Putovní kino

• Austrália The Picture Show Man

O průkopnických časech pojízdných biografů v daleké Austrálii vypráví příběh dvou kočujících podnikatelů a filmových nadšenců, kde nad konkurencí vítězí ten, kdo má ostřejší lokty a je dravější. (MVanis)

Willy Kufalt

Takoví „Báječní muži s klikou“ v tropickém prostředí austrálské přírody. Nadšení pro pohyblivé obrázky i fonograf, technické experimenty a samozřejmě, nadšení pro diváky ♫ ...here we go again, here we go again... Ale také velká hrdost na svůj vlastní podnik, kde konkurenční boje neznají mezí, nabídka na vzájemnou spolupráci se odmítá... Putovní kino rozhodně není rozervnou komedií, u které by se člověk od začátku do konce nepřetržitě smál, je to spíše poetický snímek s lehce zádumčivou atmosférou, který občas nabídne nějakou tu grotesku nejen na černobílém plátnu ze starého záznamu, ale i v reálu v opakovaných bojích mezi dvěma konkurenčníma podnikately s putovním biografem. Občas film vyplňuje i méně zajímavá scéna (vystoupení kouzelnice) a k dokonalosti pár pomyslných kroků schází, ale celým filmem ke mě pronikala podmanivě nostalgická atmosféra v skromné historické výpravě a já se svou malou slabostí pro průkopníky se nechal nést... 75% (viděno v rámci "Challenge Tour 2021" – 30 dní se světovou kinematografií) ()