Tajný deník

• Írsko The Secret Scripture (viac)

Roseanne McNultyová je už čtyřicet let zavřená v ústavu pro duševně nemocné za hříchy z minulosti. Tím největším bylo, když na pláži ubila kamenem svého novorozeného syna. Tak ve svých výpovědích tvrdili očití svědci. V té době však Rose nikdo nevěřil a nevěří jí ani dodnes. Jejím případem se opět rozhodne zabývat mladý doktor William Grene, který spolu se staniční sestrou pozorně vyslechne Rosin životní příběh, na jehož konci je bude čekat šokující odhalení. (Televize Seznam)

petikacka

Bylo to příliš jasně směřující k danému cíli. Z čeho jsem však v šoku je ta šílená nadvláda církve nad běžnými lidmi potažmo nad svobodnými ženami, které si notabene vybraly jiného muže než zrovna kněze, který je chtěl, ale ony nechtěly jeho. Věřící celého světa běžte všichni do p*dele. Velká Británie před a během války i po ní, dělala šílené zvěrstva co se týče odebírání dětí nesezdaným matkám a posílání je do různých kolonií a z kolonií taktéž, to se zase týkalo dětí domorodců. Musím říct, že jsem vlastně ráda, že pocházím z Česka, které nemá žádné koloniální zábory a navíc nejsme věřící země, takže jsme to tady docela dobře dokázali přežít. No nic, to už jsem se dostala úplně mimo koment tohoto filmu nicméně to má přesto jasné souvislosti. Za mě 75% ()

kolemjdouc

klasická irská story lásky a nenávisti a shledání.Matčina bolest.Hluboká minulost a přítomnost.To je ústřední motiv.Není to až tak velmi na pět, ale kvituju klasiku z ostrovů.Natočeno čistě po evropsku.Je toho tady pomálu a o to víc si tyhle filmy užívám.Jen mi tam neseděla herečka Mara jají výkon mi přišel jako tápavý.Všechno co jsem s ní viděla v minulosti hodnotím  dosti slabě.Víc jsem se soustředila na vedlejší postavy. ()

peproch

RM svým půvabem ohromila nejen muže z městečka včetně kněze, ale mne taky. Rose je smírnou obětí irské církevní mašiny , čistá láska nástrojem prostinkého smíru. Scénář adaptuje román o nutném dočkani se příchodu syna - spasitele, který způsobem ztělesnění se v doktoru Greenovi ( EB) vyplní proroctví. 40 let postu v blázinci. Po shlédnutí je mi krásně utesne smutno. Díky za film o smyslu čekání. ()

pakobylka

Snímek, který má na to, aby vás zasáhl, když vytahuje z pomyslné irské skříně irské kostlivce ... pěkně jednoho po druhém. Svědomí je převelice ošemetná věc, takže cca v polovině stopáže vám možná bude jasné, kam zápletka směřuje, ale to není až tak důležité - jednoznačně jí ubližuje teprve neúnosně překombinované finále a pár nelogičností, se kterými se nemůžu až tak lehce srovnat, takže nakonec mi vycházejí jen trochu usmolené 3* ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- 1) Ti mladíci OPRAVDU netušili, kam se jim znenadání Rose ztratila ? Když se o ni tak zajímali ? Ona snad vůbec NIKDY a NIKDE NIC nenakupovala ? Možná neměla ZA CO. Z čeho tedy byla vlastně živa, milá Roseanne ... po celou tu dobu, kdy už nepracovala u své příbuzné ? Z vajíček od místních nosnic, které s ní sdílely její útočiště, a z darů lesa ? Asi dost těžko. 2) Co všechno se vlastně dozvěděl  Williamův "otec" ? A jak s vyjevenou "pravdou" naložil ? Svěřil se své ženě, nebo ji nechtěl nepěkným tajemstvím zatěžovat ? Dozvěděl se CELOU a ÚPLNOU pravdu nebo jen ČÁSTEČNOU a NEURČITOU pravdu - či jakousi POLOpravdu ??? A co bylo dál ? Podnikl nějaké další kroky - nebo všechno nechal být ? Za tak dlouhou řádku let se přece celospolečenské poměry nutně dost zásadně proměnily, takže MOHL něco udělat, i když třeba ne hned. Buď jak buď, je čistě na vás, nakolik se s rozuzlením ztotožníte ... a smíříte. ()

Skeksis

Nuda! Dobre zahrané a všetko, ale dej úplne jednoduchý a predvídateľný. Bolo vidno, že Nočná Mora si to užíva, dôsledne predvádzala superherecké pleštenie očí, ale toho mágania sa v potoku, v mori, v blate a neviem kde, som už mala dosť. A farárovania tiež. Zaujímavejšie by bolo, keby ten syn by bol nakoniec astronaut, ktorého spomínala forela Vanessa. ()