Hra na schovávačku

(festivalový názov)
  • USA Hide and Seek
USA / Veľká Británia, 2014, 82 min

Štyria mladí Londýnčania sa presťahujú do odľahlého vidieckeho domčeka, aby sa presne určenou výmenou partnerov postavili sociálnym konvenciám i vlastnej miere tolerancie. Ich zábrany a traumy z minulosti sa postupne vytrácajú, až dosiahnu jedinečný druh kolektívneho šťastia. Lenže trvácnosť ich nového spôsobu života je podrobená skúške, keď sa tam objaví ktosi ďalší, kto sa nevie prispôsobiť ich radikálnemu zmýšľaniu. (MFF Cinematik Piešťany)

tomeš

Filmy se sakra talentovaným Britem Joshem O'Connorem se vyznačují tím, že v nich svlečený na louce zápasí s jiným mužem. By se mohlo zdát, pokud s ním někdo viděl jako já jen tenhle festival trapnosti (vysvětlím) a ještě famóznější God's Own Country. Na Hide and Seek se mi líbí odvaha - odvaha autorky přinést nekonvenční téma a udělat si ho po svém. Low budget at its best. Líbí se mi, jak se nebojí trapnosti, stojící tak jako tak na vachrlatých normách, které se vysmívá a každým záběrem ji roznáší na kopytech, to je radost sledovat. Líbí se mi, jak všichni hrajou, zejména v těch "divadelních" etudách, v převlecích, bez šatů, s neuvěřitelným nasazením (ta finální o zásnubách je ďábelská). Líbí se mi kamerové hry s hloubkou ostrosti a dlouhé záběry (viz večeře), které stojí na scénáři a výkonech herců, kdy obojí klaplo. Nehledám v tom další významy, nepotřebuju, aby mi tam všechno vysvětlili, nezdá se mi to prvoplánově protikonvenční. Já jsem si spokojenej, kéž bych natrefil na víc takovejch pokladů. Jo a tou společenskou vyšinutostí, pomíjivostí a delikátní kamerou mi to až připomnělo Gus Van Santův debut Mala Noche. PS: Filmu bych dal normálně ****, ale s Joshem O'Connorem je to za *****. ()