Věčný smutek genocidy

Česko / Arménsko, 2015, 72 (52) min

Dokumentární film „Věčný smutek genocidy" je o genocidě arménského lidu v letech 1915 – 1918. Jedním z prvních, kdo na tyto události svět upozornil, byl český cestovatel Karel Hansa. Ve své knize popisuje události tak, jak je viděl a jak je dokumentoval na svých fotografiích. Po návrtatu do Prahy byl prvním, kdo založil fond pro arménské sirotky. V roce 1950 se tento cestovatel ztratil a nikdo neví co se stalo. V našem filmu arménští novináři pátrají po jeho stopách. Ve filmu chceme použít nejen vzpomínky lidí, kteří genocidu zažili ale také rozhovory s jejich potomky. Chceme ukázat, jaké následky má na celé generace vědomí, že v minulosti byly tendence zlikvidovat jeden národ národem druhým. Zároveň budeme hledat odpověď na otázku, jestli je možné dalším genocidám zabránit. Na pozadí ukrutností v době genocidy ukážeme sílu tradic i kultury a hlubokou filozofii sahající daleko do dějin Arménů. Významným prvkem tohoto dokumentárního filmu je výtvarná stránka. (oficiálny text distribútora)