Krvavá pláž

• Česko Rudá pláž (viac)

Americká vojska vtrhnou na břeh ostrova obsazeného Japonci a snaží se dostat do vnitrozemí. Mezitím jejich nepřítel plánuje protiútok. Vojáci na obou stranách jsou pronásledováni vzpomínkami na domov a děsivými a nepříjemnými představami, co je může v boji potkat...  Americké jednotky zahájily vylodění na jedné z japonských pláží, jednotky sice postupují, ale jsou pod silnou palbou nepřítele. Jeden z vojáků, Mouse, nemá sílu se zvednout, má ustřelenou ruku, ale musí jít podle rozkazu dál. Původně určeným směrem však jít nemohou, zvolí proto jinou cestu. Ani ta se neobejde bez ztrát na životech, ale první cíl zneškodní a pokračují dál. Musí jít džunglí, většina vojáků viděla poprvé někoho zraněného či mrtvého, jsou vyděšení a uvědomují si, jak blízko jsou k smrti. Hovoří mezi sebou o tom, jaké zranění či smrt je lepší. Konečně se dostanou na stanoviště, kde si mohou chvíli odpočinout. Velitel McDonald pošle Dominga s Honeywellem a ještě se dvěma muži na průzkum a pokud možno zajmout nějaké zajatce. Sám se na chvíli ponoří do vzpomínek na svou ženu Jujii. Každý z mužů včetně McDonalda v duchu hovoří sám se sebou, přemítá o tom co bylo, co bude a o smyslu zabíjení... (oficiálny text distribútora)

Han22

Tradiční válečný film - skupina vojáků obsazuje za druhé světové války ostrůvek uprostřed ničeho plný Japonců. Vylodění a dobývání pláže je naprosto parádní, plné akce a docela naturalistických scén a zhruba do půlky to má spád. Pak to bohužel začne umírat - režisér začne ukojovat své artové touhy a to formou fotografických flashbacků do minulosti postav, akce ustoupí dialogům a nakonec to skončí tak nějak nijak, ani nevíme jestli ten ostrůvek dobyli nebo ne. Mám radši válečné filmy ve kterých o něco podstatného jde, nebo jsou v něm aspoň silné postavy. Naopak nemám rád nastavování akce dokumentárními záběry a to že na konci musí někdo sympatický umřít - oboje je ve starých válečných filmech klasika. 3* především za tu první půlku. ()

drankeryth

Tomuto filmu by som aj dal viac hviezdiciek, ale chyba sa do filmu vloudila a tak to zostalo len pri troch hviezdickach, co je skoda. Takze film sa skvelo rozbehol a na boj nenechal divaka dlho cakat a za par minut sa americania vylodili na jeden ostrov, kde boli pekelne zahniezdeni japonski vojaci, ktory netrpezlivo vyckavali kym sa pustia do Americanov. Bol to tuhy boj, kde sa tvrdo bojovalo o kazdy meter velmi tazko. Toto dobijanie vo mne vyvolavalo skvely pocit, ze konecne po dlhej dobe znova vidim poriadny vojnovy film, kde na reci nie je prilis volneho miesta. Bolo to ocarujuce a velmi dlhe, ale po neuveritelnych 45 minutach boj skoncil a uz sa len film zaoberal rozoberanim osudov vojakov do vacsich podrobnosti a ich relaxovanie a nic nerobenie, aby sa dajako pohli dopredu. Od tych 45 minutach ma film dost sklamal a dalej to vyzeralo, akoby uz tvorcovia filmu nevedeli, ako dalej pokracovat v boji. Uz sa ani na poriadnu akciu nedostal cas, len nepatrny nalet na japonskych vojakov preoblecenych v americkych uniformach na plazi tomu prilis nepomohlo, ale skor uskodilo. Bol to nudny nalet, ktory tento film nezachranil, ale skor viac utopil do hlbokych bazin nicoty. Dost boli aj trapne tie spomienkove sekvencie, kde urcity vojaci vo svojich mysliach spominali na rodiny a lasky v takych obrazkovych zaberoch, ktore mi liezli na nervy. Je to velka skoda, ze film od tvrdych bojov otocili na inu stranu, kde sa toho moc nedialo:( Keby sa film niesol v takom tempe, ako ta prva tristvrte hodina, tak by som filmu dal aj plny pocet hviezdiciek, ale tentoraz je to len za tri. ()

Pohrobek

Cornela Wilda si jako herce poměrně vážím (Scarlet Coat, The;Greatest Show on Earth, The) a nezklamalo mě ani první setkání s jeho režijním počinem, jež jako by navazovalo na Sturgesovo chápání války a cti každého vojáka právě ze Scarlet Coatu. Nepříliš dějový snímek, který si vzal za úkol jednak zanalyzovat pár osobností nejtypičtějších amerických hochů, při čemž úplně nezapomněl ani na syny Země vycházejícího slunce, a také načrtnout prostředí válečné ostře kontrastující s vzpomínkami a představami točícími se vesměs kolem rodiny a vzdálených lásek, je celkem cenným příspěvkem do rodiny japonsko-amerických dvoustranných válečných filmů. ()

Big Bear

Další z válečných filmů ze sedmdesátých let ze kterého vám asi utkví v hlavě nejvíce vylodění, které bylo vskutku výpravné. Na jednom z LC se pak seznámíme s hlavní skupinkou vojáků USMC, jejichž jednotlivé osudy (a myšlenky) máme možnost sledovat po zbytek filmu. Ve filmu je pár drsnějších scén, které sice na svoji dobu mohly šokovat, dnes však působí spíše rušivě až komicky což je navíc podbarveno nereálnou kečupovou barvou krve... Týká se to hlavně ztrát při vylodění. Pyrotechnické efekty byly také poplatné své době. Když vybuchne třeba minometný granát, udělá to takovou tu klasickou šlupku, kolečko kouře a hotovo... žádná díra v zemi, nic. prostě kapslík. Jak jednotka postupuje ostrovem, má další ztráty a další raněné. Obščas si některý z vojáků (a to i japonských) na něco vzpomene, což je pak znázorněno statickými flasbacky resp. slideshow fotografií např. dětí a manželky..). To mne opravdu rušilo a nikterak to nepomáhalo dostat se na stejnou vlnu do myšlenek vojáka i když si k tomu v duchu něco říkal... Film dále sráží i nasazená technika, zejména tanky M48 Patton (ty si zabojovaly až v Korei) a nasazené letouny v nichž jsem nepoznal nic válečného. Ty navíc měly takový palebný arzenál, že musely mít každý z nábojů pomazaný hovnem Chucka Norrise, jinak si všechny ty vyýbuchy od 4 letounů a tím zdecimovaný japonský prapor nedokážu vysvětlit... Film končí tak nějak v půli ač trval hodinu a půl. No nevím, buď už jsem toho viděl už příliš mnoho válečného, nebo film notně ohlodal zub času. Pacifické válčiště mám nejraději a pokud vám mohu doporučit, když Tichomoří a Japíky tak jedině Tenkou červenou linii. Ta je skvostná. Je plná nejen bojových scén, ale i krásných záběrů na flóru a faunu Quadalcanalu a když si nějaký voják něco myslí, víte co a jste tam s ním... Já alespoň byl. Dávám tři granáty, ale je to jen tak tak. * * * ()

majo25

Neznámy, ale slušne natočený vojnový snímok o obyčajných vojakoch v džunglovom boji proti nepriateľovi. Nepriateľovi, ktorý ale nie je niekto krvilačný, ale ktorý je tiež iba "človek", s rodinou, citmi a tak podobne. Tiež je na 60. roky netradične surový - vpichy nožom, odstrrelené ruky sú po filmárskej stránke celkom fajn. Cornelovi Wildovi sa to podarilo dobre a aj vo svojej roli takého mäkšieho veliteľa bol fajn. Minúsom boli akurát tie nezvládnuté flešbeky. Škoda pre ozrejmenie situácie, že nebolo špecifikované, aký ostrov bol prepadnutý. ()

• Film má pouze jeden hudební prvek. Je to píseň, kterou napsal Antonino Buenaventura a zpívala Jean Wallace. (Marek06)
  • Ve filmu zobrazené karabiny M1 jsou vybavené bajonety, ale ve skutečnosti neměly hlavňové oko pro montáž bajonetu. Karabiny M1 schopné namontovat bajonet byly představeny až v Korejské válce. (Marek06)
  • Film byl natočen převážně na Filipínách a japonští vojáci ve filmu byli ve skutečnosti vojáci filipínské armády. (Marek06)