Manchesterský detektiv Marcus Farrow (John Simm) je obviněn ze zločinů, které nespáchal. Je na útěku a snaží se dokázat svoji nevinu, přičemž je loven svými bývalými přáteli a kolegy. (geklon)

DaViD´82

Kopie Uprchlíka takřka jedna k jedné; od průběhu, přes rozdělení rolí a typologie postav až po stopáž. A je to kopie v každém ohledu horší Uprchlíka. Což ovšem neznamená, že by to byla špatná kopie; jen poněkud tuctová. Britské televizní žánrovky kladou často důraz na „každodenní civilnost“ a Prey v tomto ohledu není výjimkou. Ovšem zde je tento přístup spíše na škodu, jelikož když máte thriller o nevinném uprchlíkovi před zákonem, pro kterého i chůze po ulici je zdrojem nervy drásajícího napětí, protože „co když zrovna tenhle protijdoucí mě pozná a udá“, tak očekáváte konstantní tenzi a neustálou paranoiu, kdy nevíte komu (pokud vůbec někomu) věřit. Místo toho se tu mnoho desítek minut ztratí řešením civilní stránky, u které je záhy jasné k čemu směřuje a jak se k tomu dojde. Jakmile se to ovšem od druhé epizody překlopí právě v ten útěkářský napínák klasického střihu, tak to rázem funguje (tedy až na pitomoučké finále) a hlavní zásluhu na tom má nepřekvapivě Simm, který se pro role „sympatického týpka od vedle, kterému však stačí jediný pohled, abyste honem rychle sundali zlaté hodinky a vytáhli šrajtofli“ narodil. Druhá série je zcela samostatná, byť některé postavy se navracejí. Lovenou zvěří na útěku tentokrát není Simm, ale těžko za něho vybrat lepší náhradu než jeho dlouholetého hereckého parťáka Glenistera. Právě on v roli poctivého dozorce, kterému unesou dceru a donutí ho k osvobození jedné z vězenkyň, je tím kdo to táhne. Celé je to o chlup lepší než první řada, ale má to své nemalé problémy. Především je to tak jasně nalajnované a průhledné, že to neumí překvapit a platí, že spíše než tři díly po pětačtyřiceti minutách to měly být dva po hodině. | S1: 3/5 | S2: 3/5 | ()

emma53

Já tenhle ostrůvek miluji, jejich minisérie také, ale přece jen musím konstatovat, že mají v zásobě lepší kousky. Celý seriál stojí a padá na bezkonkurenčně nejlepším výkonu Johna Simma, který se do Marcuse vžil se vší svojí vervou a bylo to znát. Skutečně jak už tady někdo píše, nelze si nevzpomenout na Uprchlíka, ale i když tohle pominu, ostatní herecké osazenstvo mně nějak nesedlo a ani zápletka nebyla obzvlášť originální, nehledě na celé vyústění. John Simm pro mě začíná být už hereckou seriálovou stálicí, která postupně vybrušuje své role k dokonalosti, včetně mimických výrazů, kterých tady předvede celý kopec. A daří se mu to velmi dobře. ()

flyboyeda

John Simm je frajer. Jeho herecky projev vsak casem muze pusobit trochu stereotypne az sablonovite. Prey mi prisel nepatrne predvidatelny a misty mozna az prilis zamereny na utikani. Ale v okamziku, kdy se miniserie pousti trosku vic do hloubky, souvislosti a emoci, zacne to davat smysl a pribeh ziskava ten spravny naboj. Predevsim druhy a treti dil uz nabizeji solidni serialovy standard krimi-drama zabavy, na ktery jsme z UK zvykli. ()

kleopatra

Typ seriálu, z jakého bychom byli za totky vyplesklí, ale to už dnes nestačí. Ačkoli, ruku na srdce: raději se po sté podívám na jakoukoli epizodu ze starých dobrých Profesionálů, než na další díly Prey, kde z vraždy obviněný detektiv na útěku nechává stopy a otisky na všem, co před ním neuteče na strom. ()

erased

Po stránce scénáře je Prey tím trochu slabším kouskem mezi zpravidla skvělými britskými minisériemi, a tak vlastně ani není takové překvapení, že se jeho produkce ujala televize ITV. Ač je totiž téma série ohrané, příslib má v typicky civilním pojetí obrovský, a protože je navíc doplněno vynikajícím obsazením, o to víc zamrzí, že premisa příběhu je napsaná přímo otřesně. To odsouzení k životu Fordova Uprchlíka je zde totiž podané jako naprosto samozřejmá záležitost, přičemž nikoho z vyšetřujících ani nenapadne o vině svého kolegy pochybovat. Když se však přes toto podaří přenést, zbývající dvě epizody jsou bezpochyby skvělé. Mě se to však nepovedlo, a tak jsem je vnímal spíš jako kulisu a jen si užíval vynikajícího Johna Simma. Nakonec to tak je nejspíš díky tomuto nedostatku pozornosti, proč mě závěr odrovnal a málem mě donutil rozmyslet si hodnocení celého seriálu. ()