Reality XL

• Nemecko Reality XL - Realität ist ein Traum

honajz2

Byly to 3 roky úmorného shánění a stahování, kdy jsem se teprve nedávno vůbec dočkal toho, že bych se na to konečně mohl podívat. Dokonce i anglické titulky jsem k tomu sehnal, takže jsem nemusel děj odhadovat z němčiny. Každopádně, hurá, povedlo se! Jen teda strašná škoda, že ten film nebyl líp promyšlený a líp napsaný. Ono to totiž po celou dobu má překvapivě docela dost podmanivou atmosféru a zpočátku je ten příběh dost zajímavý - profesor je předvolán k vyšetřovací komisi, protože společně s 23 kolegy jednoho dne vstoupili do jedné místnosti, jenže z ní vyšel jen ten profesor a zbylých 23 kolegů záhadně zmizelo. Taky kamera mi přišla dost slušná. Ovšem z toho zajímavého příběhu se bohužel moc dostat nepovedlo a vůbec mi přišel divně vedený. Velký problém je ale i v tom, že Bohn se snažil do toho vložit hodně zvratů, přičemž se ale všem možným vedením děje moc nevěnoval. SPOILERY Chvíli to vypadá, že profesor přišel na to, že hmota neexistuje, že všechno je jen energie. Pak se to ale celé obrátí k tomu, že profesor přišel na to, že naše realita neexistuje a že je stvořená jím (jelikož je Bůh) a nakonec to dojde k třem různým možným koncům, z čehož se Bohn naštěstí rozhodl pro ten nejlepší možný z nich, protože posmrtná vize (či něco na způsob očistce) mi do toho vůbec nezapadala a možnost, že to všechno byl jen sen a nic z toho se nestalo mi přišla úplně dementní. KONEC SPOILERŮ Jenže i tak ten konec mohl být mnohem lepší. Nejvíc by asi pomohlo, kdyby se Bohn nesnažil o co nejvíc zvratů a místo toho se snažil vybudovat opravdu pevnou dějovou linku. Pak by to podle mě bylo o dost lepší. Každopádně jsem rád, že jsem to viděl - aby taky ne, když to sháním několik let. A za ztrátu času to už vůbec nepovažuji, možná bych si to i kvůli té atmosféře pustil někdy znova, ale přece jenom vyšší hodnocení jak průměrné dát zatím nemůžu. 3* ()

Martrix

Než se pustím do obšírnějšího rozboru děje, musím konstatovat, že Reality XL je skvěle natočený film. Na minimálním prostoru, se čtyřmi herci a se scénářem, který stojí hlavně na dialozích, předvedl Thomas Bohn parádní výkon. Všechno funguje na jedničku. Atmosféra, hudba, načasování, vizuál, herecké výkony... . Hned po shlédnutí filmu jsem se podíval co dalšího dělal a .... jsem v šoku, že se mu nepodařilo navázat; řečí místních čísel, jde spíš o podprůměrného tvůrce. Přesto se nedivím, že jsem teprve třetí člověk, který tento film na CSFD hodnotí. Tohle je vysloveně festivalová záležitost pro fajnšmekry a umím si představit, že i v německy mluvících zemích, není moc reprízovaná. Natož jinde, kde je lidem němčina protivná a na anglické titule si netroufnou. Nebýt vysokého hodnocení Willy Kufalta, ani já bych se do toho nepustil. Ale dal jsem si práci a udělal jsem si český překlad z portugalských titulí. Obavy, že technické výrazy a složitější myšlenky budou zgoogleny do nesrozumitelna se naštěstí nepotvrdily, protože...žádné sci-fi se vlastně nekonalo. Bohn si s diváky pěkně pohrává, črtá architekturu existencionálního konstruktu, že realita je pouze myslí stmelené vlnění, či vibrace. Je to jedna ze základních teorií a k jejímu pochopení nepotřebujete víc, než co ve filmu uslyšíte. Bohn by v tomto duchu mohl pokračovat a rozvést to i dál, ale rozhodl se pro "přesýpací hodiny". Ten úskok chytřejšího diváka nezaskočí, protože věda a víra, objevy a náboženství...to jsou spojené nádoby, ale přesto mě to trochu zamrzelo, protože obě témata by zasloužila víc prostoru. Takto se musela dělit o prostor v jednom filmu s umírněnou stopáží. Díky již zmiňované atmosféře, ale to laškování s divákem, nemáte tvůrci za zlé. A to i přes ten poněkud zbytečně upatlaný závěr. Nejspíš se na tento film podruhé nepodívám, jeho kouzlo totiž mizí se závěrečnými titulky. Ale jsem rád, že jsem ho viděl a vlastně bych ho i doporučil sci-fi fajnšmekrům, kteří už neví coby....jako já. Jistě nejde o ztrátu času, jako v případě plytkostí, které na nás kydá Hollywood. ()

Willy Kufalt

Tak tahle netradičně pojatá sci-fi zasazená do jedné přísně tajné futuristické místnosti mě dostala! Naprosto parádní konverzačka v ojedinélém žánru pro tři výborné herce + jednu neméně skvělou herečku, z nichž tedy nikoho vůbec neznám a možná je už pořádně ani nikde jinde hrát neuvidím, ale po celý čas jsem si jejich výkony dokázal do detailů plně vychutnávat, jakoby šlo o moje velké herecké oblíbence. Film, který si vystačí s relativně levnou výpravou, přesto působil na mě dokonale i po technické stránce a okamžitě mě vtáhl do sebe už během pěkných, přímo poetických vizuálních efektů v úvodu. Svou silnou gradující atmosférou během napínavých dialogů v jedné místnosti mi dokonce Reality XL připomněla jiné vynikající konverzační drama (ač z odlišného žánru) a to legendárního Svědka s Venturou a Serraultem, což chápejte určitě taky jako plus. :-) Nejsem zrovna příznivcem filmů, které ke konci začínají nabízet celou sérii nečekaných zvratů, zde mě nepříliš pozitivně na chvíli zaskočil ten předposlední zvrat, který by byl v mých očích tím nejotřepanějším a nejjednoduchším zakončením každého sebepodivnějšího příběhu, ale naštěstí ta nasledující pointa to celé pro mě dokonale vykompenzovala. Nikdy bych neřekl, že mě tolik dokáže zamrazit pouhý pohled na jedno obyčejné pero pohozené na stole... Ústřední zápletka o záhadném zmizení 23 osob pomocí vůle mě v doprovodu dalších mysteriózních událostí po celý čas napínala a do jisté míry otevřený konec se zneklidňující pointou a ještě více zvýšeným otazníkem nad věcmi nadpřirozenými vnímám za sebe jako výborné zakončení. A samotnou Reality XL pak určitě jako jeden z nejzajímavějších filmů, které jsem za poslední dobou viděl. [100%] ()