Učiteľka verzus Hitler

(TV film)
  • Česko Učitelka, která se vzepřela Hitlerovi (viac)

Príbeh učiteľky, ktorá sa dokázala postaviť voči Hitlerovi a jeho rasovej politike. V r.1935 bolo v Nemecku okolo 44 tisíc školo-povinných židovských detí. Každý deň čelili nenávistným útokom nacistov a ich prívržencov. Väčšinu vylúčili zo škôl. Jedného dňa sa proti tejto každodennej praxi postavila odvážna mladá učiteľka. Rozhodla sa, že ochráni svojich židovských školákov pred nacistickou diskrimináciou. Podarilo sa jej nájsť "dieru" v nemeckých zákonoch - a otvorila židovskú školu. V Berlíne. (STV)

mchnk

Německo v druhé polovině 30. let pohledem ze školní lavice. Zvrácený politický režim se stal vedením kulturně i průmyslově bohatého národa, a započal svou zkázonosnou historickou stopu, která se vyznačovala hlavně krizí lidských hodnot. Nejen před žáky škol již nestojí učitelé či nadřízení, ale zmanipulovaní demagogové šířící nenávist a strach. Úkol na další hodinu? Přinést svůj rodokmen za pět generací - začneme oddělovat. Příběh o ženě jménem Leonore Goldschmidt a její škole svobody v totálně nesvobodném prostředí. Dobové Německo okem kamery, kterou drží Julien Bryan. Ten také poskytuje svědectví - na konci 30. let promítá veřejně svůj dokument o Norimberských zákonech ve Spojených Státech - zklamán z absolutní netečnosti ze všech stran. Je zde také zachycena i tzv. akce Kindertransport. Dokument je až příliš hraný, jinak téma velice vzácné a obdivuhodné, plné dobových filmových záběrů. ()

Marze

Smutnonadějný příběh. Pro mě bylo nejzajímavější sledovat linku, když většině Židů docvakne, že jim jde o život, pokud neodjedou z Německa. Nařííření proti Židům jejich psychopata vůdce postupovala nenápadně. Lidské mínění je stádní a je třeba aby změnu přijalo většina mozků a stane se tak obecným názorem. V tomto dokumentu je zlom jasný - ve 40 minutě tzv. křišťálová noc. "i ti nejméně rozhodní Židé si uvědomují, že emigrace je jediná možnost" .Rodičům, kteří ještě nepřeběhli do nového názorového paradigmatu učitelka přímo řeka "co je to s vámi, jste padlí na hlavu, že tu zůstáváte?". Při dramatické snaze o transport školy do Británie si člověk říká, že už desetiletí si vymírající Britové stěhují v rámci ideologie multikulturalismu půlku Afriky a Arábie, a v této době příjímali jen židovské děti, zatímco jejích rodiče skončili v plynové komoře. Hitler mě Británii rád, to je také důvod , proč Dunkerk skončil jak skončil. Já na Britech z mých návštěv jejich země vidím fašounské znaky, ostatně s koncentračními tábory a vyhlazováním, milionů hlady lidí v jejich koloniálních zemích (miliony v Indii) začali právě oni. i ()

Volodimir2

Židovská učiteľka Leonora Goldschidtová je prepustená z verejných služieb. Jej manžel notár objavil medzeru v nacistických zákonoch a založila súkromnú židovskú školu, kde sa židovské deti prostredníctvom dvojjazyčného vzdelávania pripravovali na odchod z Nemecka a to priamo v srdci Hitlerovho Nemecka.Keď sa jej škola definitívne zavrela 30.9.1939 odišli do Anglicka spoločne so 80 študentmi aj niektorí učitelia a pokračovali vo vzdelávaní v Folkestone až do mája 1940. Ďalší z radov dobrých dokumentov. V dobe uzatvorenia školy učiteľky Goldschmidtovej bolo v Berlíne ešte 27 tisíc židovských študentov, takže aj toto je prípad o jednej kvapke v mori. ()

jedna_vrana

Keď nesmela pracovať pre nemecký štát, napadlo ju určiť vlastné pravidlá a založiť súkromnú školu. Mimoriadna osoba v najzložitejších časoch pre ľudstvo, najmä pre židovské deti. Projekt, ktorý svedčí o obrovskom úsilí, ušľachtilom duchu a životnom optimizme jedného obyčajného človeka – ženy – učiteľky – pani Leonore Goldschmidtovej. ()

majo25

Je strašne veľa dokumentov o 2. svetovej vojne a o tretej ríši, o konkrétnych ľudských príbehoch počas tohoto ťažkého obdobia histórie, ale len niektoré stoja za to. Tento patrí medzi nich. BBC spracovanie tomu dodáva punc kvality a relevantnosti. 75% ()