostred ničoho, obklopený púšťou prezentuje svoje postrehy na život a lásku a ich vzájomný vzťah k bojovým umeniam. Na tomto odľahlom mieste stretáva rôznych ľudí, ktorý prišli hľadať pomstu a našli jeho. Toho jediného široko ďaleko, kto im môže pomstu skutočne zabezpečiť. Už veľmi dlho som nemal tú česť vidieť minimalistický historický film. Wong Kar – Wai ale znova posunul pomyselnú hranicu jeho vlastnej tvorby o priečinok vyššie a to sa už môže pochváliť takým skvostom ako je Chungking Express. Neustále polodetaily na tváre hrdinov podmienené uspávajúcim hlasom osamelého pustovníka a v sprievode meditatívnej hudby, nepôsobia nudne, ale skôr epicky a nechýba im určité čaro. Akčné scény naopak pôsobia chaoticky. Rýchle prestrihy na šermujúce ruky a nohy nedokážu znázorniť ladnosť pohybu a bojov tak ako sa nám ich snaží pustovník prezentovať. Rovnako aj príbeh pôsobí mierne chaoticky a niekedy som mal pocit, že sa v dejových líniach strácam. Ale aj napriek tomu vo mne film zanechal veľmi silný dojem. Je zrejmé že druhá projekcia mi ozrejmí to čo mi na prvý pohľad uniklo a film tak naberie väčšiu komplexnosť a lyrickosť. Ale už teraz viem zhodnotiť, že je to film, ktorý má silu a dokáže ju vďaka skvelým hereckým výkonom, podmanivej Doylovej kamere a zručnej Kar- Waiovej réžií preniesť aj mimo obrazovku. Skvelý aj keď miestami komplikovaný historický skvost. ()

Wong Kar-wai vyučuje kung-fu

Wong Kar-wai vyučuje kung-fu

31.12.2009

Stejně jako jiní asijští režiséři, kteří se prosadili spíš dramaty (Zhang Yimou či Ang Lee), i Wong Kar-wai (foto) si chce vyzkoušet film s větší porcí akce. Pro něj to ale nebude první setkání s… (viac)