Neznámý osud rodiny Fabergé

• USA Faberge: A Life of Its Own (viac)
Veľká Británia / USA / Švajčiarsko / Rusko / Maroko / Nemecko / Francúzsko, 2014, 82 min

Réžia:

Scenár:

Kamera:

Hudba:

Guy Farley

Samuel West

Značka Fabergé má za sebou skvělou a pohnutou minulost, její příběh ale ještě neskončil. I dnes je nová společnost Fabergé úzce spjata s tragickým osudem posledního ruského cara Mikuláše II. a jeho rodiny... Strhující dokumentární film Neznámý osud rodiny Fabergé vypráví příběh o nejprestižnějším jméně ve světě luxusu. Jeho tvůrcům se podařilo získat bezprecedentní přístup k nejcennějším soukromým sbírkám a rozhovory s nejváženějšími odborníky i potomky rodu Fabergé. Nenechte si ujít vzácnou příležitost dozvědět se více o geniálním myšlení rodiny, jež stála u zrodu nejvybranějších pokladů, které kdy byly vyrobeny. (TV Prima)

Tempest

Dokument o osudech klenotnické rodiny Fabergé. Jejich osud byl pevně svázán s osudem ruské carské rodiny, i když nebyl tak tragický. Je to výborný dokument, kde se mimo osudu samotné rodiny Fabergé dozvíme i pár zajímavých informací o posledních ruských carech a samozřejmě o výrobě klenotů, kterými je rodina Fabergé proslavená po celém světě. Klenotů vyrobili neuvěřitelné množství (cca 200 000 kusů) a jeden je krásnější než druhý. Jenom přehlídka jejich klenotů stojí za podívání. ()

rikitiki

Dokument mi rehabilitoval tvorbu šperkařství Fabergé, kterou jsem dosud považovala za mistrovsky zhotovené kýče. Filmařům se podařilo získat neskutečné záběry z muzeí, archivů i soukromých sbírek. Od drobných broží po velkorysé drobnosti neuvěřitelné ceny vyrobené pro carskou rodinu a spol. musím uznat, že Fabergého šperky mají svoji vlastní nezaměnitelnou výtvarnou tvář a jsou překrásné. Jak řekl v dokumentu jeden ze sběratelů: „Jestli se někdy lidský výtvor přiblížil dokonalosti, tak je to Fabergé.“ Pokud se týká umění, tak s tím výrokem nesouhlasím, ale pokud jde o umělecké řemeslo, tak bych se pod to podepsala. Vidíme neuvěřitelně precizně vypracované šperky a miniatury, které dokonale napodobují přírodu – ten květináč s konvalinkami mi vyrazil dech. _____ Bohužel, komentář je za obrazovou stránkou hodně pozadu. Dozvíme se pár střípků, možná nějaké klepy, nesoustředěnou historii rodiny Fabergé, kdy se spoustu vynechá. Skáče z místa na místo a neodkáže udržet plynulý tok vyprávění. ____ Je na zamyšlení, jak moc carská rodina milovala Fabergého šperky a miniatury. Ve světě, který se kolem nich hroutil, spělo v podstatě feudální Rusko ke krvavé revoluci a carská rodina si to spíš nechtěla připustit, než že by to přehlédla. Možná proto ten zájem o už ve své době trochu archaické umělecké řemeslo a shromažďování titěrností, které se dají snadno přemístit/ovládnout a člověk se vůči nim cítí jako obr, zatímco reálný svět – nekonečné Rusko – už car zvládnout nedokáže a cítí hrůznou revoluční sílu, která ho smete jako třísku. /23. 8. 17./ ()

zette

Informativne dostacujici dokument. Co vsak dela z tohoto filmu nezapomenutelnou podivanou jsou neskutecne nadherne sperky znacky Faberge, v cele s vejci. ()

subic

Příběh rodiny Fabergé, který začal výrobou Fabergého vajec pro carskou rodinu. Přehlídka umu řemeslníků ze začátku 20. století, kterých bylo ve fabrice Fabergé až 300 a její zkáza, kterou poznamenala zejména ruská revoluce. Po řadě znovu vyzdvižení jména Fabergé vč. bondovky Octopussy (1983) se znovu zrodila šperkařská firma Fabergé v roce 2009. ()

Dragoni

Fabergé - jméno jež je spjato s výrobou ruských Císařských velikonočních vajec, jež bylo vyrobeno jen 50 kusů, každé jedinečné kvality i hodnoty a především nadčasové ukázky řemeslné dovednosti. ()