Prezidentova račí chůze

všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2003, 19 min

Václav Havel (a.z.)

Václav Havel - dramatik, spisovatel a poslední československý prezident. Společně s Jiřím Hájkem a Janem Patočkou byl Václav Havel s jedním z prvních tří mluvčích Charty 77. 26. ledna 1993 byl zvolen prvním českým prezidentem. Za své literární a dramatické dílo byl Václav Havel oceněn řadou prestižních cen, je členem mnoha světových klubů spisovatelů. Za své smýšlení a celoživotní úsilí o dodržování lidských práv byl několikrát nominován na Nobelovu cenu míru a stal se laureátem nejvyšších státních vyznamenání mnoha států. (oficiálny text distribútora)

mchnk

Václav Havel končí svou dlouholetou prezidentskou pouť, o které se domníval, že bude trvat pár týdnů, jak zde sám tvrdí. Rozloučit se přišli např. Milan Šteindler, Ondřej Vetchý (jakožto moderátoři večera) nebo třeba Pavel Landovský. Havlův civilní a upřímný projev (možná nejsmysluplnější, co jsem od něj kdy viděl) dokazuje několik věcí. Když nemluvil o politice, dávala jeho řeč smysl a jeho odchod z politiky mu dost ulevil, neb přiznání a zklamání z nenaplněných prvotních cílů, tedy (dle jeho slov) stát za všemi vrstvami obyvatel země, zní docela upřímně. Hudba výborná. Plastici a Iva Bittová určitě nejlepší. Režie průměr, až s prvky home videa, ale celkově, hlavně tedy hudba, velmi slušné. ()

slunicko2

Jednohubka z konce Havlovy vlády. Snímek tvoří krátké improvizované řeči Václava Havla a úryvky z vystoupení jeho oblíbených muzikantů. ()

ostravak30

Dokument? Setkání v klubu, kde chlast tekl proudem - jak jinak u Havla, a kde si všichni Havlovi přátelé zazpívali jistě není relevantní dokument. Je to spíš smutný pohled. Havel si pozval své kamarádíčky a našel si důvod k chlastání. Je jen s podivem, kdo všechno se na tu akci nacpal. Vetchý, Věra Bílá... Bohužel dílečko nesplňuje základní parametry dokumentu a dokumentovat pijatiky slavných je vskutku umění. ()