Mammon

Nórsko, (2014–2016), 12 h 32 min (Minutáž: 48–58 min)

Jon Øigarden, Ingjerd Egeberg, Anna Bache-Wiig, Nils Ole Oftebro, Iben M. Akerlie, Laura Christensen, Ingar Helge Gimle, Bjarte Hjelmeland, Ine F. Jansen (viac)

Jaká je největší možná oběť a co člověk udělá, aby ji nemusel podstoupit? Zásadový novinář rozkrývá spiknutí v nejvyšších patrech finančnictví. Šestidílný norský konspirační thriller roztáčí spirálu finančních machinací, biblických odkazů a starých osobních křivd, když zásadového novináře vyšle po stopě skandálu ve vysokých patrech společnosti, do kterého je zapleten jeho vlastní bratr. Seriál byl úspěšně uveden nejen v Norsku, ale i v několika dalších zemích jako např. ve Velké Británii, kde se svezl na poptávce po skandinávských thrillerech. Rok po uvedení originálu vznikly v koprodukci televize HBO dva východoevropské remaky – stejnojmenný český v režii Vladimíra Michálka a polský s názvem Pakt. (Česká televize)

Crocuta

Zvratů - zvláště ke konci - je snad až příliš a také celé rozuzlení je dost překotné a za vlasy přitažené, nicméně "Mammon" je více než důstojným zástupcem současné skandinávské seriálové produkce, který nabízí, jak už je v žánru zvykem, nejen vysoce kvalitní profesionální zpracování, ale především napínavý a atraktivní pohled na nejpalčivější problémy spojené s korupcí v nejvyšších politických a ekonomických kruzích, žurnalistice i v řadách strážců zákona. ()

DaViD´82

Pro milovníky moderního skandinávského designu povinnost; žádný jiný seriál nemá tak vypiplané a stylové interiéry, nad kterými srdéčko samou radostí zaplesá. Nad seriálem jako takovým ovšem již až tak neplesá (až na závěrečné duo epizod, kde se mimo jiné i sympaticky pracuje s největším norským historickým "kostlivcem ve skříni"), byť rozhodně ani nijak neúpí. Nejvíc na škodu je, že ze směru úvodní epizody, která je něčím mezi State of Play a Larssonovou linkou o redakci a práci Milénia, se postupně uhne směrem k běžnému pojetí moderního severského thrilleru. Opakuji, je to na škodu, ale špatně to není. Proč? Protože i tak je to dostatečně kvalitní i napínavé (a asi není náhoda, že to má v závěrečných dílech "Nesbø feeling"), jen poněkud tuctové; přeci jen severských krimi je nadprodukce, ale kvalitní novinářský thriller aby pohledal. Potěší působivá sychravá atmosféra a utlumené herecké výkony, stejně jako chytrá práce se žánrovými klišé. Nepotěší hlavní neduh drtivé většiny této produkce; a to sice šroubovaně naroubovaná překombinovanost. ()

JFL

"Mammon" názorně ukazuje post-quality TV aka quantity TV v její celé nahotě. Původní ambice ze zlaté éry moderní televize, spočívající v touze vyprávět nestandardní náměty, které přitáhnou diváky k obrazovkám svými postavami, příběhy a konflikty, se změnila ve falešné umění, jak diváky přikovat k obrazovkám a nedovolit jim odejít. Nástrojem k tomu jsou vykonstruované zvraty, uhlazená forma a filmové formální prostředky, které umožňují z hovna dělat veledílo. "Mammon" by moc chtěl být dalším příspěvkem do rodu vážných skandinávských krimi se společenským přesahem, ale na rozdíl od svých vzorů má jen nedotaženou premisu, artificiální postavy s vyhrocenou minulostí, navivní víru v novinářskou etiku a především ranec absurdních zvratů, z nichž ty lepší náleží do ranku scenáristické lenosti, zatímco ty horší pocházejí z hájemství campu. ()

gudaulin

Mammon se svezl na vlně popularity skandinávských detektivek, ale používat jako argument k vyzdvihnutí jeho kvalit, že byl uveden tam či onde, je zavádějící. Při dnešní inflaci televizních stanic a dalších distribučních kanálů existuje obrovská poptávka po žánrové tvorbě a v každém novém projektu trh touží vidět nový Most nebo Zločin. Ty představují bezpochyby scénáristické konstrukty, v normálním světě se s tak rafinovanými pachateli a komplikovanými rozvětvenými případy nesetkáte. Jsou ale chytře napsané, s pochopením pro lidskou psychiku, s odpovídajícími motivacemi, kde to neskřípe a nepřečnívá. Breaking Bad a Better Call Saul mě před časem přesvědčily, že můžete pracovat i s velmi netradičními radikálními charaktery a ty přesto budou vypadat hodnověrně, pokud si dáte práci se scénářem. Mammon selhává v tom nejzásadnějším, je příliš špatně napsaný. Nápad je zajímavý, režie pracuje s osvědčenými thrillerovými prvky, ale pokud scénárista spoléhá na tak okaté oslí můstky, pokud páchá tak výrazné logické kotrmelce a vrší absurdní náhody, je výsledek ztracený. Autorovi scénáře nestačí napsat větu, potřebuje za ni přidat vykřičník. Seriálu schází uměřenost, smysl pro proporce. Umělotina je z toho cítit na dálku. Ačkoli mě remaky obecně nelákají, zajímalo by mě, jestli český Mamon nakonec nevypadá líp. Celkový dojem: 25 %. ()

snaked

4-5 // Velká spokojenost. Pro fandy (nejen) severských krimi must-see záležitost. Teď si pustím 2. řadu Broen, jestli je alespoň takhle dobrá. // Krimi+investigativní+survival :) P.S. Teď teprv jsem si všimla, že tenhle seriál režírovala žena a je to její režijní debut (?) - tak to respekt. ()

UncleG

Asi jako když se chcete podrbat na ... ehm, dejme tomu na patě... a za tímto účelem sestrojíte škrabku poháněnou parním strojem, která využívá osmnáctset rychlostních převodů a je mimochodem ještě napojena na soukolí pražského Orloje a vodovodní okruhy hadronového urchylovače v Cernu. Protože proč to dělat zbytečně jednoduše, když to jde zbytečně složitě? Mamon je podivná mixáž mystérií Dana Browna a politického thrilleru, která se utápí v bezbřehé kaši samoúčelné a strojené komplikovanosti. ()

hanagi

Jsem rozpolcená, druhá řada je už tak zmateně překombinovaná, že to poznamenalo celkový dojem a mám velkou chuť snižovat hodnocení. Takže lepší 3*. ()

R1CH1E

Severská detektivka jak má být. Šedivá, depresivní, odkazující na náboženská témata stejně jako na kauzy se zpronevěrami. Škoda jen, že se divák místy ztrácí v množství postav a nahuštěném ději. ()

kolemjdouc

Film o korupci a zkorumpovatelnosti a následcích.A nejlépe když každý na někoho něco ví a to vzájemně..Jenom tenhle seriál není klasická okecávačka ale je v něm i ne moc velká dávka napětí, která vás nenechá přepnout jinam.Protože : sakra co mají pořád s tím obrazem?????Dobrá kamera jen ty záběry které jsem poprvé zaregistrovala v seriálu Most (osvětlená města z výšky - jízda auta jako po mapě GPS )ty už jsou otřepané a zbytečné a budí pocit jakože něčím zaplácnout čas.Ale Norové to tak chtějí.A musím říct že opravdu dobrý dabing.Celkové zajímavý snímek který působí velmi realisticky. ()

Faila

Trochu mi z těch zákulisních hrátek běhal mráz po zádech. Zpracování není zlé, ale místy už mě to nudilo, místy jsem se v tom začínala trochu ztrácet a připadalo mi to už přehnané. Celkově to ale bylo dost napínavé, zahrané to nebylo vůbec špatně a hlavu a patu to mělo. ()

Franc1s

Anooo, tohle jsem potřeboval! Nevědět o čem to je a jen ze tři komentářů z csfd si říct, jo to by mohlo být na cajk. A ono ku*va bylo!" Krimi, thriller ze severu, bych mohl sledovat furt, takže tohle byla jasná volba. Začátek kdy jen tápeš,brácha novinář jede po bráchovi z vysoké prachaté ligy co zpronevěří docela vatu. Poté se to rozjede, začneš pár věcí spojovat a řekneš si, "joooo tuhle konspiračku už znám." Hovno! Čím více dílu vidíš, tím je vše jinak. 6 dílu po hodině, zvratů co vše kroutí zase jinou cestou, no do konce si člověk nemuže nic být jistého.Za mě pecka, ale českou verzi od HBO asi nepotřebuji. Za mě 9/10 i když chyby se najdou. SUPER! ()

DavidWebb

Ďalší severský kriminálny seriál, ktorý nadväzuje na tradíciu kombinovania zločinu a žurnalistiky, a v tomto prípade aj finančnej správy (namiesto politiky). Tento krát sa divák ocitá v Nórsku a ľahko si môže položiť otázku, či sa Nóri len chcú zviesť na vlne škandinávskej popularity, alebo chcú naozaj dokázať, že nie sú vo filmovom svete (hlavne svojich susedov), len chudobným príbuzným. Námet nie je žiadne nóvum, ale keď to vezmem od kraja po kraj, tak to bolo vymyslené celkom dobre. Lenže keď sa hovorí, že niečo "muselo na papieri vyzerať oveľa lepšie", myslí sa tým, že tvorcovia moc nezvládli samotné prevedenie a takto nejako to vidím i ja. Napriek anglickým titulkom, si to síce udržalo moju pozornosť (iba 6 dielov) ale čo by som ja osobne vytkol je: 1. len náznak atmosféry, 2. takmer žiadny hudobný podmaz (tak hypnotický napr. vo Forbrydelsen) a 3. vzhľadovo nevýrazní herci (ľahko zameniteľní), z ktorých mnohým chýba charizma. V priebehu deja zomierajúce postavy nechávajú diváka chladným a chladným ma nechal aj samotný záver, kde mi chýbala omnoho silnejšia katarzia. V mori krimi seriálov dnešnej doby ale i tak lepší priemer. ()

denulik

Celý seriál má poctivé škandinávske melancholicko-depresívne ladenie a zaujímavých hercov, ale pomerne dosť mi vadila prekombinovanosť scenára. Napriek tomu, že som predtým videla český remake z dielne HBO a aj tento počin pozorne sledovala, miestami som sa strácala v menách, ale hlavne v motivácií jednotlivých postáv. A ten záverečný moment, keď sa objavili nájomní vrahovia so svedomím (wtf?) už som nepobrala vôbec. Prekvapivo sa mi česká verzia pozdáva viac, možno je to lokáciami, známejšími tvárami alebo momentom prekvapenia, ale nórsky Mammon ma trochu sklamal. ()

VLADEK

1. sezóna - Velmi špatně scénáristicky zvládnuto, zejména postava Vibeke. Motivace některých postav je pro mne záhadou a také návaznost některých scén a postup v ději je mimo realitu. Celkově na hranici mezi 2 a 3 hvězdičkami.////2. sezóna - o třídu lepší, kromě dílu 6 a 7, kde jsou některé momenty a scény vycucané z prstu. ()

argo.smile

Nic pre ludi, ktory sa rychlo stracaju v deji. Cele je to prekombinovane, zvraty su na kazdodennom poriadku, atmosfera sa pomaly ale isto stupnuje a vy si v duchu vravite ako to cele dopadne. Posledne epizody su typicky zanrove pre thriller, ktore Vam ukazu svinstvo na pozadi velkych financnych korporacii. ()