Magický hlas rebelky

• Česko Magický hlas rebelky (viac)

Film o známej českej speváčke populárnej hudby, ktorá sa po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v r.1968 dostala do nepriazne vládnucej Komunistickej strany. Tá z nej urobila nepriateľku socialistického zriadenia. Hudobný publicista Jiří černý označil hlas Marty Kubišovej za dar od Pána Boha. Trojnásobnú držiteľku Zlatého slávika z rokov 1966, 1968 a 1969 však vtedajší režim na dvadsať rokov umlčal. Kubišová potom pôsobila ako hovorkyňa hnutia Charta 77, vychovávala dcéru a pracovala ako referentka zásobovania na Výstavbe sídlisk. Až pád železnej opony a zamatová revolúcia jej umožnili návrat k speváckej kariére. Napriek tomu speváčka nezanevrela na dobu normalizácie, počas ktorej sa - ako sama vraví - zoznámila s úžasnými ľuďmi. Bolo to pritom obdobie, kedy prekonala klinickú smrť a bola neustále sledovaná príslušníkmi štátnej bezpečnosti.
Režisérka Olga Sommerová použila vo filme archívne materiály - z prvej Martinej kariéry i z jej návratu na scénu roku 1989, ale aj z obdobia normalizácie.
Za svoje občianske postoje obdŕžala Marta Kubišová v roku 1995 české štátne vyznamenanie Medailu za zásluhy. V r.1998 ju uviedli do Siene slávy v rámci udeľovania cien Akadémie populárnej hudby. V roku 2002 získala Cenu Thálie a v roku 2012 získala aj najvyššie francúzske štátne vyznamenanie Rad čestnej légie. (STV)

Radko

Pred rokmi som na pôjde u starého tata, pri prehrabávaní sa starými časopismi, učinil objav z najväčších: číslo časopisu Mladý svět z konca 60. rokov s dvoj-portrétom Gotta a Kubišovej na obálke (zjaví sa i v dokumente). Káju som poznal, ten bol všade. O Kubišovej v 80. rokoch nebolo však v médiach ani vidu ani slychu. Rádio Slobodná Európa hudobne pokrývali Krylove hodinovky, kde hovoril o sebe a hral seba, občas pieseň kamoša. Ostalo pýtanie sa po príbuzných. Každý ju dobre poznal. Vedeli, že kvôli nesúhlasu s inváziou Varšavskej zmluvy v 1968 do ČSSR nesmie spievať. Po prevrate v 89. sa chýbajúce miesta príbehu doplnili reedíciou platne, rozhovormi a tak. Režisérka poskladala príbeh do farbistej mozaiky, plnej postrehov, úryvkov zo skvelých starých klipov, spomienok dcéry, pamätníkov, publicistov, spoluhráčov. Obohatené o info druhom exmanželovi, ako agentovi štátnej bezpečnosti nasadenom na manželku. Ako si asi takýto zmrd pripravuje pokec so ženou? Pomáha riadiaci dôstojník? Potešila pohľadnica od Bardotky, tiež veľkej priateľky zvierat. Kubiška si body navyše pripísala trefnými poznámkami, úprimnosťou a cigaretovou náruživosťou. K otázke Madsbendera: koncert MK som navštívil dvakrát. Žiadna politika v tom nebola. Jej hlas dostal po rokoch prestávky zabrať, ale na koncertoch znel stále magicky. ()

Gemini

Po skvělém filmu o Věře Čáslavské přichází Olga Sommerová s dalším dokumentem o unikátní ženě, která se po zásluze navzdory protivenstvím osudu stala legendou, a nepřestala přitom "být svoje". Jak dokazuje třeba naprosto promrhaný potenciál dokumentu o Josefu Váňovi, ani u takového "materiálu", jakým on nebo Marta Kubišová nesporně jsou, se nejde spoléhat na to, že osobnost udělá dokument o sobě zajímavým sama, takže stačí běhat jí za zadkem s kamerou. Naštěstí Olga Sommerová ví velmi dobře, co a jak je potřeba udělat, aby bylo řečeno pokud možno vše, mělo to hlavu a patu, a hlavně to nebyla typizovaná série záběrů mluvících hlav. Je tak použita spousta archivního materiálu jak hudebního tak (méně) i filmového - kdy ke každému z nich je potom v rozhovoru dodáno něco dalšího, nějaká vzpomínka, postřeh, nebo "jen" trocha sebeironie a určitého životního cynismu. Zřejmě v nějaké předtuše jsem to napsal už u Věry 68, ale sem to pasuje mnohem lépe. Takže - kéž bychom měli víc Kubišových než Vondráčkových... nemluvě o Hanychových nebo Štikových, že:P 90% ()

Tosim

Osud Kubišové hraje sám o sobě, zvlášť s přihlédnutím k tomu, když si uvědomíme, že druhá, posrpnová část zpěvaččina života, se ze začátku rozjel "jen" kvůli písni. 90%. ()

Enšpígl

Marta Kubišová je u mě v top 10 žijích Čechů, pro její morální zásadovost a ohromnou ženskou sílu, kterou jsme jen tak mimochodem cítil i z tohoto dokumentu. Mrzí mě, že jsem v době premiéry tohoto dokumentu neměl čas jít na Magický hlas do kina, abych podpořil práci Olgy Sommerové, ale nakonec jsem se s dokumentem potkal a jsem za to rád. Dokument se nezabývá detaily (rodina, partneři, atd. ) ukazuje průběh života Marty Kubišové s tím, že největší pozornost se dostává těm nejzásadnějším událostem v Martině životě (Golden Kids a normalizace), možná mě zde chybí i větší lidská pestrost, která by se vyjadřila k Martě v daném období. Přijde mě to, že dokument je určen víc pro lidi, kteří Martin osud již znají než pro lidi, kteří ho touží poznat, ale i tak má velký význam, protože za těch 90minut si může každý udělat obrázek na ženu, která má krásnou duši, pro kterou byli zásadní lidský hodnoty víc než kariéra a která je lidskou ozdobou naší země. ()

Jara.Cimrman.jr

Prvoplánovitá a tolik populární obžaloba socialismu se nekonala a to je dobře. Místo toho jsem viděl poměrně zajímavý dokument o skvělé ženě, která se nenechala semlít dobou a stála si za svým. Naprosto mne dostal její povzdech, že 45 let slibuje lidu, že se k němu vrátí vláda a ono pořád nic. To je v dnešní době hodně odvážné a já jen doufám, že ji nepotká polistopadový osud podobně kázajícího Karla Kryla - http://www.karelkryl.cz/s146-zeme-lhostejnost.html ()

xxmartinxx

Aneb jak jde za hodinu a půl neříct vůbec nic, co by mělo nějakou informační hodnotu. Jede se na emoce. Dost otravné emoce, které necítím potřebu sdílet, i když ve správném podání bych s tím neměl problém. ()

Sarkastic

Podobně jako v případě Věry 68 se Sommerová znovu zaměřila na silnou ženskou osobnost a jde vidět, že tahle poloha jí sedí. Magický hlas rebelky je velmi dobře a zajímavě natočen, nabízí především spoustu věcných rozhovorů a vhodně vybraných hudebních ukázek. Za jedinou slabinu dokumentu považuju fakt, že některá životní období (a z nich plynoucí osobní vztahy) byla poněkud rychle odbyta (a vůbec to nemyslím bulvárně, ale kupříkladu "problém" s Helenou Vondráčkovou měl být „nakousnut“ i za cenu určité kontroverze, ostatně pár minut navíc by se určitě sneslo). Proto hodnotím solidními 4*. ()

Big Bear

!!! KOMUNISTI BYLI A JSOU SVINĚ !!! NEZAPOMÍNEJME !!! Osud paní Marty Kubišové je další z obrovských obžalob zrůdného komunistického režimu. Jsem přesvědčen, že i když ona svůj úděl dle svých vlastních slov nenesla až tak tragicky, národ díky těm 21 letům přišel o úžasnou umělkyni. Fero Fenič mi to vzal z úst. Marta byla na konci šedesátek neskutečně krásná ženská s tajemnou jiskrou v oku a se zatraceně dobrým hlasem... Kde dnes mohla být nebýt malosti soudruhů z ÚV? Kolik jsme mohli mít krásných písní, věřím, že by zastínila i ,,rodinné stříbro'' Káju... I přes to přeze všechno co ji ti sráči udělali (včetně nasazení na ni vlastního manžela!!!!) tím prošla s noblesou a důstojností dámy. Jsem si jist, že to ti sráči z STB zatraceně dobře věděli a že je to pěkně sr... Je dobře, že tento dokument vznikl, je to důstojná pocta jedné odvážné ženě, která si ,,stoupla na barikádu a držela prapor'' ---- No a já si jdu hned něco od ní pustit. Mým favoritem je Balada o kornetovi a dívce.... * * * * * ()

Madsbender

Priemerný a jednostranný dokument o veľkej speváčke a osobnosti. Mal by som len jedinú otázku - chodia dnes ľudia na vystúpenia Kubišovej ako na koncerty, alebo politickú pripomienku? 70% ()

dr.horrible

Mám len malú výtku. Písal/a už o tom Slarque; toto nebol dokument, to bola oslava. Pekne natočená, pútavá, emočne silná.. A ja si opäť vydychujem, do akej som sa narodil doby. Ať mír dál zůstává s touto krajinou.. Zbohom buď, Ivane. Na večné časy. Dúfajme ()

Vodnářka

Krásná, charismatická a talentovaná Marta Kubišová. Krásná, charismatická a talentovaná Olga Sommerová. Jedna s dramatickým a přesto silným osudem, vůlí postavit se věcem čelem, nadhledem a neskutečným smířením se s věcmi, druhá s touhou a schopností vyprávět příběhy. Tohle spojení přece musí dopadnout dokonale! ()

Filmmaniak

Skvostný dokument, pečlivě sestříhaný z archivních materiálů a záběrů ze současnosti, které se chytře prolínají a utvářejí velmi komplexní obraz osobnosti zpěvačky, herečky a bojovnice za svobodu Marty Kubišové. Film se každému tématu věnuje tak akorát, nic v něm nechybí a zároveň nic nepřebývá. Hlavní protagonistka v něm přitom není glorifikována, možná i proto, že skromná Marta Kubišová se ohlíží za svým životem s nadhledem a vtipem, přestože jí často do smíchu nebylo. Velice zdařilý snímek a jeden z nejpovedenějších a řemeslně nejprofesionálnějších českých dokumentů za poměrně dlouhou dobu. Jsem v podstatě nadšený, přestože jsem toho o paní Kubišové moc nevěděl a její písničky jsem znal asi dvě. A teď si představte, jak musí asi film působit na její fanoušky a fanynky. ()

nascendi

Bol som primerane zvedavý na dokument o mojej obľúbenej takmer rovesníčke Marte Kubišovej a bohužiaľ som bol po jeho skončení primerane sklamaný.  Asi som precitlivený na filmy o rovesníkoch. Film, v ktorom sa úryvky piesní z jej najlepšieho obdobia striedajú s nezaujímavými zábermi z obdobia po roku 1989 mi nič nové nepriniesol. Bol podľa môjho názoru odfláknutý a to si Marta naozaj nezaslúžila. Je to smutné. ()

Slarque

Není to tak silné jako portrét paní Čáslavské, protože tomu chybí drama. Marta Kubišová je vylíčena jako ryzí diamant, který ovšem při vší skromnosti přistupoval k událostem ve stylu „zakázali mi zpívat, tak jsem prostě nezpívala, o nic nešlo... pak jsem zase mohla zpívat, a jelikož jsem si tím mohla slušně vydělat, tak jsem do toho šla“. Tedy žádná umělecká potřeba vyjádřit se, ale ryzí pragmatismus. Stejné záběry ze srpna 68 jsem viděl už několikrát, takže tentokrát přinejlepším za 70%, z větší části za hudbu, dobové klipy a vyjádření hudebních odborníků. ()

triatlet

MFDF 27.10.2014 Očekávaný formát - sestřih nejúspěšnějších songů a "mluvících hlav" mě nezklamal, naopak postupně jsem měl opakovaně husinu (Modlitba pro Martu se neomrzí; Aneta - Marta - Sidonie; Fero Fenič), ale upřímně jsem se i zasmál (Hutka - maiosté - hokejisté:-). ()

Arsenal83

Výnimočný hlas určite, vlastne aj zjav, ale na to, že má dokument hodinu a pol sme sa až tak veľa nedozvedeli. Je tu veľa pesničiek, je tu veľa rozhovorov s pani Kubišovou, nejaké spomienky, ale obsahovo by som si medailón tohoto typu predstavoval trochu plnší. ()

helianto

Příběh obyčejného člověka, jeho jednoduchého lidského hrdinství, bez jakékoliv adorace. Jen tak, obyčejně. A ta magie, ta je v jejím hlase, navždy. A v její neobyčejné skromnosti. Tohle je dáma s velkým D. ()

honajz

Jako dospívající jsem chodil do Českého rozhlasu Brno si od jedné milé a statečné paní půjčovat desky Marty Kubišové, i když to bylo zakázáno, a tak jsem doma měl komplet její diskografii na magnetofonových kazetách. Ne všechny písničky se mi líbily, mnohé však byly skvělé. Po listopadu se nedalo divit, že zpěvačka zkusila comeback, že se zapojila do charity apod. Dokument mi však nic moc nového nepřinesl - nedozvěděl jsem se nic o jejím sporu s Vondráčkovou a proč vznikl, zde to bylo celé politicky korektní, nedozvěděl jsem nic podrobnějšího a ne jen povrchního o jejím vztahu k prvnímu a druhému manželovi, a dokonce ani o jejich osudech, vztah s dcerou je taky prezentován příliš sladce a bezproblémově. Vlastně až na ty komunisty hnusné je to celé takové sluníčkové, na mne až moc. ()

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

05.06.2014

Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O… (viac)