Telo cudzinca

(festivalový názov)
  • Česko Cizí těleso (festivalový názov) (viac)

Režisér Krzysztof Zanussi se ve svém nejnovějším filmu vrací k jádru své autorské tvorby – klade zásadní životní otázky a provokuje k diskusi. Dotýká se problematiky místa Boha v dnešním světě, pronikavě vnímá určité rozdělení Polska na katolické a „světské", a svého hrdinu tak konfrontuje s dvěma krajně odlišnými světonázory. Střet různých hodnotových systémů divákovi předestírá prostřednictvím milostného příběhu dvou mladých katolíků – Itala Angela a Polky Katarzyny. Angelo přijíždí do Varšavy a začne pracovat ve velké mezinárodní korporaci, kde ho čeká posměch a mobbing... (Febiofest)

hygienik

Teraz chápem, prečo sa mnohí radi modlia ruženec. Sú veci, o ktorých sa nedá hovoriť, a tak je dobré o nich rozjímať v modlitbe. Taký je aj tento film. Treba o ňom pouvažovať. On totiž ani tak nie je kritikou súčasnosti, ale skôr tichou modlitbou za ňu. Musím priznať, že v časti poľskej spoločnosti vyvolal kontroverzné reakcie. Dostal poľské "maliny" - anticenu Węże, v roku 2015 v kategóriách: najhorší film, najhoršia réžia, najhorší scenár, najotravnejší film s vážnou témou atď. Napriek všetkému je výborný a stojí za to, aby ste si o ňom urobili vlastný názor. Nesnaží sa hrať na emócie, ale hľadá korene problémov, hoci niekedy až príliš rýchlo a prvoplánovo. ()

Arsenal83

V tomto filme možno pochváliť len hudbu a naozaj dobrý výkon Agnieszky Grochowskej. Avšak sľubovaný konflikt sekulárne a katolícke Poľsko je veľmi povrchný, ak by to nebolo v popise filmu, divák si ho ani nemusí všimnúť. Mimochodom na imdb má film len 46%. ()

surprise

Polský film opět boduje. Natočit tak působivě a bez frází téma "Bůh dnes" je hodno pouze mistra. Pronikavé, závažné, přiměřeně srozumitelné. Mohla by se o tom napsat téměř menší kniha, čeho všeho je dobré si všimnout. Třeba převahy manažerek na vysokých postech globální firmy. Opravdu bude lépe, když zavedeme pro pohlaví kvóty? A co třeba otázka minulosti a svědomí. Nic vám nevyčítá? Ok, zavolejte hypnotizéra. A že to mají ti věřící lehčí? Uf a co když se pro svou zásadovost ocitnete až v ruském vězení? A víte co je to transgrese? Slečna manažerka vám to ráda vysvětlí. Překročení. Všeho. Jsme přeci tak moderní. Ještě že závěr filmu nám tuto transgresi podá i trochu jinak. Úchvatné. ()