Vražedné práva

• Česko Vražedná práva (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2014–2020), 64 h 27 min (Minutáž: 42–44 min)

Tvorcovia:

Peter Nowalk

Hudba:

Photek

Viola Davis, Billy Brown, Jack Falahee, Aja Naomi King, Matt McGorry, Karla Souza, Charlie Weber, Liza Weil, Conrad Ricamora, Alfred Enoch, Tom Verica (viac)

Ako sa vyvliecť z vraždy? Ako za zbaviť podozrenia zo spáchania zločinu, aj keď ste ho vykonali? To všetko vás naučí charizmatická právnička Annalise Keatingová, ktorá úspešne obhajuje aj tých najhorších zločincov. Jej lekcie na univerzite, kde prednáša, sú mimoriadne populárne. Ambiciózni študenti práva, ktorí praxujú v jej advokátskej kancelárii a súperia o prestížne miesta a lukratívnu prácu, sa však pripletú do škandálu s vražedným sprisahaním, ktoré otrasie celou univerzitou. A navždy zmení ich ďalšie životy. (TV Wau)

JimmyII

Pročítám zdejší komentáře a žasnu nad přestřeleným hodnocením. Na druhou stranu musím objektivně uznat, že první díly mě také vtáhly a nešetřil jsem nadšením. Nicméně teď, po první řadě a několika dílech druhé, už hodnotit můžu a jsem zklamaný. Mám z HTGAWM pocit příšerně vyhajpovaného rádoby cool seriálu, který je však, když prokouknete tuhle slupku, šíleně pitomoučký a klišoidní, což v téhle kombinaci bohužel trochu uráží divákovu kombinaci. Scenáristické postupy zavánějí onanií á la How I Met Your Mother, když věčně ukazují nějaký šokantní cilffhanger, vrátí se v čase a pak dojdou k banálním a současně notně překombinovaným konstrukcím, které nutně zklamou a nenaplní nastavené očekávání. Tím se celý děj vleče, je mnohokrát nastavován a rozuzlení musí zákonitě být divné/pitomé. To vše se děje partě ústředních postav, které jsou mimochodem zcela nesympatické a není nikdo, komu byste chtěli fandit. V kombinaci s příšernou multikulti otevřeností (tolik různobarevných a různě sexuálně orientovaných postav ve všemožných kombinacích jsem fakt neviděl - a to mi, pěkně prosím, homosexuálové, lesby ani jiné rasy nijak nevadí, jen je tu toho až absurdně mnoho) vychází HTGAWM jako poměrně nesnesitelný seriál. Úplně vidím, jak to skončí po deseti řadách, kde všichni postupně podstoupí změny pohlaví, barvy pleti, zemřou, zmrtvýchvstanou, vzájemně spolu budou souložit v různých kombinacích a průběžně se ještě mezi sebou povraždí. Ach jo. ()

Pajky3

1. série No pravdou je, že i tenhle kousek od tvůrčí společnosti Shondy Rhimes se opravdu povedl. Celá první série mě držela v napětí a přicházely otázky na které místo odpovědí přicházely jen další otázky. Když už si konečně myslíte, že něco víte, tak zjistíte, že to vlastně bude ještě úplně jinak. Takže vlastně kdo ví, co a jak se bude odehrávat po velkém finále... Celá skupina se skládá ze velmi zajímavých a dobře prokreslených postav, které vás vtáhnou do děje a nepustí. Ač se to může ze začátku zdát, tak seriál nestojí jen Viole Davis (i když samozřejmě to ona to táhne), ale ve svých spolupracovnících a studentech má opravdu silnou konkurenci. Nejde vybrat jen jednu zajímavou postavu, protože všechny mají něco, čím vás osloví (Dokonce i Asher má své kouzlo). Seriál mě bavil od začátku do konce série a těšil jsem se na každý nový díl, protože jsem byl zvědavý, co poodkryje a jaký zvrat mi opět předhodí. Pokud mám něco vytknout, tak pro mě nejslabší částí bylo neustále opakovaní již známých informací z oné osudné noci, které zhruba v polovině série začne být otravné. Přesto mě seriál získal na svojí stranu a na podzim se k "Vraždě" rád znovu vrátím. 2. série A přišlo to, co muselo. Druhá série a s ní bohužel i ochladnutí mého nadšení. Ne snad, že bych se na seriál přestal dívat, ale ten původní efekt je pryč a já se rozhodně netěšil na každý nový díl. Ve druhé sérii je představen jeden rozvleklý případ, který se samozřejmě komplikuje víc a víc až do vypjatého podzimního finále, které se povedlo. Na jaře (ve druhé části série) se začal řešit také další případ, tentokrát z minulosti, který měl přímý dopad na osudy hrdinů. A právě v jarní části pro mě přišel ten největší problém. Ten korunovalo samotné finále, které rozhodně nemůžu svému loňskému bratříčkovi koukat zpříma do očí. Uvidíme, jaký příběh si připraví tvůrci příští rok. Už teď došlo na vztahy "každý s každým" a nevím, kam dál se dá jít. Každopádně se na to podívám, ale doufám, že kvalita nepůjde dál dolů... 3. série A ve třetí sérii se klesá ještě níž. Ano, připravili si pro nás zápletku s odkrýváním toho, kdo z party nakonec umřel, ale prostě už mě to tolik nebaví, i když jim nemůžu upřít to, že mě udrželi v napětí. Můj hlavní problém je v tom, že je to šíleně překombinované a nemůžu uvěřit tomu, že by se někomu stalo v tak krátké době tolik špatných věcí. Podle mě je třeba změnit skupiny a oživit to novými postavami (alespoň částečně), protože to přece nemůže pokračovat do nekonečna. 4. série Je vidět, že čtvrtá řada se snaží něco změnit a tak hlavní skupina neprožívá tolik problémů, jako jsme si už zvykli. I když se rozhodně nedá říct, že by měli život bez komplikací. Kromě Annalise se do středu příběhu dostává hlavně Laurel a s tím víceméně nemám problém. Závěr série mi přišel docela dobrý a nevadilo by mi, kdyby sloužil jako závěr celého seriálu, i když si nemyslím, že by se to mělo stát. 5. série Sledovat How to Get Away with Murder je jako jíst pizzu k večeři. Poprvé je to super, podruhé to chutná, ale když máte jíst popáté to samé, tak už na to nemáte chuť a nejspíš to vyhledávat nebudete. Jenže, když už před vás tu pizzu postaví, tak se do ní pustíte a uvědomíte si, že je pořád lepší zase jíst pizzu než být hlady. Takhle nějak to mám se sériemi HTGAWM. Rozhodně už nejsem ve fázi, kdy bych nedočkavě čekal na každou epizodu, ale když celá série venku a uzavřená, tak se na ní podívám. A stejně tak to nejspíš udělám i v příští sérii, protože mi zvědavost nedá. 6. série Ukázalo se, že šestá série byla poslední a tak jsem si ji s nějakým odstupem přeci jen pustil, hlavně abych viděl, jak se zamotaný příběh o Annalise a jejích studentech uzavře. A i když to opět nabídlo to, co předchozí série a dokázalo to udržet u sledování, tak musím přiznat, že jsem ze závěru víceméně zklamaný. Finále jsem si představoval jinak, což je škoda, i když ani tak se na How to Get Away with Murder nebude vzpomínat ve zlém. Hlavně ta první řada byla parádní. () (menej) (viac)

Davies182

Pilot: Zmínit musím zejména soundtrack, protože tahle vykrádačka Reznora a Rosse se fakt povedla, a žene thrillerový seriál mílovými kroky kupředu. Napětí u studia případu, napětí v soudní síni, napětí ve škole během honby za nejlepším studentíkem práv... Viola Davis si to hodně dává a divákovi až na konci úvodní epizody dojde, že by se jako mohl konečně nadechnout. Seriál jsem sice objevil až včera po sedmi vyšlých dílech (protože otřesný plakát: takhle chcete prodat očekávanou novinku, ABC?), ale už dnes mě čeká strhující dohánějící maratón. EDIT po sedmi epizodách: Nejdravější seriálový drajv roku 2014. Jasná pecka podzimu! ()

Rosaviva

Tento seriál jsem zaznamenala hned po jeho uvedení. Slyšela jsem na něj jen samou chválu, tak jsem se vyhýbala spoilerům a věděla jsem, že se na to chci začít dívat. A jak jsem jednou začala, tak už jsem nedokázala přestat. První půlka první série mě tak chytla, že jsem skoro zapomínala dýchat. Přítomnost byla provázaná s flashbacky a to mě na tom právě hrozně bavilo. Musela jsem si nejdřív trošku zvyknout na "styl" vyprávění, nechápala jsem, proč se některé scény opakují, ale jakmile jsem pochopila, že každý díl je jakoby zaměřený na jinou postavu a na její úhel pohledu, tak jsem byla nadšená. Potom, co jsme vlastně zjistili, co se tu noc stalo, druhá půlka série lehce klopýtala za tou první. Avšak stále mě to dost bavilo. Druhá řada je sice dobrá, ale stále nesahá první ani po kotníky. Vrací se osvědčené flashbacky s přítomností (i když v trošku "upraveném" stylu), zápletka mě tolik nechytila, ale stále si uchovávám nadšení. 5* ()

elanius

(121/2015) / Kvalitná, poctivá televízna zábava. Každý diel dokáže zabaviť a zvyčajne v závere aj pekne namotať do dalších dielov, tak ako to seriálový fandovia majú radi. Vypiplaný scenár, všetko do seba zapadá, každá jedna scéna má zmysel a súdne prostredie je jedno z najvďačnejších (ak sa kvalitne natočí). Po polovici prvej série musím skonštatovať, že sa jedná prekvapenie minuloročnej seriálovej sezóny (a trošku mi seriál pripomína House M.D. čo je iba další bod k dobru :) ()

Galéria (1 981)

• Kromě pilotního dílu jsou všechny epizody natáčeny v Los Angeles. (Quentin10)
  • Scéna, ve které si Annalise z tváře odstraňuje make-up a sundává paruku, byla nápadem její představitelky Violy Davis. (ČSFD)
  • Původní dům Annalise Keating (Viola Davis) se nachází v seriálu ve Filadelfii, ale doopravdy se tento dům nachází na jihu Los Angeles. V seriálu je vidět pravý exteriér domu, ale interiér domu už pravý není. (Quentin10)