Lucie - Retrovideo

(relácia)
všetky plagáty
TV spot

Připomínka nejzajímavějších videoklipů populární rockové skupiny Lucie. Pořad sestavený z deseti nejzajímavějších/nejlepších videoklipů skupiny Lucie, prokládaný výpověďmi mediálně známých režisérů (Filip Renč, Milan Šteindler, Vladimír Michálek, Petr Vachler, Tomáš Mašín) či hlavních protagonistů (Tereza Maxová, Tereza Voříšková, Tomáš Hanák atd).
Pořad se zaměřuje na klipy, ke kterým se váže nejvíce nejlepších historek či zajímavostí, případně na snímky, které zvítězily v anketách o nejlepší klip, nebo naopak vyvolaly určitou kontroverznost. Divák tak dostane jedinečnou příležitost dozvědět se maximum zajímavých informací ze zákulisí mnohdy dobrodružného natáčení a poznat i tváře těch, kteří většinou stojí pouze za kamerou. (Česká televize)

TV spot

Hwaelos

Škoda, že byly rozhovory s režiséry tak krátké, ale přesto je to pro lidi, kteří se o historii videoklipu zajímají, ohromně cenná věc. V českých luzích totiž existuje jen velmi málo kapel, které dokázaly zlanařit tak kreativní tvůrce, jako právě Lucie (snad možná ještě Tata Bojs). Michálkovi Černí andělé, přestože natáčení za dnes sotva představitelných podmínek na šestnáctku, nasadily laťku začátkem devadesátých let zatraceně vysoko. Sen Davida Síse (jehož hlavní hvězdou je dcera kameramana - dnes úspěšná fotografka - Vanda Ondrušová) pak považuju za dost možná nejlepší český klip vůbec. Nápad situovat děj do doby velké hospodářské krize, pojmout ho realisticky v novovlnném duchu a vynechat protagonisty kapely byl jednoduše báječnej. Zatímco Sen nápadně připomíná Corbijnovy klipy pro Joy Division, scénograficky minimalistický, ale promyšleně barevně a pohybově koncepční, styl Pohybů (v nichž se pro změnu objevila Tereza Maxová) zase evokuje práci Marka Romaneka. Korunu celému výběru nasazuje Renčův kultovní Medvídek (s Terezou Ramba v dětské roli) a anarchistický bizár Šrouby do hlavy. ()

bohemia_regent

Tak nevím, ale vítěz ankety o nejlepší domácí hudební klip všech dob Černí andělé mi připadá nejslabší ze všech, které se v tomto střihovém pořadu objevily. Už v době, kdy anketa proběhla, mi bylo jasné, že se svezl s tehdy aktuální popularitou skladby - a s odstupem více než deseti let se mi to potvrzuje tuplem. ()