Polárnik

• Česko Polárník (festivalový názov)

Vo svete ho uznávajú, ale doma sa o ňom až toľko nevie. Peter Valušiak má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. V roku 1998 sa mu s troma Rusmi podaril (ako prvým v histórii) výkon z kategórie snov: prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez Severný pól až k brehom Kanady. Dlhé roky ho vábi ďalšia výzva, o ktorú sa už niekoľkokrát pokúšal. Chce prejsť naprieč Antarktídou cez Južný pól. Film Polárnik je portrétom človeka, ktorý sa pokúša prežiť sám na najchladnejšom kontinente. (MF horského filmu a dobrodružstva)

JASON_X

Zdejší anotace vůbec neodpovídá obsahu filmu, takže než se zorientujete v "ději", zažíváte pocity mírného zklamání i chaosu. A forma je vzhledem k podmínkám natáčení nepříliš atraktivní, inu amatérský "nadšenecký" dokument, tak aby pak třeba někdo nebyl zklamaný. Když to zjednoduším, tak v první části jde pán Valušiak spolu s Rusy přes severní pól do Kanady, v té druhé jde sám Antarktidou, ale plán bohužel nedokončí. Několik momentů si budu určitě dlouho pamatovat, třeba heroické rvaní těžkých saní přes roztříštěné ledové kry Arktidy. Čtvrtá hvězda je za obdivuhodné výkony všech zúčastněných, i když takovéhle dobrodružství mě vůbec neláká, pro pocit samoty a svobody by mi bohatě stačil letní Island s hůlkami a batohem. ()

ScarPoul

Pod nohami vrže ľad a cesta k vytúženému cieľu je lemovaná chladom, vetrom a únavou. Barabáš predstavuje jedného z mála tvorcov, ktorého schopnosť približovať nám pohnútky, sny a ľudskú vôľu vybranej skupiny ľudí( polárnici, dobrodruhovia, fotografi), predstavuje zbierku nepoznaných hrdinov, ktorých nemesis nepredstavuje nejaký ľudský element, ale príroda a túžba byť niekde prvý. Sprostredkovanie tohto pocitu je v mnohom pre Barabáša najväčšou devízou. Valušiak je sympaťák. Ďalší z dôkazov jednoduchého a pritom náročného filmu. ()

Sunwheel

Pavol Barabáš nás zoznamuje so slovenskými rekordmanmi o ktorých ani netušíme. A vždy mi zostane brada dole. Príbeh si zaslúži aj viac ako 5 hviezdičiek. O točení v podmienkach kde za chvíľu môžete skončiť v oceáne a zo zadu sa na vás usmieva polárny medveď by som chcel počúvať aj hodiny. Záver, kde sa Valušiak sám prechádza po Antarktíde a nevie, či prežije ďalší diel je mrazivý. Ale nájde v sebe pokoru a prizná si realitu. Nedá sa to hodnotiť nižšie. ()

Popinodan

Skláním se nad výkony Petera Valušiaka. Je je to opravdu borec co dokázal. Tím to však končí,pro mě je to zatím nejslabší snímek pod režíjní taktovkou P.Barabáše. Je to nesouvislé,a nejhorší je komentář přímo Valušiaka,není mu vůbec rozumět což je opravdu moc velká škoda. Kdyby ho někdo nadaboval,určitě by to bylo o mnoho lepší. Oproti tomu neznámá Antarktida byla super pecka. ()

WolfIssen

Souhlasím s komentem Pepinodana. Člověk se ztrácí v tom, který záběr je z Neznámé Antarktidy, 118 dní v zajetí ledu a který snímek je aktuální, nový. Valušiakovi komentáře jsou tiché a zahuhlané. Od Pavola Barabáše mám rád všechny dosud viděné dokumenty a smekám nad všemi cestovateli, horolezci i polárníky. Opět máme i to štěstí spatřit překrásné záběry polární krajiny. Tento snímek mě ale příliš neoslovil, hlavně kvůli výše uvedenému, zkrátka z poloviny byl utvořen z dokumentů dřívějších. ()

• Jedná se o první slovenský film dostupný na Netflixu pod anglickým názvem The Polarman. (hansel97)

Snow Film Fest 2014

Snow Film Fest 2014

23.10.2014

Tradiční podzimní festival těch nejlepších filmů se zimní tématikou opět zahrnuje filmy, které byly v předchozím roce oceněny na nejprestižnějších světových festivalech. Vybrané filmy jistě zaujmou… (viac)