Řezník: Patrick Bateman

Česko, 2014, 3 min

Réžia:

Scenár:

kingik

Lepšíš se, chlape bídná. Jsi osobitější a text má v sobě tu správnou děsuplnost. Akorát hned každému automaticky nenaskočí, kdo je to ten opěvovaný Patrick Bateman. Tedy to, že se jedná o postavu z nepříliš zpopularizovaného filmu "Americké Psycho". Mám pocit, že nám Řezník nechtěl sdělit, jaký film má v oblibě, ale chtěl najít ekvivalent ke své osobě, což bylo neočekavané, že zabrousil zrovna do fiktivních filmových postav. Už není pochyb, jaký má vzor. A od toho se odvíjí i celý nenávistí nasáklý song. Písnička není úplně nejchytlavější. Chybí jí nějaký vrchol. Od klipu samotného jsem očekával větší ujetost. Je až překvapivě decentní, tedy pokud význam "decentní" chápeme v tom smyslu, že Řezník je horrocorový raper, který o negativech typu smrt, nenávist, zloba, zpívá se zjevným potěšením, jako jiní interpreti zpívají se zalíbením milostné songy. V klipu je k vidění zavražděný chlápek v koupelně a dvě štětky, co odhalily podstatně méně, než by se na slušný horrocore klip slušelo. Rozuměj, nahota se nedostavila. On ten klip je poněkud nestabilně rozložený. Když se po dokonale nevraživém textu má dostavit také nějaký obrazový vrchol, tak klip končí. Vznikl dojem, že autor nevěděl, jak dál. Přitom nechybí málo a umělci porušujícím všechna (sociální) tabu se dá věřit, že přechod od provokatéra směrem k upřímnému vyznání se z nenávisti, zvládá dokonale. Jak pak ale chce přežít, když začne nenávidět všechno na světě?! Může to dojít tak daleko, že začne nenávidět pekaře, a ráno tedy nebude mít čerstvé pečivo. Začal nenávidět Mattoni, která mu upřela výhru v pokleslé soutěži Slavík, a překvapuje mě, že to nedokáže vydýchat. Ještěže se přece jen nedokáže povznést nad určité věci. Pak je stále naděje, že ty kontroverzní songy skládá a zpívá člověk, a nikoliv absolutní zrůda. Ačkoliv, osobní posouzení jeho tvorby si jistě každý udělá sám. Stylově se nám chlapec lepší a má to už konečně hodnověrnou sílu a zároven i mrazivě (zvrácenou) pachut. Je to hardcore song! Mé hodnocení: 60% ()

L_O_U_S

Tenhle klip za Řezníkovými předchozími klipy pokulhává. Proč? Nejsem si totiž jistý, jestli Pohl zvolil tu správnou skladbu pro natočení videa. Patrick Bateman možná potěší fanoušky Amerického psycha a naprosto nekritické Řezníkovy obdivovatele, z hlediska dramaturgie tomu ale chybí tah na branku. Zatímco Ta Holka V Mym Sklepě nebo Noc Plná Překvapení (proč tenhle magor tak lpí na pravopisu "Všechno Velkým"?) vrcholily v nechutných refrénech, které určitým způsobem rámovaly psychopatovu osobnost mezi konkrétními skutky vyobrazenými ve slokách, Patrick Bateman je příliš nekonkrétní a nahlíží na zabijákovu duši komplexně. A po celou dobu stopáže se na tom nic nezmění, takže to vyvolává určitý dojem unylosti. Ten vrchol tomu chybí. (926.) ()

kaposlav

Mäsiar nesklamal. Rap, hip-hop, alebo hororcore, či čo to vlastne je ma nebere. Klip?? Jediné čo ma aspoň trošku v klipe zaujalo, boli osahávajúce dve štetky v spodnom prádle. ()

ghatos

L_O_U_S to vyjádřil přesně. Je to krátké a svým obsahem poněkud průměrné. Šulda v saku s igelitem nemá v sobě nezbytnou naléhavost sdělení. 60%. ()