Burácení

Scenár:

Adolf Zika

Hudba:

Petr Brant

Tomáš Hajíček, Vica Kerekes, Jana Kolesárová, Chantal Poullain, Zuzana Bydžovská, Vladimír Javorský, Martin Stránský, Richard Müller, Jakub Kohák (viac)

Celovečerní hraný film Burácení je typické drama založené na pravdivé události, která se stala v roce 2004 a která završila sérii příběhů, jež autor scénáře sledoval v médiích už řadu let. Domácí násilí, sebeobrana před násilníkem, či obrana a pomoc blízkému člověku v nouzi. Tento film je o ohroženém lidském druhu, jehož smysl pro svobodu projevu a spravedlnost je na hranici zákona a společenské normy. Ne náhodou je film zasazen do prostředí motorkářského světa, rockové hudby a sochařské komunity, kde se mísí rovná a čestná povaha s výbušností, burácením v srdci a náklonností k absolutní kráse, a kde člověk přestává být soudný sám k sobě. (CinemArt)

Radko

Buráca oceľový tátoš na dvoch kolesách. Rúti sa v ústrety vykúpeniu z hriechu a prekliatia smrti. Cestou- necestou stretne pičujúceho Riša Müllera. Rišo je traktorista. Vie čo a ako. Čo život sochárovi vzal a dal. A za akú cenu. Názory má odpozorované zo života. Trefný montérkový glosátor. Osudová púť zavedie diváka aj na motorkárský zraz. Plný dymu z výfukov prestarnutých štyridsiatnikov, hlučnej hudby, kožených oblekov, boxu a striptízu. Vlhký sen všetkých fanúšikov kapely ZZ Top. Zároveň tých, ktorí dohasínajúce libido nahrádzajú v staršom strednom veku návratom k análnej fáze ich vývoja. A k nej patriacom koníčkom (ich výtvor, čo hlučí, smradí a dominuje istému priestoru) - pretaveným napr. do vlastníctva choppera a všetkej s tým spojenej kultúry. Okrem moto zrazu je tu list a fotka. Zastupujú v príbehu živú vodu, premieňajúcou mŕtvu lásku na žijúcu lekárničku. Oživia sa aj umŕtvené vášne - kde inde ako na divadelnej scéne. Príbeh má doskách, ktoré znamenajú svet ale nekončí. Finále má v sebe zakódovaná pumpa. Benzínová. I s vďačnou pumpárkou, obdarujúcou nešťastného hrdinu modelom tiráka. Zdá sa Vám to celé nejaké zmätené a blbé? Presne tak aj mne. S hudbou, ktorá neoslovila, s hlavnou postavou, ktorá nehrala. ()

radaza

Tak za 40%. Film s velkými ambicemi , se snahou o velké emoce, se slušnou kamerou a docela se mi líbil v některých momentech i Hajíček.....tak za to a za Richarda Mullera je těch 40%. Jinak jsem příběh vůbec nepochopil. Motivace některých postav byly těžko uvěřitelné, jiné docela ze života, ale vše zamíchané nedrželo příliš pohromadě. Konec byl nastavovaný zřejmě s cílem diváka oslnit tím, jak vše zapadlo do sebe. Přitom když se na tím zamyslím, měl příběh přece jen potenciál, ale p.Zika ho zřejmě ve snaze o dokonalost příliš překombinoval a nedobře zvolil i trochu kýčovité vyznění filmu. Také se moc nepodařily drobnější scénky ( v hospodě s Kohákem, na WC s Podhůrským ad.) ()

sofiapetra

Včera jsem to viděla podruhé, neb to dávali v televizi. A předem upozorňuji, že při hodnocení teď budu velice až převelice neobjektivní, ale z původních tří hvězd (už tehdy protekčních), tomu sypu jakožto srdcovce plný počet. Ano, ten film má většinu myslitelných much, které vás napadnou, ano, scénář je slabota, ano, skoro všechny postavy tam jednají nelogicky, ano, hlavní zápletka nedrží pohromadě - a je natolik vykonstruovaná (nebo-li blbá), že jí prostě uvěřit nelze, ano, za závěr by se snad nemusela stydět ani Rosamunde Pilcher. Ale dohromady je to velká a osvěžující jízda Tomáše Hajíčka, přímo oslava chlapství. Režiséři by si ho měli mnohem víc půjčovat, snad by se u Krucipísků nezlobili. Vypadá a chová se jako chlap, což se v českých filmech opravdu vidí málokdy, a překvapivě je schopen i citlivě hrát. Když jsem se na to dívala podruhé, už jsem ani nepřemýšlela o ději, jen jsem si vychutnávala kultovní okamžiky (objednávání oběda v hospodě, traktoristu Richarda Müllera, setkání v lékárně, přepadení benzínky). ()

Olík

Marně přemýšlím, co nám chtěl Adolf Zika svým Burácením sdělit. Že je v duši ortodoxním motorkářem? Že v mládí poslouchal Zazdili nám WC!! od Huberta Macháně. Že natočit celovečerní film může i skladník ze šroubárny? Netuším!!! Každopádně po profesní stránce jde o prázdninový projekt studenta druhého ročníku na FAMU. ()

MickeyStuma

Že by šlo o motorkářský film je podle mého trochu silná představa. Především se jedná o ryze psychologický příběh šmrncnutý rodinným a romantickým motivem. Není vynechán ani ždibec artu a v nejedné scéně je to setsakramentsky znát. Civilní herectví zdá se být patřičný a těžko říci, jestli je to ku prospěchu či ke škodě. Určitou jednoznačnost to však přeci jen má. Češství se zde nedá naprosto upřít. Propírání minulosti, vztek spojený s nenávistí a smysl pro spravedlnost. Člověk který ublížil byť v jistém zájmu. Svoboda projevu, spravedlnost na hranici zákona a společenské normy nejsou u nás zrovna populární. Sebezapření a morálnost doby. Problém, na který poukazuje tento snímek a který bohužel musí svým vyzněním nejdříve uzrát. ()

• Režiséra a scenáristu Adolfa Ziku s představitelem hlavní role Tomášem Hajíčkem (Adam) pojí punková minulost. Zika hrál na elektrickou kytaru v hardocorových Serious Music a Hajíček byl bubeníkem Oi punkové kapely Huber Macháně. (Olík)
  • Na oficiálních internetových stránkách www.buracenifilm.cz byly ještě před premiérou snímku zveřejněny krátké předfilmy, které předcházely dějové linii samotného filmu. Tyto ojedinělé "předfilmy" měly za úkol seznámit diváky s autentickými událostmi a zajistit srozumitelnost filmového příběhu. (VášaVF)
  • Dej filmu sa odohráva aj v malom slovenskom mestečku Kolibov. Žiadne mestečko s takýmto menom sa však na Slovensku nenachádza. (BathoryMan)

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku

02.06.2016

Ve dnech 30. a 31. května, obohatila program Zlín Film Festivalu 14. ročník konference o filmovém marketingu Duhová kulička. V rámci konference byla také oceněna nejlepší marketingová kampaň k filmu… (viac)