Pot, slzy a naděje

všetky plagáty
TV spot 5

„Jednou budu slavný, bohatý a úspěšný. Budu stát na stupních vítězů nebo na jevišti, davy budou burácet nadšením, já jim budu mávat a usmívat se do blýskajících fotoaparátů. Budu mít vlastní plakáty, pořad v televizi, když někam přijedu, budou mě vítat jako hvězdu. Začnou se ke mně hlásit spolužáci i z vedlejší třídy..." Kdo tvrdí, že v dětském věku neměl podobné sny, má zřejmě špatnou paměť. Také se ve svém okolí setkáváte s tím, jak se některé děti úpěnlivě snaží prorazit nebo jak si do nich své nenaplněné sny projektujeme my dospělí? Někdo zůstane jen u snění, někdo se o úspěch pokusí. Většině z nás se však sny nesplní nebo jen částečně.
Našich šest hrdinů nespojuje jejich genialita, nadprůměrný talent ani ideální podmínky. Jsou to normální děti jako ty vaše nebo ty od sousedů. Herečku, modelku, tenistku, krasobruslařku, houslistu i boxery – všechny spojuje rozhodnutí uspět v náročném oboru. Kdo ale dospěl k tomuto rozhodnutí? Samy děti, nebo jejich rodiče? Pomáháme dětem plnit jejich sny, nebo je připravujeme o dětství, abychom si plnili ty vlastní? Co všechno jsme připraveni chtít po svých dětech, aby se z nich jednou staly hvězdy oboru? Co naše děti chtějí a na co skutečně mají?
Stejně jako je každý z hrdinů jiný, liší se i jejich rodiče – různí se v síle ambicí, ochotě obětovat svůj čas, energii i nemalé prostředky, rozdílná jsou i jejich očekávání, která do svých dětí vkládají. Sledujte s námi šest dětí a jejich rodiče, jak někdy na cestě k úspěchu klopýtají a co všechno je to stojí. Mají nejen sny, ale i vytrvalost a chuť si je splnit. „Kolik dospělých, tolik představ o tom, co je pro děti v životě důležité. Náš seriál vypraví o šesti různých přístupech k dětem, snům a ambicím dospělých a dětí. Ne všichni z nich jsou talentovaní, nikdo z nich nemá podmínky k úspěchu úplně ideální, všechny ale spojují tři slova: pot, slzy a hlavně naděje," dodává kreativní producent Michal Reitler.
„Uvidíme známá prostředí jinýma očima našich hrdinů, je tam spousta drobných osobních emocí, štěstí a katastrof, které prožívají ty děti a rodiče stejně jako my. Teda pokud se i my taky o něco snažíme," prozrazuje režisér Jan Reinisch. Filmová kamera doprovázela naše hrdiny v řadě atraktivních a nezvyklých prostředí (v zákulisí Národního divadla, při filmovém natáčení, dabingu, na koncertě České filharmonie, v zákulisí modelingové agentury i při pořádání módní přehlídky, při zápasech v boxu...) a setkali jsme se i s lidmi slavných jmen, kteří v příbězích našich hrdinů sehrají svou úlohu (modelka Simona Krainová, tenista Radek Štěpánek, režisér Jiří Svoboda...).
V šesti epizodách dokumentárního seriálu budeme sledovat příběh mladé herečky Nami a její maminky, které téměř veškerý volný čas tráví čekáním ve frontách na konkurzech a castinzích; uvidíme mladou, věčně nastydlou, ale houževnatou krasobruslařku Petru, o jejímž úspěchu či neúspěchu rozhoduje i jedna malá nepřesnost; poctivého houslistu Lukáše, kterého radost z hraní naplňuje tak, že v pohodě drží krok i s mnohem talentovanějšími dětmi; nadějnou modelku Adélu, jejíž krása možná vede k úspěchu, ale zcela určitě také k neustálému strachu rodičů z toho, co může mladou dívku ve velkém světě potkat; dva sympatické boxery Bruna a Lukáše a jejich trenéra, pro které je box víra, že v životě se dá vítězit, i když má člověk startovní čáru posunutou daleko za ostatními dětmi; cílevědomou tenistku Nelly, která, ač podporována ze všech stran, si teprve začíná uvědomovat, že na cestě k opravdovému úspěchu ji potká mnohem více slz než medailí. (Česká televize)

TV spot 5

Blazis34

Seriál o tom, jak si někteří rodiče plní svoje sny, kterých nedosáhli. Ano, opravdu tak některé příběhy takto na mě působily. Určitě by mě ale zajímali dvě důležité věci, a to jak byli dotyční vybráni a co tímto šestidílním seriálem vlastně tvůrci chtěli říct. Žádný sumář se na závěr nekonal, žádná slova odborníků zda to tak vše je správné či nikoliv (třeba příběh věčně nafuněné Nami naznačoval, že její život asi není takový, jaký jsi představovala, ale jaký chce její matka atd.) či jakou mají vlastně šanci, že u sportu zůstanou nebo zda mají šanci se jím dokonce živit. Dávám 35% - dvě hvězdy. ()

Názorožec

Krom zmateného střihu mi nejvíc utkvělo, že autoři dokumentu podle mě naprosto přehlédly trčící fakt, že si ty rodiče skrz svoje děti realizují své sny, nenaplněná přání, léčí mindráky a kdo ví co ještě. To mi přijde jako velmi silný, ale naprosto přéhlednutý motiv celého dokumentu. Abych byl ale spravedlivý netýká se to všech zobrazených rodičů. ()

NJD

Mě se teda na rozdíl od většiny zdejších komentátorů struktura dokumentu líbila, díky přeskakování mezi jednotlivými postavami mi to přišlo o dost živější :) a jelikož jsem poctivě shlédnul všechny díly, dovolím si i menší zhodnocení jednotlivých vystupujících: HOUSLISTA: ten kluk by mohl dávat lekce z pozitivního myšlení - vrcholem bylo, když hrál před plným sálem lidí, kde ho skoro vůbec nikdo neposlouchal a ještě se všichni nahlas mezi sebou bavili a klukova reakce byla: no aspoň jsem nemusel být nervózní, když jsem viděl, že mě nikdo neposlouchá. HEREČKA: je vidět, jak je nešťastná z toho, jak jí máma do všeho tlačí, stejně jako houslista je renesanční umělec, ale bohužel s negativistickým přístupem skoro ke všemu co dělá, což je opět způsobeno tím, jak jí matka diktuje každou minutu jejího života. BOXEŘI: super klukovskej sport, rodiče je do ničeho netlačej...zajímavá byla situace, kdy malej kluk musel odpískat zápas kvůli nervozitě a jeho trenér se za něj postavil a podpořil ho - myslim, že v podobný situaci by třeba máma naší mladý herečky začala histericky vyšilovat a tim jí ještě víc srazila k zemi. TENISTKA: je vidět že jí táta do toho trochu tlačí, což se projevuje na její psychice při zápasech, ale není to tak hrozný jako u herečky. KRASOBRUSLAŘKA: přístup rodičů vypadá celkem v pohodě, obzvlášť s příhlédnutím k tomu, kolik peněz do toho investují...opět se objevuje problém s psychikou, který ale tentokrát vznikl ve vlastní hlavě slečny a není vytvořený tlakem jejích rodičů. MODELKA: moc jsme toho neviděli, ale slečna vypadá celkem rozumně, tak snad se z toho nezblázní. ()

MikeCool

TV-seriál. Emocionálně zcela nenaplněný dokumentární seriál, který nás chce seznámit s talentovanými dětmi. Poukazuje na jejich život a starosti spojené s jejími aktivitami, ve kterých vynikají. >| Průměr všech zhlédnutých epizod 40% (2*) | ()

filmharmony

...dobrý nápad, i přes snahu být originální v pohledu na věc se to nedařilo, hlavně naprosto chyběl prostor pro svobodné vy vyjadřování dětí... ...ambice, ambice a ambice... děti, které jsou používány jako dostihoví koně, kterých se jejich pomatení rodiče neptají, jestli závodit chtějí... ale pěkné je, že skvěle dopadli boxeři ze žižkova, pohoda byla v krasobluslení (přátelství těch dvou je bomba) a samozřejmě chytrolín houslista... znovu škoda tématu a nevyužití příležitosti... ()