Volejte Saulovi

• USA Better Call Saul
USA, (2015–2022), 52 h 16 min (Minutáž: 42–69 min)

Hudba:

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Michael McKean, Miriam Colon, Raymond Cruz, Julie Ann Emery, Jeremy Shamos (viac)

Tenhle prequel Perníkového táty nominovaný na Emmy sleduje život začínajícího advokáta Jimmyho McGilla a jeho proměnu na morálkou nesvázaného právníka Saula Goodmana. (Netflix)

hellstruck

Saule, Saule, Saule... Musím souhlasit s komentářem Emmet_RAY, BCS měl vyšlapanou cestičku k úspěchu ještě před tím, než padla první klapka. A to z toho důvodu, že se jedná o spin-off Breaking Bad - nutno podotknout, že Saul rozhodně není žádný průser, takže patrně kvůli tomu fanoušci Breaking Bad sténají blahem i přes absenci kostry děje a zápletky. To, že se BCS stal jedním z nejlepších seriálů ihned po odvysílání pilotu mluví za vše. Zajímavým jevem je také to, že se dost lidí shoduje na tom, že se za celou sérii nic moc nestalo a finále bylo zklamáním - a přesto nechávají 5 hvězdiček, snad ze zaujatosti a nostalgie po Baby blue. Já dávám o trochu střízlivější hodnocení. Saul je charismatický charakter, který na seriálovém poli nemá obdoby a za tu jeho velkou hubu ho nelze nemilovat. Ale muset někomu popsat děj první série, tak mám vážný problém, protože ono se tam vážně nic nestalo. A když už to vypadalo, že dojde k nějakému zvratu, tak potenciál nakonec vyšel naprázdno. Díly sice baví, ale některé scény jsou dost nezáživné a natahované. Z kouzel Saula Goodmana jsme viděli opravdu málo. Také si neodpustím srovnání s jeho starším bráchou - kultovní hlášky, cliffhangery, hudba, nezapomenutelné postavy - tady (až na Saula) nic. K zážitku nepotřebuji výbuchy aut nebo jedno úmrtí za druhým, ale tady vážně chybí jakákoli zápletka nebo zvrat. Uvědomuju si, že prim hraje Saul a vývoj jeho postavy, patrně se jedná o předehru k tomu, než se z Jimmyho stane Saul. Ale přesto jsem zklamaná. Na druhou řadu se těším a mám i dojem, že pokud to neposerou, půjdu s hodnocením výš. EDIT PO 2.SHLÉDNUTÍ Nedávno jsem si dala repete BB a hned nato navázala sledováním Saula a musím říct, že na mě seriál zapůsobil trochu jinak, než původně. Ano, Saul měl předepsaný úspěch ještě dříve, než se vůbec začalo natáčet - ale těžko vlastně vyčítat prequel spin-offu, že je dělaný čistě pro fanoušky Breaking Bad. Když vám v hlavě stále ještě zní Baby blue, chcete vidět postavy, které vám chyběly, chcete poznat rukopis Gilligana v každé scéně. Celý úspěch Saula je vlastně o nostalgii. Navíc mám tak trochu dojem, že první řada je takové to ticho před bouří. Ano, nepopírám, že při některých scénách si klidně můžete zajít uvařit čaj nebo si hodit sprchu a když se vrátíte, o nic jste nepřišli - ale sledovat, jak si Kluzký Jimmy vyšlapává cestičku k Saulovi a jak spolupracuje s Mikem, je zajímavé. Věřím, že až se z Jimmyho opravdu stane Saul, ještě něco uvidíme. Tak snad se nepletu (pozn. jsem stále u první řady). EDIT PO SHLÉDNUTÍ 4.SÉRIE Jsem zklamaná. Celé čtyři řady Saula nejsou ničím jiným, než čekáním na to, až se něco stane... Jenže ono se nic nestane. Vzdávám to.. A souhlasím s Tomem Riddlem. 86% a topka v seriálech je prostě výsměch. It's all good, man. ()

Spiker01

Začátek pomalejší, místy i nudný, ale skvělý konec pilotu. Zato druhý díl první série už do toho šel naplno a jsem zvědavej, kam se děj posune ve druhé a třetí sérii a kolik známých postav ještě potkáme...Právě druhá série nastavila laťku proklatě vysoko. troll! don´t feed him! :D :D Čím více se dějově Saul přibližuje k BB, tím více se vrací feeling a takový ten vyprávěcí tón o situacích, které by v jiné produkci mohly být nehorázně nudné. Ale nudným Better Call Saul ani náhodou není, dávno vyvrátil pochyby o zbytečném prequelu a krom snad černobílých scén ze začátku (až moc velká samohoňka) jsem hltal každý detail a kulišárnu, jež zase Saul vymyslí. Ne všechny díly byly pětihvězdičkové, ale kdy jindy dát plný počet než v momentu, kdy jsem se každý týden těšil na Netflixu na nový díl, což se mi bohužel stává méně a méně                                                                      Posun a o mnoho let dále : Šestá nálož a emocionální vyvrcholení. Černobílých dílů na mě bylo tentokrát už moc, leč v první polovině se jednalo o tu pravou Breaking Bad řežbu a neskutečně jsem si to užíval. Posledních několik dílů jsem už nakoukával s o dost menší vervou, ale bylo fakt hezké sledovat ono propojení dvou kultovní seriálů. Musím říct, že když jsem před těmi sedmi (!) lety začal sledovat Saula, vůbec by mě nenapadlo, kam to až vyeskaluje a těším se na další produkci zkušeného tvůrčího dua. ...9/10 ()

viperblade

První série: Upřímně, když jsem slyšel, že budou natáčet prequel zrovna o Saulovi, tak jsem moc nevěřil v úspěch tohoto seriálu s tím, že po pár dílech to zanikne, protože pro mě Saul byl zábavná, ale ne zrovna zajímavá postava. Jsem docela rád, že jsem se spletl, protože Bob Odenkirk dokázal Saulovi vdechnout život a udělal z postavy, která byla vedlejší něco, kolem čeho můžete napsat (plnohodnotný) seriál který bude fungovat. Podle závěru první série to vypadá, že to nejlepší nás teprve čeká, takže s maximem počkám, nicméně už teď se na druhou sérii těším a musím zopakovat, že jsem hodně rád, že jsem se zmýlil. Tenhle seriál není jen o "ždímání" značky Breaking Bad, který ve své první sérii taky nebyl až tak geniální, jak v těch dalších, takže věřím tomu, že to nejlepší teprve přijde. 85 %. ()

Spooner

1. sezóna: Už od prvních sekund je pak jasné, že tuhle polo-komediální jízdu si nejvíce užijí fanoušci starého dobrého Breaking Bad. Opět zde na vás dýchne atmosféra zaprášeného Albuquerque, odkazy a pomrknutí zde zejména v úvodu naleznete na každém kroku a tvůrci zase nezapřou svou slabost pro pomalejší tempo ani do komičnosti natahované scény či černý smysl pro humor. A opět to funguje na jedničku. To všechno samozřejmě s prvotřídní režií, kamerou, scénářem...prostě vším, co ke Gilliganovi patří. Je proto škoda, že se zde toho po příběhové stránce příliš nestane a celá sezóna je tak spíš opět pomalejším rozjezdem k (doufejme) mnohem vyhrocenějším událostem. Místo hlavní dějové linky zde tak tvůrci skáčou spíše od jednoho průseru ke druhému a celá sezóna působí malinko roztříštěným dojmem. I přesto se ovšem Better Call Saul řadí mezi ty nejvýraznější a nejlépe natočené dramatické kousky posledních měsíců, jemuž se hned na úvod povedlo naplno vykročit ze slavnějšího stínu, a ukázal, že spin-off nemusí být jen o ždímání slavné značky. 80% ()

Davies182

Už po pilotu je zřejmé, že se Gilligan v Albuquerque opět cítí jako ryba ve vodě. Důvtiplný scénárista a režisér zde skrze obrazovku dává jasně najevo, jak i jemu samotnému svět Waltera Whitea strašně chyběl. Což je pro diváka pochopitelně ohromná výhra a uvidíme, kam tenhle s citem natočený mix "85% drama a 15% komedie" povede. P.S. Dokud nebude ČSFD stejně pružné jako IMDb - kde lze seriály dávno hodnotit po jednotlivých epizodách - jsou veškeré subjektivní nářky jeho nedospělých a netolerantních uživatelů o předčasných hvězdičkových soudech bohužel irelevantní. Zdravim pilot The Leftovers. ()

Real Tom Hardy

Tri roky čakali fanúšikovia na ďalší náhľad do podsvetia najväčšieho mesta Nového Mexika Albuquerque, desať rokov čakali fanúšikovia na "crossover" epizódu a sedem rokov som čakal na zhliadnutie tohto opusu ja. Po bezprecedentnom úspechu Breaking Bad, ktorý bude už navždy zapísaný tučnými písmenami v dejinách televízie ako objektívne najlepší seriál všetkých čias (x), sa Gilligan/Gould nezrútili, práve naopak, dostali zo seba to najlepšie a ešte viac, aby opäť potvrdili svoju jednoznačnú dominanciu na poli televíznej scenáristiky. Lebo aby sa tak bezchybne/geniálne prepletali a prepájali dva počiny a zároveň boli dokonalé aj ako samostatne stojace, som ešte nevidel. A ten "detailing" každého jedného záberu a jeho štylizovanie do vizuálne identického celku je strhujúce, s jemnou obmenou farebných paliet v závislosti od miesta, práca s prostredím/svetom, ale najmä rekvizitami, alebo lepšie povedané "všednými vecami" navôkol nás, ktorá je zároveň Gilliganovým tvorcovským rukopisom, je absolútne ohromná. Darmo budem rozhadzovať superlatívmi všade okolo Seba, zbytočne. Toto je spolu s BB vrchol a strop možností televíznej tvorby, ktorý dlho nebude, ak niekedy vôbec, zosadený... ♪♫ / ♪♫ [Symbolické hodnotenie č. 9000] (S1 2015 / 29.6-1.7.2022) (S2 2.7-4.7.2022) (S3 4.7-5.7.2022) (S4 5.7-7.7.2022) (S5 19.7-26.7.2022) (S6 10.8-16.8.2022) --- Bonusy: S1Day One / Creating / Becoming Mike / In the Studio / Uno Table Read / Junior Brown / In Conversation / S2 Switch Table Read / Landing Fifi / Jimmy and Kim / Constructing Davis & Main / Building the Shot / Original Music / The Takedown / In Conversation / S3 Los Pollos Hermanos / The Return of Gus Fring / Signs of Saul / It's a Bad, Bad World / Gene of Omaha / In Conversation / S4 Madrigal Electromotive / Constructing the Super Lab / Flashing Forward, Looking Back / Slippin' Kimmy / No Picnic / S5 Ethics Training / Crystal Balls / Tell Me Again / The Good, the Bags and the Ugly / S6 Filmmaker Training / Slippin' Jimmy / American Greed: James McGill / Talking Saul / (x) ()

DJ_bart

"Hey, Jimmy, what's going on?" "It's all good, man!" ___________ Bezkonkurenčně nejlepší seriálový spin-off a prequel v jednom a společně s Breaking Bad pomyslný etalon quality TV. Jen člověk bez vkusu by nechtěl s radostí sledovat hořkosladké životní příhody a eskapády Saula Goodmana – nejsympatičtějšího advokáta na baterky a podvodníčka v Novém Mexiku. Better Call Saul však hlavně vyniká v tom, že je komplexním tragikomickým portrétem tří odlišných a přesto naprosto stejných osobností – Jimma McGilla, Saula Goodmana a Gena Takovice. Zkrátka, přesně takhle si představuju pojem "mistrovský televizní drama". Bob Odenkirk je extratřída. Gracias, Vincento, gracias! ____________ EDIT: DOJMY K FINÁLNÍ SÉRII: "Hi, I'm Saul Goodman. Did you know that you have rights? Constitution says you do. And so do I!" – tohle jsou přesně ta slova, která započala a zároveň i ukončila dráhu tří odlišných a přesto naprosto stejných osobností – Jimma 'Slippin Jimmyho' McGilla, Saula Goodmana a nakonec i Gena Takovice. Dříve komického podvodníčka s přehazovačkou, poté tragikomického anti-hrdiny který střídá jeden kšeft za druhým jakožto právník na baterky, a nakonec tragické figurky, která si své neštěstí kompenzuje rolí manažera obchodu se skořicovými rolkami, a které karma co chvíli hází klacky pod nohy.... Kdekdo by Better Call Saul mohl vyčítat kdeco, nejčastěji pak pomalý tempo či těžkopádnou tonalitu, kvůli čemuž tenhle seriál mnohdy připomíná až nezávislý festivalový film – jenže právě onen rozjímavý rytmus, který je jak pro formální jazyk tak pro poetiku Vince Gilligana prostě typickým elementem jeho tvůrčího rukopisu, perfektně dotváří specifický pocit melancholie, jímž je 6. řada nasáklá jak dubový sud kvalitní kořalkou. Především pak druhá polovina série, kde jde fakt do tuhýho a v níž převažují vizuálně podmanivé a esteticky pohlcují černobílé epizody, jsou absolutní vrchol fenoménu quality TV. Co mi ale vadí je fakt že tenhle seriál má 6 zasranejch řad a 63 epizod (o epizodu víc než Breaking Bad) – fakt nechápu jak mohl Vincent tenhle spin-off dojit tak dlouho.... To je však naprosto zanedbatelná marginálie, protože Better Call Saul není jen obyčejný seriálový spin-off, prequel, či one-man show/herecký velekoncert Boba Odenkirka který si celej seriál zcela zaslouženě krade pro sebe. Better Call Saul je totiž mimořádně komplexním portrétem muže jenž se za každou cenu snaží obchcat systém, potažmo mnohovrstevnatá kriminální mozaika o anatomii morálky – zkrátka počin, který překonává všechny myslitelné i nemyslitelné standardy a konvence televizní tvorby.... Co dodat? Přesně takhle si představuju pojem "mistrovský televizní drama". Tahle show je prostě jiná liga. Jo a velkej shout-out pro Rheu Seehorn, která předvedla asi nejlepší ženský herecký výkon co jsem letos viděl. No a Bob Odenkirk je extratřída a ikona.... Šestá série Better Call Saul je tak nejenom brilantní (a přesto hořký) zakončení celého seriálu, ale i báječnej teaser na Breaking Bad a v neposlední řadě famózní rozlučka s celou Breaking Bad ságou jako takovou – je fakt neuvěřitelný, že po 14 letech je tu konečná. Inu, uvidíme co přinese fáze 2. No nic, já jdu na třetí rande s Perníkovým taťkou. Díky Vincku, byla to jízda.... [VERDIKT: 9 skořicových rolek z 10] #it'snotallgoodman () (menej) (viac)

Aky

Pomalu se to rozjíždí a i později je to chvílemi zbytečně zdlouhavé, ale jinak povedený komediální advokátský seriál. Jednotlivé epizody jsou dobře vypointované a reprezentují vždy jednu z typických situací advokátského řemesla, samozřejmě vyhnanou do absurdity. Trošku jsem postrádal dějovou linii, která by sjednocovala jednotlivé epizody do jednoho celku. ()

Cappuccino

Hodnotiť po prvých dvoch dieloch mi príde scestné, ale nemôžem si pomôcť. From Breaking Brad to Saul Goodman.. Jimmy, válíš! Oproti Breaking Bad však ale nemám pocit, že by seriál potreboval úvodné časti/sezóny na rozbeh veľkej partie. U Better Call Saul sa jednoducho bavím od prvej minúty. 1. séria - 85% - Prvá sezóna má muchy, ktoré treba dobudúcna vychytať, ale po zrátaní plusov a mínusov ohlasujem pomerne slušnú spokojnosť. Určité diely boli fakt skvelé (02,06,09), iné zas pomerne nedotiahnuté (05,10), ale to tak už býva. V porovnaní prvej sezóny BB a BCS u mňa vyhráva Saul, takže nevidím najmenšie dôvod na to, aby som sa netešil na ďalšiu sériu. __ 2. séria - 90% ()

Satan

Je to jako vrátit se do dětských let. Gilligan opět vykresluje postavy poctivě od základů a buduje vztahy pečlivě kousek po kousku. Nikam se nespěchá, má to zase kopec skvělých nápadů a postava Saula se dočkala plnohodnotného backgroundu, který čekal málokdo. Začíná se znovu od píky, ale tentokrát má Gilligan za sebou hordu věrných fans a může směle odkazovat nejen na kupu audiovizuálních děl, ale především na Breaking Bad. To zůstává nepřekonáno, byť nové postavy nejsou vůbec špatné a ke konci seriál solidně šlape na plyn. Největší pihou na kráse je ta ohyzdná znělka a možná pár natahovaných epizod z B/W ranku, ()

dr.horrible

SPOILERy! S01: Toho Gilligana riadne cítiť. Zatim mám len trochu problém s miestami značnými návalmi odhadnuteľného klišé. Ale dobrý nástup na scénu. Možno bez veľkej scény, akú mala v závere prvá séria Breaking Bad, zato s rýchlejším tempom, a aj pri takmer totožnej atmosfére to dokáže byť niečim iným, ako bolo BB. Teším sa ďalej. 85% ——- S02: Iné a ešte pomalšie ako začiatky Breaking Bad. A väčšinu času štvorhviezdičkové. Zlom príde v epizóde deväť, keď sa vygraduje Mikeova gangsterská časť do úrovne najlepších scén z BB a zároveň konverzačná časť právnickej/bratskej línie, a do konca od toho neodtrhnete oči. Bomba. 100% ——- S03: Nikdy som Gilligana nepodozrieval, že by točil čisto na efekt, preto asi nemá zmysel kritizovať, že vrchol série sú prvé tri epizódy a zvyšok času sa dejú nevyhnutné veci. Jedno slovo: Madrigal! 90% ——- S04: Rošáda. Gangsterská časť prechádza z útoku k rozširovaniu impéria a do popredia sa dostáva právo. A je to žrádlo. Záver v duchu Breaking Bad. 100% ——- S05: Vlastne to isté, ako posledná sezóna Breaking Bad: Akčné finále. A príprava pôdy pre ešte väčšie veci, mňa ale viac berie ta neromantická love story medzi Jimmym a Kim. 100% ——- Obľúbené postavy určite Kim a Jimmy. Zo začiatku ešte Nacho, Howard. Chcelo by to trochu viac priestoru pre Lydiu Rodarte-Quayle, čoho sa možno dočkáme neskôr. Obľúbené epizódy vypíšem, keď bude seriál ukončený, ale už teraz to mám radšej jak BB.   ——- S06: Pomaly a nevzrušivo, s občasnými emočnými vrcholmi. A majstrovským scenárom, tak ako celý seriál. NAJLEPŠÍ SERIÁL SÚČASNOSTI (pokoriť ho mohol snaď ken Mindhunter a toho v najlepšim ustrihli). Kto je z poslednej série sklamaný, asi nepochopil rozdiel medzi  Gilliganovými projektami. Samozrejme, že by sme chceli každý deň ďalší Ozymandias, tak ale tento vesmír nefunguje. Mám z toho menšiu depku ako z Breaking Bad, zároveň však cítim neuveriteľnú satisfakciu. Boli to fajn vzťahy… Obľúbených epizód mám dosť, hlavne v sériách 4 až 5, najviac ale dve finálne  epizódy celého seriálu a S02E09, tá mi utkvela v pamäti najviac.  Ps: Filmový priemysel potrebuje viac Kim Wexlerových. ()

MikeCool

TV-seriál. Zarytý komplex distribuce Perníkového táty je v Better Call Saul velice znát, což myslím samozřejmě jen a jen v dobrém. Třeba se postupem času poodkryjí nějaké ty právní maličkosti, které nám v Perníkovém tátovi unikly. Nechejme se podat. Prozatím jsem spokojený. | 1.série (80%) > Průměr: 80% (4*) | ()

boshke

Ač to u mne Breaking Bad prosralo na celé čáře, rozhodl jsem se, že dám Saulovi šanci, neb jeho postava byla v původním seriálu jako jedna z mála snesitelná a(ž) vtipná a hodnocení taky nevypadalo marně. Rozjezd spíše nezáživný, proklínal jsem se u něj, že jsem Vinci Gilliganovi jako idiot nenaletěl jednou, ale rovnou dvakrát. Díky mému zvyku, vždy (až na výjimky) dojíždět série před tím, než seriál odsoudím a zkoupu, mne Saul vtáhl a tak od půlky první série jsem ho žral. V průběhu času se (stále) více času věnuje Mikovi, což je dle mého škoda, neb Saulova linka, obzvláště jeho vztah s Chuckem, je mnohem zajímavější a dramatičtější. Ale i tak velmi dobré, obzvláště v porovnání s pitomým a plochým Breaking Bad. Těším se na třetí sérii... 100% (1. série - 90%, 2. série - 100%) ()

Trajektt

Mít nějaké nesnáze nebo problémy se zákonem a bydlet v půlmilionovém Albuquerque, tak si určitě zavolám Saula Goodmana a ten už to nějakým určitě zákonným způsobem zařídí. Vidíme zde jeho cestu, jak se chtě nechtě protlouká různými procesy a setkává se s postavami, které můžeme vidět v budoucím seriálu Perníkový Táta. Je to dobře vymyšlený a propletený, aby to navazovalo.Jsou zde navíc dvě postavy, které neuvidíme v Pernikovém Tátovi, ale které tu hrajou důležitou roli, jeho švihlej starší alobal bratr Chuck a jeho skoro přítelkyně Kim Wexler. A taky uvádím jeden paradox, že i když se tento seriál odehrává před událostmi Perníkového Táty, tak se natáčel až jako druhý, tzn., že herci, kteří hráli v obou seriálech jsou zde starší. Těším se na šestou sérii..., ale zatím po pěti zhlédnutých sériích dávám 100%. ()

Arsenal83

Najmenej sympatická postava z celého Breaking Bad s vlastným seriálom? Ďakujem, neprosím, vôbec ma to nebavilo, nezaujalo a nevtiahlo. S menovaným seriálom sa to nemôže ani porovnať. ()

Marze

Seriál táhne sympatická postava, která tak trochu vlastním přičiněním a tak trochu nepřízní osudu klouže po šikmé ploše. Gilligan je mistrem budování očekávání, neustále diváky provádí retrospektivami či výhledy do budoucna, nebo situacemi, kdy nelze poznat, co přesně postavy právě dělají, případně publikum naopak ví, kam se dostanou, ale neví jak. Vyzívá to pesimisticky. Better Call Saul možná nepůsobí tak okázale a nemá takový prvoplánový kritický osten jako jiné aktuálně vyzdvihované seriály , ale působí emočně. ()

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

16.01.2024

Proběhlé předávání cen Emmy se ocitlo v poněkud kuriózní situaci, když se slavnostní ceremoniál kvůli stávkám v Hollywoodu odsunul ze září 2023 na leden 2024. Navíc zde byly předávány ceny za seriály… (viac)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Nominace na Emmy 2023

Nominace na Emmy 2023

12.07.2023

75. ročník televizních cen Emmy čerstvě oznámil své nominace a pakliže jste alespoň trošku sledovali seriálovou tvorbu v uplynulém roce, nejspíš vás jednotlivé kategorie zase až tak moc nepřekvapí.… (viac)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov