Iron Fist

• USA Marvel's Iron Fist
USA, (2017–2018), 20 h 52 min (Minutáž: 49–62 min)

Tvorcovia:

Scott Buck

Predloha:

Gil Kane (komiks)

Finn Jones, Jessica Henwick, Jessica Stroup, Tom Pelphrey, David Wenham, Rosario Dawson, Wai Ching Ho, Ramon Rodriguez, Sacha Dhawan, Barrett Doss (viac)

15 let od údajného úmrtí se Danny Rand znova objeví. Teď má ale sílu Železné pěsti a chce získat zpátky svoji minulost a naplnit svůj osud. (Netflix)

Psychor odpad!

Už jste někdy dostali železnou pěstí přímo do spánku? Ještě ne? Tak to buďte rádi a rozhodně se vyvarujte seriálu Iron Fist. Jakožto zdejší hororový expert pochopitelně vyhledávám snímky a seriály té nejvyšší kvality, takže prostoduchou marvelovskou tvorbou logicky naprosto opovrhuji. Nyní jsem však udělal výjimku a na tento nový počin z produkce Netflixu zaměřil svou odbornou pozornost. Již několik let totiž úspěšně pronikám do tajů šaolinského kung-fu, a tak mě seriál oslovil svým námětem. Osudová chyba. Místo inteligentního sci-fi, které vzdává hold asijským bojovým systémům a východnímu mysticismu, jsem se dočkal nechtěné parodie na akční komedie Jackieho Chana. Bojové scény a různá akrobatická čísla zde působí vyloženě směšně. Připočteme-li plytký děj, ledabyle vykreslené postavy či infantilní dialogy, nelze ohodnotit jinak než odpadem. ()

KevSpa

Po hodně civilním Lukeu Cageovi přišel Iron Fist se značně mysteriózním nádechem. K mému překvapení mě hodně potešil a nebýt toho lehkého propadu ve druhé polovině série, neměla bych si nač stěžovat. K dokonalosti tomu zkrátka chyběl větší tah na branku a občas až otravná naivita hlavního hrdiny. 1. série - 80% ()

EvilPhoEniX

Daredevil je jasný vítěz. Jessicu Jones sem vzdal po třech dílech a do Luka Cage jsem se ani nepouštěl. Iron Fist mě však všech 13 dílů slušně bavil. Povedl se herecký cástíng byť mě hlavní hrdina svými názory místy štval, ale příběhově mi to přišlo velmi poutavé a tempo je vcelku svižné. Co pokládám za mínus, tak Akci, která se odehrává většinu času ve tmě a nejde nic vidět, i choreografie je na můj vkus docela umělá a né příliš úderná, na to že se jedná o martial arts seriál tak v tomhle ohledu zklamání, Rkový rating se nekoná a absence záporáka také zamrzí. Madam Gao a Ruku známe z Daredevila, tedy postava ve stylu Kingpina či Punishera mi zde velmi chyběla. Přesto lehký nadprůměr.70% ()

novoten

1. série - 90% - Kritiky odmítaný, diváky až překvapivě vysmívaný, pro mě ale téměř spásný. Zatímco takový Daredevil drží rovnováhu mezi akcí a dramatem a sahá tak na hranici, kam až seriózní komiks může dosáhnout, jeho následovníci Jessica a Luke byli mnohem více těžkým osobním (respektive ve druhém případě sociálním) dramatem a byť se u obou jednalo o skvělé počiny, začínal jsem pomalu cítit, že potřebuji oddych a změnu nálady, abych potřetí za sebou nemusel zase sahat až na dno sil. Možná právě proto teď za Dannyho oroduji všude, kam se jen vrtnu. Svoje vnitřní démony totiž chlapík s železnou pěstí má, ale nezapomíná u toho klukovsky blbnout, překvapovat a bavit přesně tak, jak si jen můžu od podobného konceptu přát. V kombinaci s fyzickým Tomem Pelphreym jako nevyzpytatelným Wardem, s životní kreací Davida Wenhama v kůži vševědoucího Harolda a hlavně s půvabnou Jessicou Henwick jako neodolatelnou Colleen jsem nevěřil, proč se právě na tuhle po všech stránkách vydařenou jízdu sneslo tolik špíny. Po pár negativních ohlasech se najednou hromada diváků pasovala na hodnotitele toho, zda je akce dostatečně špičková či uvěřitelná, což v případě těch komentujících, kteří o akční film nezakopnou, jak je rok dlouhý, působí více než směšně. Pro mě je ale akční stránka věci onou třešničkou na dortu, protože přináší víc rvaček, než předvedli předchozí dva Defenders dohromady a třeba zúčtování v dešti v předposlední epizodě je tak napínavou a osudově podanou etudou, že ve mně ono ticho rezonuje doteď. Iron Fist se stává nedílnou součástí budovaného příběhu a právě on může být tím vítaným kořením, které z budoucí týmovky udělá vrchol celého univerza. 2. série - 75% - Trochu dýchavičná snaha navázat na úplně všechny motivy z první série je sympatická, ale smutně nevychází v důležité oblasti hlavního záporáka. Davos, jeho zatvrzelý výraz a de facto jediný záměr a cíl toho budiž důkazem. Oproti tomu jsem až nadšený z toho, že zdánlivě nevděčný úkol pokračovat v životních strastech Warda a Joy zůstává snad i nejzajímavější linkou. Colleen totiž většinu času slouží jako morální kompas pro titulního hrdinu či pro celou čtvrť a na to navazující trable s gangy nemají šťávu a značí tak nepochopitelný příklon k nátuře typu Luke Cage. A to nechápu, protože mysteriózní fantastično bylo právě tím, co oddělovalo Dannyho od zbytku vesmíru a jeho minimalizace (či racionalizace, viz rituály) tak degraduje původní tvář seriálu. Přes to všechno je mi ale věčný blonďatý otloukánek pořád sympatický a držel jsem mu palce až do samého parádního konce. Ten sice s přimhouřením všeho, co mám, dokážu brát jako povšechný happyend, ale pomyšlení, že by další sezóna vypadala tak, jak naznačuje posledních pět minut, je při nepřekvapivém zrušení hodně hořkou pilulkou. ()

dO_od

// Počtvrté a zase jinak, tohle se Marvelu s Netflixem fakt daří. Nicméně ani tentokrát nemůžu říct, že bych skákal do stropu nadšením. Zaprvé, ten seriál je strašně blbej. Logika dostává tak strašně na zadek, až to fakt není hezký. Zadruhé, dialogy v první polovině série (hlavně tedy první a druhý díl) jsou vyloženě na pěst. Rozsvícenou. No ale největší problém jsou postavy - nejen, že jich je zbytečně moc, zároveň se ale konstantně střídá jejich nevyužitost, takže pokaždé když se vrátí do hry, rozbijí předchozí sled událostí. Atmosféra díky tomu vůbec nedrží pohromadě a s výjimkou závěrečných dvou epizod, jsem byl při sledování neustále vytrháván z děje. O náhodném střídání motivací u poloviny z nich pak už raději ani nemluvím. Plus, mohli bychom přestat dělat to, že v devátém díle vždycky hodíme zpátečku a na dva díly se to pauzne, všichni se někam zašijou a prakticky nic se nestane? Je to už hrozně průhledný, což je jinak škoda, protože příběh jako takovej nebyl vůbec marnej. Ubrat na twistech a přidat flashbacky z tréninku, byl by možná ještě lepší. Plus postava Colleen Wing je hned po Elektře a Punisherovi zatím nejlepším vedlejším charakterem tohohle rozpínajícího se miniverza. Kolem a kolem je to prostě "jenom" fajn žánrovka s povedenou akční stránkou, zato ale mizerně obsazeným hlavním hrdinou, který ještě navíc polovinu seriálu ani moc netáhne. Jako rozšíření světa nakousnutého v Daredevilovi je to OK, před Defenders asi i povinnost, řekl bych, přistoupit k tomu ale jako k samostatnému seriálu - hodnotil bych ještě o pár stupňů níž. Iron Fist - 7/10 ()

3DD!3

Úvod není špatný, ale akce, která tady měla být minimálně tak dobrá jako v Daredevilovi docela hapruje a dokonce výměny za kaskadéra jsou hodně znát. Příběhově, trochu chatrné a doufám v řádné vysvětlení proč se Danny občas chová jako šiblouš. Finn Jones sem moc nesedí. I přes to všechno se na to dá koukat. Mystika to hodně vylepšuje, stejně jako propojovačky s Dardevilovým světem. Hip hop v bojových scénách mi hodně vadí. ()

Spiker01

Můj druhý nejvíce vyhlížený člen Defenders, Danny Rand, je konečně tady a já jsem nadšen. Poslední týden facebook spamujou hateři s tím, že hlavní postava by měla být žluté pleti a že seriál je shit, jenže opak je pravdou. Navíc v kontrastu s trošku míň povedeným Lukem Cagem je kvalitativní posun hodně znát a já byl první čtyři díly naprosto vtažen do děje a naopak mě spíš otravovaly bitky (což se ke konci obrátilo). 28.4. : Protože Netflix nerozvážnost neodpouští a já jednoduše neměl čas, tak mi to trvalo již tradičně docela dlouho dokoukat, ale povedlo se a já jsem velice spokojen. Bylo to divoké, problémy s námětem se s Iron Fistem nesly dlouho, vážně jsem se jeden čas bál, že seriál vůbec nevznikne. Ovšem Marvel s Netflixem se s tím popasovali, obsadili dobrého Finna Jonese (jo herecky to neni elita, ale sedí tam) a hlavně silné dvě ženské hrdinky v podobě Coleen a Joy, které rozhodně chci vidět i nadále. Někde se to i nepovedlo (Davos, sensei), ale bavilo mě v příběhu pokračovat, jednotlivé zvraty taky semtam překvapily a velkých wtf tolik taky nebylo. Tak to i dál sypte do mě! A Big Stan samozřejmě dohlíží. Nejlepší momenty : 1) Danny Teaching Colleen, 2) : Prásk do země! 3) momentka s Gao...9/10 ()

Tom_Lachtan

Další povedenej Netflix/marvel seriál? Jo, pořád stejně dobrej, odškrtnuto. A jakej je? No, popravdě, pořád totéž, stejně jako u Luka Cage tu padouši poskakují jako čertíci z krabičky a snaží se navzájem překřičet v tom, kdo je víc padouchovatý, akorát jich je většina v obleku, nebo alespoň po ruce s katanou, takže působí sofistikovaněji, což je trochu v rozporu s tím, že minimálně půlce seriálu chybí nějaká pořádná zápletka a rozjede se až ve finálních epizodách (přesto je to ale zábavné). Postavy jsou zábavné (a milostná linka s majitelkou dójo roztomilá), snad jen Danny Rand (to jest Iron Fist) někdy působí jako přitroublý puberťák, ale jsem ochotnej věřit, že je to umělecký záměr ... Ale stejně, proč marvel ještě někde nevytvořil Vesmírnou Vydru s Chapadlama? Hodila by se! ()

Shakers

1. séria - 50%. Myslel som, že Marvelovky s Netlfixu si budu držať podobný ton a pokiaľ možno aj kvalitu Daredevila, ale mýlil som sa. Jessica Jones ešte ušla, Luke Cage bol slabý a Iron Fist je ešte horší. Prvá polka ma fakt nebavila a konečne sa niečo začalo diať až pred koncom. Príbeh ma nezaujal, tak som čakal, že ma vtiahne samotná postava Iron Fista, ale je to proste nesympatický obsadený pako. Nič proti Finnovi Jonesovi, ale fakt mal mizerne napísanú postavu. Až posledné diely tento nekonečne dlhy, kravatový a politický seriál vytiahol na lepšie svetlo. Nemal som to v pláne pozerať, ale kvôli Defenders som si to pozrel a druhú sériu nemám ani v plane pozerať. ()

liskam

Asi nejméně fungující seriál o členovy budoucích Defenders. Nekonzistenní, naprosto mizerný záporák, nebo spíše seriál kde záporák prostě není. Hlavní hrdina je sice docela sympatický, ale to je všechno. Pozitivní je, že docela dobře fungují vedlejší postavy. Asi největší zklamání je pro mě bojová choreografie! V úvodních titulcích je to paráda, ale během seriálu to to otřes a děs. Nechápu, jak mohlo studio, které má na svědomí Dardevila vytvořit takovouhle trapárnu.U Irona bych čekal bojové scény jako u filmu "Raid". Ale to se nekoná.:-( Takže za mě slabší 3 hvězdy. ()

Kothy

Poslední Defender je na scéně. Rozjezd je sice pomalejší, ale to časem spraví. Danny Rand se po 15-ti letech vrací z Himalájí do New Yorku. Zjišťuje, že ho nikdo nepoznává a že vše je jinak, než očekával. Musí se tedy vypořádat s nepřízní osudu, k čemuž mu pomáhají i jeho schopnosti získané od mnichů. Časem začne zjišťovat, kdo je jeho spojenec a kdo ne. Postavy ale velmi často mění strany. Dannyho výhoda je jeho pěst, díky které může zničit téměř cokoliv. Snaží se získat zpět svou firmu a důvěru přátel. Jde mu po krku ale silný nepřítel zvaný Ruka. Časem se všechno dost zamotá. Nakonec se sám musí rozhodnout, kým chce vlastně být. Konec je trochu otevřený a vytváří prostor pro další sérii. Hodně se mi líbí bojové scény v seriálu. V srpnu se spojil s ostatními hrdiny a vytvořiil tým zvaný Defenders. Seriál je propojen se všemi ostatními seriály z této ságy. 2. série je ještě lepší než první. Dannyho bratr Davos se vrací a s ním i problémy. Pěst může mít očividně víc vlastníků a umí toho víc, než tušíme. Těším se na další. :) "Léky se budou prodávat za výrobní cenu." :D ()

silentname

Asi som sa na to po prvých dieloch dosť namlsal a ostal možno ku koncu trošku sklamaný, ale rozhodne si nemyslím, žeby "Iron Fist" bol zlým seriálom. Naopak si myslím, že zvládli veľmi dobre spracovať postavy, vytvoriť opäť celkom kreatívny koncept a musím povedať, že to dobre zapadá aj do sveta Marvel seriálov. A úprimne sa teším na to, čo prinesú "The Defenders". Kým ale predošlé seriály boli relatívne jednoducho spracované a mali dobrý a dej, ktorý sa jednoducho sledoval a mohli sme jednoducho pochopiť ich postoje a celkovo to bolo jednoducho sledovateľné. "Iron Fist" však všetko miestami neskutočne komplikuje, posúva na všetky možné strany a miestami to funguje, no inokedy sa to podľa mňa skomplikuje do takej miery, že človek musí pozerať na detaily, aby mu náhodou niečo neuniklo. A ja osobne nie som proti detailom, len niekedy je ich moc. Plus keď sa konanie postáv neustále mení a celkovo to miestami nedáva úplne zmysel, viem prečo kritici tento seriál až tak neprijali. Mňa asi najviac iritovalo posledných pár minút posledného dielu, ktorý podľa mňa skutočne nedával žiadny zmysel a som zvedavý, či nám objasnia ako sme sa k tomu dopracovali a či sa to nejako zmení, lebo mi to prišlo úplne mimo všetého, čo som videl v minulých dieloch. Ale celkovo hodnotím seriál pozitívne. Mal zaujímavé postavy, zaujímavé nápady a kreatívny príbeh. Dúfam len, že Danny v budúcnosti využije svoju železnú päsť viac. Hodnotenie: B ()

Ratemus

Seriál o mistru bojových umění bez mistra bojových umění, konečně tu máme posledního člena do party a opět se nezadařilo. Jessica byla táhlá a pomalá, Luke byl nudnej a tohle je tak nějak od každého něco. Jak je možné, že seriál o bojových umění o mistru a bijci na mě působí tak, že i Daredevil by mu netrhnul prdel a to je špatně. Jak je možné, že proti Daredevilovi Hand pošle desítky ninjů je tam tuna pořádnýho souboje, ale tady není nic, tady na pseudo mistra pošlou jen pár blbů. Jak je možný, že proti nim jde komando po zuby ozbrojené a vystrojené a bez výstřelu je přemůže i Claire bez výcviku? Jak je možný, že Danny chytne madam Gao, sváže jí a Claire prostě nezavolá Daredevila, který proti Handu bojuje? Těch chyb je tam prostě jak když nasereš, logických kolapsů nespočet, no prostě hrozný, vždy když má přijít akce, začne se něco tupě vysvětlovat, vyprávět a nakonec nic......naštěstí seriál zachraňují vedlejší postavy sourozenecké duo opravdu seriál žene kupředu, Harold je správně podlý a dábelský a madam Gao konečně dostává větší roli no a Coleen, na tu se pěkně kouká....bohužel seriál mě zklamal a nejspíš si ho nikdy znovu nepustím, stejně jako Luka a Jessiku, velká škoda......bohužel tvůrci nám lžou už v úvodních titulkách, kde je více kung fu, než v celém seriálu. ()

nash.

Po výtečné Jessice jsem přece jen čekal víc než seriál jehož sledování bylo občas téměř utrpením. V tuhle chvíli si totiž nevzpomínám na jiný podobný seriál, kde by se všechny postavy, ať hrdinové nebo padouši, chovaly a reagovaly tak nesmyslným způsobem. Vévodí jim samozřejmě Danny, který se nechová jako ztělesnění východní moudrosti, které prošlo tou nejobtížnější zkouškou a bylo vyvoleno, ale jako hloupé, naivní a rozmazlené děcko, které si vždy vytrucuje to, co si zrovna usmyslelo a vše svým chováním jen zhoršuje. Život jemu i těm okolo zachraňuje v podstatě jen to, že se padouši chovají stejně hloupě a žádnou příležitost, kterou jim poskytne, nedokáží využít. Celé to navíc působí, jako by ani scénáristé neměli příliš jasno, jaké by vlastně jejich postavy měly být, a kam by jejich dobrodružství mělo směřovat. A štvaly mě i hloupé chyby v detailech, které si šlo pohlídat. Třeba způsob jakým se Colleen jako Japonka a sensei chovala ke svému meči. ()

mcb

Přiznaně béčkový výplach, o němž platí v podstatě vše, jako v případě dalších komiksových seriálů od Netflix/Marvel jako Jessica Jones, Luke Cage nebo The Defenders. Na rozdíl od nich ale nemá Iron Fist takové ambice a je jen nutným (a natahovaným) přemostěním do ambiciózní týmovky, která se stejně nepovedla. ()

Morholt

Naivní pohledný blboun, kterého vychovali mniši kdesi v Himalájích, se chce pomstít za smrt rodičů, porazit Ruku a přinášet světu mír a lásku prostřednictvím zděděné splečnosti. Iron Fist je tak jednou z nejnudnějších marveláckcýh postav, s jakou jsem se dosud setkal. Pokulhává i houpačkové a špatně spasované zpracování, které se tvůrci snažili zamotat do nějaké sofistikované zápletky, ale příliš se jim to nedaří, čímž vznikají logické lapsy. Akce, která to mohla trochu zachránit, byla na můj vkus příliš pomalá a navíc mi připadalo, že se zodpovědní lidé nemohli rozhodnout, jestli tomu dát erkový rating nebo ne. Kočkopes tak vznikl i v tomto ohledu. A tak jediné, co se docela vydařilo, byl casting se serem Lorasem, Písečným hadem, Kurtem Bunkerem a dalšími, ale i přesto je Iron Fist zklamáním. 40% ()

jh666

Má očekávání byla vysoká a z většiny byla i naplněna. Iron Fist sice nemá a Daredevila, ale je lepší než Jessica Jones (na rozdíl od ní je tu maximálně jedna hluchá epizoda) a rozhodně lepší než Luke Cage (nemusíte čekat 45 minut, než se v posledních 10 začne něco dít). Seriál funguje od začátku do konce a je zábavná akční jízda, chvilkami malinko hapruje logika, ale to jsem ochoten přehlédnout. Někdo může mít problém s Finnem Jonesem. A ano, asi není 100%, ale pořád to funguje, byť ta naivita byla občas trochu přehnaná. Seriál ale nabízí dvě o dost zajímavější postavy, a to Colleeen Wingovou a Warda Meachuma. Colleen si člověk prostě musí oblíbit, ale Ward mě překvapil, vzhledem k tomu, jak jsem ho ze začátku nesnášel. Akční scény jsou dost povedené, ale je škoda, že tu není nic tak kulervoucího jako scény na jeden závěr v Daredevilovi. Trochu slabší je to se záporáky. Madame Gao je skvělá a podle mě se může směle rovnat Fiskovi i Kilgraveovi, ale Meachum a ten další (nechci spoilerovat), za ní zaostávají. 90 % ()

evilmind odpad!

Urážka všech dobrých marial arts filmů vyvrcholila pokusem o drunken kungfu. Fakt jsem se styděl se na to dívat, jak se asi museli cítit ti, kdo to natočili? :-( ()

Netflixovské seriály od Marvelu dorazí na Disney+

Netflixovské seriály od Marvelu dorazí na Disney+

24.02.2022

Před pár týdny přišla zpráva, že Netflix stahuje své marvelovské seriály jako Daredevil nebo Punisher ze svých serveru. To samozřejmě rozjelo spekulace o tom, kde asi seriály, jež se teprve nedávno… (viac)

Dostane Daredevil novou řadu na Disney+?

Dostane Daredevil novou řadu na Disney+?

05.10.2021

Pár dní zpátky sociální sítě obletěla spekulace, že by se Charlie Cox mohl vrátit do role Daredevila v nové řadě stejnojmenného seriálu na streamovací službě Disney+. Ještě předtím nás ale údajně… (viac)

Matrix našel nového Nea

Matrix našel nového Nea

17.10.2019

Pokračování Matrixu konečně našlo svého hlavního představitele. Tím nebude ani navrátivší Keanu Reeves, ani nedávno oznámený Yahya Abdul-Mateen (byť na oba podle všeho čekají důležité role). Čtvrtý… (viac)

Punisher oficiálně zrušen

Punisher oficiálně zrušen

19.02.2019

A je to oficiální. Měsíc po premiéře druhé řady Punishera s Jonem Bernthalem v hlavní roli se streamovací gigant Netflix rozhodl definitivně zavřít dveře za marvelovskými seriály a oficiálně tak… (viac)