Presne dva mesiace po poprave Imreho Nagya a jeho spolupracovníkov uskutočnili dvaja maďarskí emigranti ozbrojený prepad na maďarské veľvyslanectvo v Berne. Ich motív bol nejasný, hoci, aspoň podľa miestnych médií, ich cieľom bolo zajať maďarského veľvyslanca a použiť ho ako rukojemníka, aby sa dostali k dokumentom maďarských komunistických agentov, pôsobiacich vo Švajčiarsku. Alexander Nagy a Endre Papp však podľa niektorých zdrojov zamýšľali svoju akciu ako protestnú, demonštratívnu; chceli upozorniť na nelegitímnosť politických udalostí v ich rodnej krajine. Svoj cieľ v podstate dosiahli, pretože o atentáte a prostredníctvom neho aj o neúspešnej revolúcii informovali zahraničné médiá deň čo deň počas niekoľkých týždňov. Zároveň sa záležitosť pretriasala na medzinárodných a diplomatických fórach a mala odozvu aj u svetových lídrov. (Incantator)

Johnny.ARN

Treba do toho ísť s naštudovanými reáliami. Bez to je to len velmi dobre zahraná dráma, s napätím, akciou a presne takou minutážou, akou si zaslúži. Postavy tam už idú s motiváciou a nemajú priestor na nejaké posúvanie sa, nie sú tam žiadne zaáískované flashbacky a podobne. Poučné, svižné, ďakujem. 4 z 5 ()

Big Bear

No vida. Měl bych si asi zajít koupit uherák a Egry Bikavér! Koukám, že když tohle léto sjíždím maďarské filmy, není moc stylové k tomu chroupat chipsy z Choustníku. :-). Ne je to náhoda, že to je v krátké době třetí maďarský film co mi proběhl před očima,  ale i o tento film jsme měl zájem. Opět nám tu kucí naservírovali parádní retro. Tentokráte to už ovšem není blbůstka a ni k soudruhu upírovi a ani o (teď jak to jen korektně napsat mluvou dnešní doby) Indomaďarovi Lajkovi. tenhle film je drsné drama z konce padesátých let na základě skutečných událostí po maďarském povstání v roce 1956 a po popravě maďarského politika Imreho Nagye v roce 1958. Pro ty kdo nevědí, tak proti tomu náš srpen 1968 byl jen takovou vzrušenější diskusí s Rusáky (nechci nijak snižovat oběti a zraněné). Povstání v Maďarsku byl skutečný masakr kdy do Budapešti najely ruské tanky a střílely po všem co se hnulo... I do demonstrantů. Rovnou, bez rozprav na věžích s místními, že tady kontrarevoluce žádná není jako u nás. Na filmu mne zaujala ale jedna věc a to, že film nabízí jednu z možných verzí co se asi dělo... To nechápu, protože bylo velvyslanectví plné svědků včetně diplomata. ,,Útočníci" byli dva, takže asi nebylo složité získat dostatek informací při následném vyšetřování a z těch pak čerpat informace pro film. Ale možná byli filmaři jen opatrní aby je někdo nehejtoval, že něco není tak jak má být... Velmi pěkné historické drama, jsem zase i o něco moudřejší co se týče poválečných dějin a zkurvených komunistů a tak dávám za 4 kombinace od trezoru. * * * * ()

slunicko2

Kousek maďarské historie. 1) Zaujali mě 32letý József Kádas (radikální útočník Tibor Bano) a 30letý Tamás Szabó Kimmel (umírněný útočník Abel Takacs). 2) Vzhledem ke skutečnosti, že Maďarská lidová republika měla ve Švýcarsku otevřené velvyslanectví a nikoli vyslanectví, správný název filmu by měl být Bernský velvyslanec (bez ohledu na původní maďarské znění). ()

Pepinec

Dobroš matroš Maďároš. Nejlepší ze všeho je na něm přímočarost; jde se hned na věc, a po věci nazdar, vymalováno. Termín "Maďarský film" budu asi odteď používat i na podobných rande. Supr napětí bez hluchých míst, jen teda kdybych měl najetou historii jako učebnice dějepisu, asi bych film docenil ještě víc. Veliké plus za to, že kino Béla schrastilo alespoň anglické titulky a já mohl sluchátka hodit na zem. ()

DrifterSoul

Návod, jak lze s omezenými prostředky a na úsporném půdorysu udělat strhující, napínavé drama. A to vše v "kinematografické éře", která se u daného žánru většinou neobejde bez tun brutality, kaskaderských akcí a pyrotechnických efektů - aby tak zamaskovala svou intelektuální prázdnotu. Znovu smekám před PANEM režisérem (Attila Szász). Respektuje totiž zásadu, že v dobrém, inteligentním filmu má být to podstatné vždy skryto pod povrchem. ()