Dva kufry a plyšová hračka – to je všechno, co si Nelly a její syn Alexej mohou vzít s sebou do začátku nového života na Západě. Je léto koncem sedmdesátých let a Nellyn přítel je již tři roky po smrti. Od té doby, co se zabil při autonehodě, chce Nelly opustit NDR a nechat zde i vzpomínky a svůj smutek. Chce začít znovu a má pocit, že na druhé straně Berlínské zdi to půjde snáze. Ale „tam venku" nikoho nezná – jediné kontaktní místo je tak pro ni stísněný nouzový tábor v západním Berlíně. Zde se setkávají nejrůznější uprchlíci, ale zároveň je to místo, kde působí západní tajné služby. A jejich zájem o Nelly a její minulost naplno zjitří rány, které chtěla na Západě léčit. Nelly se musí rozhodnout, kolik prostoru své vlastní minulosti dá – tak, aby nezničila svou budoucnost. Film byl oceněný mimo jiné v rámci Německé filmové ceny. (Das Filmfest)

ibeh

Přidávám se ke zdejšímu kladnému komentáři. Nadávka dětí ve škole "dederonská hnida" mi hodně utkvěla v paměti. Hlavní hrdinka se útěkem na západ dostala ne vlastní vinou mezi dva agentské mlýnské kameny. Na čas z toho byla chudák až paranoidní, čemuž se nelze divit. Opravdu velmi autentické s pěknou doprovodnou hudbou. (Das Filmfest, Lucerna) ()

Detektiv-2

Cesta z dusícího NDR za svobodou za zdí - a nebo taky ne? Surový a reálný příběh o tom, že cesta do Západního Německa není snadná a život v utečeneckém táboře je náročný a nervy drásající. Skvělý film, který staví na dobové atmosféře, ze které místy mrazí. Rozhodně stálo za vidění. ()