Dior a ja

• Česko Dior a já (viac)

Francúzska celovečerná dokumentárna snímka Dior a ja otvára divákom dvere do mýtami opradeného sveta módneho domu Christian Dior. Nový umelecký riaditeľ Raf Simons práve pripravuje svoju úplne prvú kolekciu haute couture, s ktorou musí celý svet presvedčiť o svojej vízii a vyrovnať sa s odkazom slávneho zakladateľa značky. Na jej prípravu má len 8 týždňov. Krehký proces kreatívnej tvorby, na ktorého konci je nový módny skvost, je tu ukázaný ako kolektívna práca celého tímu, od samotného návrhára, cez neúnavné krajčírky až po riaditeľa spoločnosti. Film prepája každodenný intenzívny pracovný zhon sveta vysokej módy s tajomnými ozvenami minulosti ikonickej značky a zároveň predstavuje poctu všetkým, ktorí verne slúžia Simonsovej vízii. (ASFK)

subic

Já laik se dívám na takový dokument. A co mi to má dát? Raf Simons, který do té doby navrhoval jen konfekci, je jmenován jako umělecký ředitel do ikonickéhu Dioru v Paříži. Nahlédneme tak pod pokličku tě, kteří pracují pro tuto firmu. Myslím těm za šicími stroji apod., ne těm, co firmu vlastní. Zjistíme, že ta firma je vlastně složená ze spousty "obyčejných" pracovníků, kteří ale pro svou firmu jsou ochotní makat od pondělí do neděle. Raf Simons odešel (nebo byl odejit?) po 3 letech v roce 2015, aby od 2016 přišel v NY do CK. Dokument tedy popisuje ukazuje lidi, co dokážou pro svou firmu máknout a dotáhnout to až do velkolepého finále. ()

kaylin

Co si budeme namlouvat, filmy o módě mi prostě nic neříkají, a tak ani tenhle, poměrně dobře natočený dokument, mě nedokázal zaujmout. Na jednu stranu je možné vidět při vytváření šatů umění, na druhou stranu mám pocit, že je to prostě snobské a velmi povrchní. Ale to je holt moc ovlivněno mým osobním vnímáním. ()

Tomas_PO

90 minútový dokument o "House of Dior", zameraný konkrétne na nástup nového umeleckého riaditeľa a predstavenie jeho prvej kolekcie. Vidíme tak jednu fázu v živote House of Dior, kde sa nový riaditeľ stretáva s dlhoročným tímom krajčírok, dizajnérov, a ďalšieho množstva profesií. Prekvapí najmä veľkosť priestorov, ktoré sú vskutku maličké, vzhľadom na obrovské meno firmy. Človek si skôr predstavuje veľké profesionálne haly, no priestory sú mini, rodinného charakteru, bez akéhokoľvek luxusu. Také, aké ich založil samotný Dior, v tom istom dome v Paríži roku pána. Zaujmú najmä scény s dlhoročnými zamestnancami na pozíciách krajčírok, na ktorých to výrobne, ale aj kreatívne celé visí, napriek tomu, že ich nik nepozná. Tzv. "unsung heroines". Koniec vo forme prezentácie kolekcie má dynamiku, adrenalín, ako akékoľvek väčšie hudobné podujatie. ()

blondboss

Tento dokument ma trošku minul, nakoľko nie veľmi rozumiem svetu módy a aj celkovo tejto módnej konzumnej filozofii. Tá prehliadka na konci fajn, ale v priebehu celého dokumentu sme sa dočkali len nudných záberov z dielne pri výrobe kolekcie a ja si myslím, že predsa len dokument by mal priniesť aj viacero informácií. Za mňa teda nič moc. 45 % ()

sheen

Pro mne zatím jednoznačná jednička z filmů o módě a vysoké krejčoviny-Haute Couture. Zaměřuje se na všechny aspekty a hlavně na tvorbu kolekce. Ten návrhář, který než přišel k CD měl zkušenosti "jen" s ready to wear...a udělat svoji první kolekci Haute Couture zrovna u Diora, to chce sebevědomí. Dior je symbol, jeden z největších ve světě módy. ()

• Raf Simons od značky Dior nečekaně po 3 letech odchází. Dle svých slov se cítí vyčerpaný a chce se věnovat své vlastní značce v pánské módě. (Kamas)
  • S žánrem módního dokumentu má Tcheng velké zkušenosti. Spolupracoval na snímku o známém návrháři Valentinovi The Last Emperor z roku 2008 a následně napsal a spolunatočil dokument Diana Vreeland: The Eye Has To Travel o životě editorky módního časopisu Harper's Bazaar. (Zdroj: Hospodářské noviny) (hippyman)
  • Po odchodu Rafa Simonse v roce 2015, nejprestižnější módní pozici na světě, post uměleckého ředitele francouzského módního domu Dior, získala v roce 2016 poprvé v historii žena, Maria Grazia Chiuri, která přešla z italské značky Valentino. (Kamas)