Prach a broky

(amatérsky film)

Záhoř. Vilém. Rumcajs. Lotrando. Jánošík. Grázl. Ronja. Banda legendárních loupežníků konečně ožívá bok po boku na filmovém plátně! Amatérská skupina Rosenthal přináší drsnou pohádku o tom, co všechno z krvavé loupežnické historie nám bylo zatajeno. Jistě už teď tušíte, že s knížepánem z Jičína to nedopadne dobře... (oficiálny text distribútora)

ArsenalEagle

"Jdem, jdem, jdem, jdem, jdeeem..." Až překvapivě dobrá výprava, skvělý vizuál a efekty, výborná choreografie soubojů. Ale.. Proč z toho není totální ujetá komedie? Proč to není napěchované vtipem, náznaky bohužel nestačí. Vtipné momenty a geniální nápady tu jsou v hojném počtu a i ta hravost je z filmu cítit skoro pořád, ale chybí tomu sázka na divokou kartu. Tahle hodinová jednohubka je totiž od všeho něco, ale vždycky tomu něco prostě chybí, takže výsledek je jinde, než potenciál, který tahle česká inglorious sedmička opravdu měla! Na komedii nevyužité, na drama nedotažené, na pohádku nepohádkové. Stačilo se ale zaměřit primárně na jeden žánr, a věřím tomu, že by vznikl skvělý počit. Navíc škoda zvuku, který často nezněl úplně nejlíp. ()

Slarque

Zábavný amatérský film. Skupina filmových nadšenců v ultimátní loupežnické historce (s Čachtickou paní jako bonusem) předvádí, že když je dobrý nápad, není třeba ani moc peněz (obávám se, že taková ČT by za 250 tisíc natočila sotva trailer). A jako rodilý Jičíňák jsem se samozřejmě bavil použitím Rumcajse v příběhu, který Václav Čtvrtek zapomněl odvyprávět. P.S.: Hudba je nadprůměrná nejen v rámci amatérských filmů. ()

Ombak▼Penari

Tak stále je to amatérská záležitost, ale opravdu kvalitní. Vlastně je to amatérské hlavně tím, že herci nejsou moc herci, respektive mají stále značně viditelné rezervy. Ale jinak tomu vlastně není tak moc co vyčítat. Kostýmy a kulisy, kamera, režie i scénář, všechno hezky šlape a navrch je to občas fakt povedená sranda. Celkově sympatický a poctivý projekt. Palec nahoru. ()

Ice123

Naprostý zklamání. Čekal jsem hodně a dostal skoro nic. Námět měl obrovský potenciál a dalo se z toho vytřískat opravdu hodně. Na začátku promítání bylo několikrát zmíněno, že si nechtěli brát servítky a znázornit vše v sirové podobě. Já si ovšem sirovost představuji přesně naopak. Přišlo mi, že měli něco sepsané a pak to raději seškrtali, aby nebyly příliš vulgární, nebo drastický, díky čemuž vypadá celek hrozně rozpolceně a divně (popravdě by udělali lépe, kdyby jim tam běhali zombie, nad čímž původně přemýšleli). Prostě a zkrátka mimo soubojů, muziky a nevyužitého nápadu vám film bohužel nic nedá..... ()

Malarkey

Viděno na Slavnostech královny Johanky na zámko-hradu v Rožmitále pod Třemšínem v roce 2023. A dočkal jsem se vysloveně milého překvapení, u kterého jsem se nejednoukrát parádně pobavil. A to i přesto, že se jedná o vědomě amatérskou záležitost s mnohdy až ale překvapující kvalitou. Hlavně po stránce hudební. Nicméně šanci jsem tomu dal i proto, že jsem dřív viděl Roh Gondoru, který mě také potěšil. A jsem rád, že jsem si hodinu v tom hradním sále poseděl a vynechal například pivo nebo akrobata, který v tu chvíli přecházel z jednoho hradního ochozu na druhý napříč nádvořím. Námět je sice dost srandovní, ale samotní herci si to evidentně užívali – třeba Rumcajs. Sem tam se dočkáte i nějaké hlášky a ta hodina nakonec uteče tak, že Vám ani nepřijde, že by ve filmu byla nějaká vata. Klidně bych toho od tvůrců v budoucnu rád viděl víc. ()

• Vilém řekne o Záhořovi: "Nasával tam jak Bušek z Velhartic." - Bušek z Velhartic se spolu s Karlem IV opije vínem v Nerudově Romanci o Karlu IV. (Zdroj: ČSFD)
  • Jánošík ve stodole těsně mine hák se slovy "to bolo o chlp" – reálný Jánošík byl popraven nabodnutím na hák. (Zdroj: ČSFD)
  • Na filmu spolupracovali i členové profesionální šermířské skupiny Merlet, kteří připravovali bojové choreografie a hráli bojový komparz například v seriálu Mušketýři. Merlet filmu zapůjčil i některé zbraně; muškety vojáků jsou stejné, jaké jsou používány v Mušketýrech. (Zdroj: ČSFD)

Prach a Broky jsou online!

Prach a Broky jsou online!

02.09.2016

Tento pokus o vytvoření české hrdinské týmovky jsme zmiňovali už v lednu, kdy měl snímek pražskou premiéru. Teď je film zdarma ke shlédnutí online, a to i přímo na profilu ČSFD. Na první pohled… (viac)

Amatérský velkofilm Prach a Broky je v kinech

Amatérský velkofilm Prach a Broky je v kinech

10.01.2016

Vody českého nezávislého filmu včera rozvířila pražská premiéra amatérského snímku Prach a Broky. O co jde? Hodinu dlouhý film se točí okolo sedmi nejslavnějších českých a slovenských loupežníků. V… (viac)