Slovensko 2.0

• Česko Slovensko 2.0
Poviedkový / Dráma / Animovaný
Slovensko, 2014, 112 min

Emil Kosír, Viera Pavlíková, Milan Vojtela, Ondrej Hraška, Mária Strompachová, Mike Gogulski, Katarína Václavíková, Milana Jutková, Mária Perelisová (viac)

Dvadsať rokov Slovenska očami 10 filmárov. Unikátny filmový projekt SLOVENSKO 2.0 je prvý a jediný svojho druhu v dejinách súčasnej slovenskej kinematografie. Tvorí ho 10 krátkych 10-minútových filmov rôznych žánrov (hraný film, animovaný film, dokument, experimentálny film, atď.) od špičkových slovenských filmárov, ktorí si získali renomé aj v zahraničí. Skladba jednotlivých režisérskych osobností zahŕňa široké generačné, názorové a žánrové spektrum. Výsledkom je ojedinelá reflexia moderných dejín krajiny a zároveň reflexia slovenskej kinematografie v jej rôznych podobách.

1. PRAVIDLÁ HRY
réžia: Ondrej Rudavský
scenár: Ondrej Rudavský, Juraj Raýman

2. POHREB PREZIDENTA
réžia: Martin Šulík
scenár: Marek Leščák, Martin Šulík,
účinkovali: Emil Kosír, Viera Pavlíková, Milan Vojtela, Jana Segešová, Ondrej Hraška, Mária Strompachová

3. RUPICAPRA
réžia: Viera Čákanyová
scenár: Viera Čákanyová
účinkovali: Mike Gogulski, Katarína Václaviková, Milana Jutková, Mária Perelisová, Edgar Laburda

4. BEZ VÔNE
réžia: Zuzana Liová
scenár: Zuzana Liová
účinkovali: Ingrid Ištóková, Anna Warchalová, Beata Meszárošová, Attila Mokos, Zuzana Moravcová, Roman Poláčik, Michal Soltész, Margita Huťťová, Iveta Kožková, Miroslava Michalková, Beáta Švarová, Laura Kovalová, Ivan Sandecký, Adrián Košťál

5. NÁVRATY / RETURNS
réžia: Mišo Suchý
scenár: Mišo Suchý
účinkovali: Michal, Anna, Mišo, Myko & Marko Suchí

6. ČESTNÝ OBČAN
réžia: Juraj Herz
scenár: Juraj Herz, Juraj Raýman
účinkovali: Juraj Herz, Rudolf Herz, Ladislav Herz, Mikuláš Macala, Éva Bandor, Slavomíra Fulínová, Ján Kožuch, Anton Šulík, Albín Medúz, Jozef Tkáč, Peter Plačko, Igor Šajtlava

7. PSSST!
réžia: Miro Jelok
scenár: Miro Jelok
účinkovali: Tomáš Krčméry, Katarína Trešťanská, Lýdia Harachová, Ružena Mužíková, Ingrid Vajdová

8. JEDINÁ ZNÁMA FOTOGRAFIA BOHA
réžia: Peter Krištúfek
scenár: Peter Krištúfek
účinkovali: Milan Lasica, Emília Vášáryová, Róbert Jakab, Zuzana Šebová, Simon Fico, Juliána Oľhová, Andrej Sisák, Adam Zelman, Dušan Kozák

9. DISCOBOJ
réžia: Iveta Grófová
scenár: Iveta Grófová
účinkovali: František Argaláš, Petr Holoubek, Martin Hlubuček, Karel Budík, Bohumil Stránsky, Daniel Tobolík, Jaromír Stanko, Michal Veselský

10. DRUHÝ POKUS
réžia: Peter Kerekes
scenár: Peter Kerekes
účinkovali: Peter Kerekes, Edita Chrenková, Robert Kaliňák, Erkki Tuomioja, Karri Lehtonen, Tatu Mustonen, Timo Harakka (oficiálny text distribútora)

Johnny.ARN

Presne ako povedala producentská dvojica pred filmom. Máte možnosť vidieť, aká je slovenská tvorba. Nudná, hlbavá, plná inotajov, keksov a pičovím. Ozaj a koho to zaujíma resp. ako dlho to ešte bude ľudí baviť?? Lebo mne už trpezlivosť došla. Z 10 uvedených "filmov" je presne polovica pozeratelná. Pri zvyšku si vyšklbete kotlety. Myšlienka to je pekná, každý diel skladačky nám niečo povie, škoda len, že niektoré diely sú fakt zlé. 3 z 5 ()

SarumanKo

Ak je toto reprezentatívny prierez slovenskou kinematografiou a v podstate aj slovenskými dejinami, je mi naozaj do plaču. Až na pár výnimiek (Suchý, Herz, Krištúfek a Kerekes) sú to neznesiteľne nudné, zmysel nedávajúce alebo svojou sebaľútosťou až zarážajúce, pseudohlboké frky so striedavou remeselnou kvalitou. Ani filmy štyroch spomenutých tvorcov ma výrazne neobohatili, ale videl som v nich nápad, náznak myšlienky alebo emócie. Nekonečné čakanie na prejav kvality v našej súčasnej kinematografii pokračuje a dúfam, že na tento paškvil sa zabudne skôr, že ho stihne uzrieť niekto vo svete. Mienku o nás by to veru nezlepšilo. (4/10) ()

ORIN

Prý ojedinelá reflexia moderných dejín krajiny a zároveň reflexia slovenskej kinematografie, alespoň tak zní oficiální anotace. Jde ale spíše o značně nevyrovnaný povídkový film, který se vydává za reprezentativní kompilát k příležitosti dvacetileté existence Slovenské republiky. Dobrou polovinu povídek si den po zhlédnutí už nepamatuji. V paměti mi utkvěly jen čtyři - Bez vône, Čestný občan, Návraty, Druhý pokus - a to o něčem asi svědčí (špatnou pamětí to nebude). ()

sniper18

Slušný poviedkový film o Slovákoch pre Slovákov, pri ktorom ma už od začiatku príjemne prekvapila pomerne vysoká kvalita, ktorá vydržala až štyri poviedky, pričom síce niektoré mohli byť ešte trochu dotiahnuté, ale kvôli obmedzenému času to samozrejme chápem. A preto ma mrzí, že tie následné mi už neprišli až tak zaujímavé, aj keď stále sa tu nájde plno kladov, kvôli ktorým určite neľutujem, že som to dopozeral až do konca, ako napríklad zaujímavý nápad s potenciálnou fínskou inváziou, hviezdne obsadenie v ôsmej poviedke, alebo výborná vizuálná stránka a celkové moderné pojatie v šiestej. Ale nanešťastie sa tu nájdu aj dve, ktoré ma doslova otravovali a nevedel som sa dočkať ich konca, teda siedma s trápnym typickým ľudovým humorom a deviata o mafiánoch. Ale celkovo rozhodne prevláda dobrý pocit, takže určite neľutujem, že som si to pozrel. 60% ()

Radko

PRAVIDLÁ HRY: Slovensko ako miništát vo vleku rozhodnutí odohrávajúcich sa mimo neho. V závetrí svetovej politiky si tu bačujú gorily bez tváre a škrupúľ. Defilé činov rôznych potentátov a ich dôsledkov je ploché, pretože život v krajine neformuje len politika. Nie každý úkon občana krajiny je otrockým aktom, slúžiacim hrám mocných. 13%. // POHREB PREZIDENTA: Zdravotná starostlivosť odovzdaná podnikateľom žmýka dôchodcov o čiastky z malých dôchodkov. Dobre rozohraný príbeh rámovaný Havlovým pohrebom, odchádzajúceho symbolu mravného étosu. Pointa naznačuje vieru más v ideály vodcov, ktorým v skutočnosti ide len o vlastné majetky. 55%. //RUPICAPRA: Anarchista utekajúci pred despociou USA sa vzdá občianstva a odíde na Slovensko. Naduté sebavedomie, povznesené mudrovanie a chľast. Vyberie sa na výlet za kamzíkmi, ktorých výraz tváre na fotke uzná za hodný nasledovania. Tragikomický príbeh zajatca mediálnych obrázkov. Plus za ukázanie toho, že tu existuje aj príroda. 30% // BEZ VÔNE: prepúšťanie vo fabrikách, samovražedné nálady, náhradková zábava, rodinné neporozumenie. Obraz sociálne strádajúceho Slovenska, ponurej krajiny, trápenej rodinnými neporozumeniami, zakrývanými patetickými darmi, ktoré majú mizériu prekryť, skôr ju však zdôrazňujú 70%// NÁVRATY/ RETURNS: osobná reflexia rodiny emigranta, zašívajúceho postupne po rokoch odlúčenia rozdelenú rodinu, pozorujúceho zväčšujúcu sa samotu a zastavenie komunikácie vlastných rodičov. Jeho vlastné deti dávajú pred komunikáciou s chorým dedkom v nemocnici prednosť počítačovým hrám. Ich otec sa snaží aby lepšie porozumeli sebe a koreňom, z ktorých vychádzajú. Osobné, silné, smutné, zamyslenia hodné. 70%// ČESTNÝ OBČAN: Humor, sebairónia, utiahnutie si zo samého seba a prostredníctvom príbehu podaný obraz krajiny, jej krásy (Vysoké Tatry), malosti (patetické snobské reči ako základ spoločenského uznania), biedy (perzekúcia vyčnievajúcich z radu) i prítomnej mystiky (pomocná ruka zo záhrobia). Najlepšia poviedka 90%.// PSSST!: dedinský filozof s otravnou imagináciou a jalovými myšlienkami. V krčme pri pive by sa to dalo zniesť, ale takto je to odpad!// JEDINÁ ZNÁMA FOTOGRAFIA BOHA: Lasica aj Vášáryová sa snažia vykúzliť starosvetskú atmosféru stratenej krásy kšeftármi rozpredanej krajiny, využívanej reklamnými agentúrami a dravými podnikateľmi, no v skutočnosti sú všetky jej krásy len kulisami, pretože jadro vyhorelo. Pomerne lacná symbolika epizódy s pointou v poslednej vete sčasti zachránená kvalitným obsadením. 45%// DISCOBOJ: tupý diskotekár vypráva o tupých diskotékach vypaľovaných ďalšími tupcami. Tupá je aj forma plná čudných záberov o nakrúcaní debilného výpalníckeho príbehu. Veď áno, aj o primitívnej zábave je Slovensko - asi tak ako každý iný štát. 7%// DRUHÝ POKUS: pomerne vtipná snaha zlepšiť krajinu pomocou vpádu fínskych vojsk, ktoré by mali priniesť zásady slušného verejného života s minimom korupcie a podvodov. Reflektované sympatickou staršou pani a ministrom vnútra s neustále uhýbajúcim pohľadom. 70%. () (menej) (viac)

• Film mal televíznu premiéru 13.4.2014 na Dvojke, iba 3 dni po uvedení do kín. (kacer4)
  • Jedna z poviedok sa natáčala v Novom Meste nad Váhom. (dyfur)