Volejte Saulovi

• USA Better Call Saul
USA, (2015–2022), 52 h 16 min (Minutáž: 42–69 min)

Hudba:

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Michael McKean, Miriam Colon, Raymond Cruz, Julie Ann Emery, Jeremy Shamos (viac)

Tenhle prequel Perníkového táty nominovaný na Emmy sleduje život začínajícího advokáta Jimmyho McGilla a jeho proměnu na morálkou nesvázaného právníka Saula Goodmana. (Netflix)

Davies182

Už po pilotu je zřejmé, že se Gilligan v Albuquerque opět cítí jako ryba ve vodě. Důvtiplný scénárista a režisér zde skrze obrazovku dává jasně najevo, jak i jemu samotnému svět Waltera Whitea strašně chyběl. Což je pro diváka pochopitelně ohromná výhra a uvidíme, kam tenhle s citem natočený mix "85% drama a 15% komedie" povede. P.S. Dokud nebude ČSFD stejně pružné jako IMDb - kde lze seriály dávno hodnotit po jednotlivých epizodách - jsou veškeré subjektivní nářky jeho nedospělých a netolerantních uživatelů o předčasných hvězdičkových soudech bohužel irelevantní. Zdravim pilot The Leftovers. ()

KevSpa

Úvodní díly spin-offu Breaking Bad slušně navnadily a vtáhly do děje. Rukopis Vince Gilligana je tu znát v každé scéně a Bob Odenkirk rozhodně nemá nejmenší problém tuhle seriálovou jízdu utáhnout. Velká natěšenost na další epizody. První dva díly - 90% ()

DaViD´82

"He has a way of doing the worst things for reasons that sounds almost noble." Žádná koule u nohy, žádné přešlapování ve stínu, žádné "(před)pokračování za každou cenu, protože si to čísla sledovanosti žádají", žádné mlácení prázdné slámy; Better Call Saul je více než důstojným souputníkem svého staršího brášky Breaking Bad. Nespoléhá na něj, neopírá se o něj, funguje totiž plně sám o sobě, ale přesto je, logicky, nejlepší v módu "já na bráchu, brácha na mě". Což ostatně platí i v opačném gardu, jelikož zpětně dává nové rozměry i Waltově příběhu. Celé to pak má dostatečně svébytný ráz, aby to nebyla pouhá kopie stylu. A to při zachování hlavních deviz Breaking Bad; tedy práce s charaktery, napínavé linie, důraz na filmovost, kvalita nade vše. Z postavy na jedno brdo Saula Goodmana, toho času Jimmy "S'all good, man" McGilla, udělali tvůrci jeden z nejvrstevnatějších charakterů současné quality tv. A nezůstalo zdaleka pouze u něj. Ano, Breaking Bad byl více našlapaný a s jasným tahem na branku. Better Call Saul na to jde více od lesa, dává si načas, není to kriminální drama, ale charakterové drama. Ke své škodě, to má pozvolnější rozjezd (přeci jen pilot Breaking Bad skrze rakovinu i výrobu drog jasně určí směr i sázky, to zde není), navíc se to neustále sezónu od sezóny potýká s až přespříliš oddělenými liniemi Jimmyho a Kim/Mikea/kartelu, které jsou jedna každá výtečná, ne že ne, ale dlouho (to se stále bavíme o celých sériích, ne epizodách) nepůsobí jako nedílná součást stejného příběhu/celku. V podstatě to jsou dva zcela samostatné spin-offy, každý v trochu jiném duchu a trochu jinak; jeden o Jimmym a jeho okolí, druhý o Mikeovi, kartelech a okolí. Není problém, že by jeden byl lepší druhého. Problém je, že jeden dlouho není součástí druhého. Jakmile se to však protne, jakmile je to více a více o Kim, jakmile nastoupí na scénu Lalo... Tak není co řešit a jen uznale pokyvovat, že Peter Gould je více než rovnocenným partnerem Gilliganovi. A to je sakra co říci. | S1: 4/5 | S2: 5/5 | S3: 4/5 | S4: 4/5 | S5: 5/5 | S6: 4/5 | ()

Superpero

Gilligan opět naservíroval výborný seriál, který používá atributy, co dělaly i Breaking Bad tak skvělým. Nečekaný, pomalý a uvěřitelný vývoj postav, zde ne až tak ústředního Saula, jako hlavně Kim, díky které se spousta věcí dala do pohybu a díky které mě to bavilo. Vůbec jsem jí neviděl do hlavy a její činy mi dávaly smysl vždy až po delší době. Další věcí je brilantní práce s vedlejšími postavami. Všechny jsou výrazné, zapamatovatelné a mají akurátní prostor. No a za třetí se podařila i ta linka s kartelama. Každej ví, jak to asi musí dopadnout, ale stejně se podařilo utvořit napětí. Bravo. ()

Tom Riddle

Co byl Saul Goodman z Breaking Bad zač předtím, než se stal Saulem Goodmanem? Na to odpovídá prequel Better Call Saul. A jak se mu to daří? Jako celek trpí BCS úplně stejnými chybami svého předchůdce, tzn. nikdy nekončící šňůra "hrozně cool" scén, které nemají naprosto žádný význam pro děj, scénáristická bezradnost ohledně vedlejších postav (Nacho je regular jakožeproč?), především ale oproti Breaking Bad zaostává absencí komplexnějšího plánu, hodnocení tak musí zákonitě jít o kus níž. Jestliže jsem byl ale po první sérii k seriálu shovívavý, druhá mě nepříjemně vyvedla z míry. Jedná se totiž o nekonečnou, ucouranou nudu, která trpělivost neodměňuje takřka ničím jiným, než prostým faktem, že sledujeme jakýsi sled zbytečných scén z univerza Breaking Bad. Neuvěřitelně přestřelených 86% a topka nejlepších seriálů je skutečně výsměch. ()

Slasher

Populární komická postavička z Breaking Bad nabývá mnohem hlubší rozměr, dalších kapitol se dočká konflikt Salamancas X Los Pollos Hermanos, je to optimální kombinace nového a přímo prequelu BB. Závěr nebyl až tak úderný, tolik mě nebrala bratrská linie (naopak vysoce zábavný jsou scény s důchodci), obsahově se to dalo vejít do pěti sezon, ale kvalita je v celé délce velmi konzistentní, právnický prostředí zajímavý a prostě je to jedna velká Odenkirk show – divák předem ví, co je to za bezpáteřní zištný hovado, Saula přesto nejde nemít v oblibě. S01-06: 80% ()

EdaS

1. série 90% Na Saulovi mě baví ta samozřejmá žánrová proměnlivost, kdy rodinné drama přechází do kriminálky nebo do právnického dramatu, aniž by tomu za celou dobu spadl řemen nebo to ztratilo směr. Bob Odenkirk tady dostává zjevnou šanci rozehrát všechny struny svého talentu a ví o tom. Tenhle přerod Jimmyho v Saula nám jednou zlomí srdce. Už teď se bojím a těším zároveň. ()

H34D

Zpočátku působí seriál dost rozpačitě, řekl bych, že jediným společným jmenovatelem s Breaking Bad je postava starého Mike. Samotný Saul je vykreslován trošku odlišně, jeho křiváctví je svým způsobem nevinné, anebo jiným způsobem odpustitelné, někdy až roztomilé, neboť seriál odhaluje dobré úmysly, které stojí na pozadí. Trvá to, než vám charakter Saula přiroste k srdci, ale stane se to. Minimalistický příběh a pomalé tempo si však na prvních dvou sériích bere svou daň, jsou totiž citelně slabší. Atmosféru však má seriál od počátku do konce výbornou, je zde spousta zvláštních, někdy až uhrančivých momentů, kdy se toho na obrazovce mnoho neděje, ale budují se pocity - pocity o životě v prašivém Novém Mexiku, kde prosťáčci jezdí otřískaným autem podél prérie a chtějí si taky ukousnout svoje sousto amerického snu. Třetí série je mezník a od čtvrté začíná ta pravá jízda. Charaktery mají jasnější kontury, do popředí se dostane také úžasná Kim a plány drogovéko kartelu se začínají realizovat. Těžké seriál hodnotit jako celek, protože první dvě série jsou stěží za 4*, ale od 4. řady nahoru to začíná být naprostá dokonalost, která se plně vyrovnává svému duchovnímu otci Breaking Bad... 9/10 ()

Dadel

Pořád jsem čekal, kdy se to rozjede a nerozjelo. Možná v příští sezoně:-/ V těch prvních deseti dílech není žádná celková souvislá zápletka, jakou měl Breaking Bad, je to jen sled epizod, jak se Saul (pardon, Jimmy McGill) snaží prosadit v branži. Což někomu možná stačí (viz pětihvězdičkáři), ale za mě, pokud se to v další sezoně nezmění, tak se sledováním končím. Cliffhangřík na konci 10. dílu vypadal nadějně. ()

Djoker

Raději volejte Saula, ale nejdříve poznejte Jimmyho. Gilligan zvolil stejný postup jako v případě Waltera a první série si tak plyne klidným tempem a na malém prostoru rozehrává další velký seriálový přerod. Jimmy a Mike samozřejmě dostali kvalitní spoluhráče v podobě Chucka, Kim, Howarda a velkým příslibem do dalších let je i Nacho. Zatím to Breaking Bad slušně kryje záda, ovšem trůn je ještě daleko. To není výtka. Gilligan je totiž stále hračička a znovu to dokazuje v každém záběru. 1. - 4. série: 85%, 5. - 6. série: 90%. ()

gudaulin

Z Breaking Bad se záhy stal (zasloužený) fenomén. Jde o jeden ze vzácných případů, kdy se na mimořádné kvalitě a přitažlivosti seriálu shodla odborná kritika i televizní diváci. Bylo proto logické, že se producenti pokusí z projektu vytěžit maximum. Protože osud hlavního hrdiny se naplnil, východiskem se stal spin-off. Ze zločineckého gangu ovšem zůstalo jen žalostně málo těch, jejichž životní příběh by se dal dále rozvíjet, řešením se proto stal prequel. Pozornost se soustředila na dvě postavy, které se svým charismatem a inteligencí vymykaly ze společnosti jednorozměrných gaunerů. Volejte Saulovi není jen příběh protřelého advokáta, který se dokáže pohybovat na hraně zákona a leccos umí zařídit nad rámec standardních právních služeb, ale i policejního veterána Mikea, někdejšího špičkového kriminalisty, který se ke stáru rozhodl prohodit dres a hrát už jen podle svých pravidel. Volejte Saulovi prozrazuje už zkraje rukopis zkušeného scénáristy, který cíleně využívá prvky a postupy osvědčené v Breaking Bad. Cool postavy, které jsou uvěřitelné a zasazené do reáného světa, smysl pro absurditu, černý humor a znalost různých pater zločinu. Seriál je schopen nabídnout to, co dokáže jen opravdová elita televizních děl. Zločin neromantizuje, nebagatelizuje ho, neredukuje jen na určité sociální prostředí a skupiny, je analytický a odhaluje fungování systému. Při tom všem je neuvěřitelně zábavný. Nicméně při všech svých kvalitách za Breaking Bad zaostává. Cesta Saula Goodmana k úspěchu je sice složitá a několikrát přináší i hořkost poznání, není ale zdaleka tak bolestná a převratná jako cesta Waltera Whitea. Breaking Bad přinesl velký lidský příběh a šokující proměnu charakteru, bylo fascinující sledovat, kam až je příkladný maloměšťák, starostlivý manžel a otec rodiny ochoten zajít při své cestě na vrchol organizovaného zločinu. Musel přitom řešit mimořádně citlivá dilemata a vyrovnávat se s extrémní existenční nejistotou, a to vše se Saulovi vyhnulo. Pro znalce Breaking Bad je seriál příjemný pro důvěrné pomrkávání tvůrců směrem k divákovi, jenže se zároveň vytrácí prvek překvapení. Víte zkrátka, kam to neodvratně směřuje a jakou cenu kdo zaplatí. Na druhou stranu, po třech sériích dávám jednoznačně palec nahoru a tvrdím, že jde o špičkovou práci, která ve skutečnosti s breaking bad tvoří kompaktní celek . Zvedám hodnocení na pět hvězdiček a 90 % celkového dojmu. ()

MoRTy

Trochu pomalejší rozjezd, ale druhá série už je zpátky ve vyjetejch kolejích Breaking Bad. Saul je prostě skvělej a Mike taky ! ()

robbiee

[imdb: 8.9/10] | me: Bob Odenkirk opať dokazuje svoje kvality vo veľmi podarenom prequel spinoff seriály. Po prvej sérii sa teším na ďalšie pokračovanie. Zatiaľ veľká spokojnosť. ()

TheDarKnig

I've played all my cards - And that's what you've done too - Nothing more to say - No more ace to play. The winner takes it all - The loser's standing small - Beside the victory - That's her destiny. ()

3DD!3

Pilot: Spin of k Breaking Bad je jako návrat domů. Gilliganovi Heisenbergův svět očividně chyběl, tak o něj pečuje se stále stejnou láskou. Staří známí se v nápaditém scénáři vynořují zcela přirozeně, přesto je rozdílný tak akorát, aby stále bavil a neztratil svůj šmrnc. Odenkirk je pořád skvělý i v depresivnější poloze. První díl nabízí dost zajímavých otázek i nečekané odpovědi. První řada: Velice rychle si najde svou vlastní tóninu té velké Albuquerqueovské opery. Není to o prostém probuzení zloby, ale drobnostech měnících koleje životního směru. Bob Odenkirk je ještě lepší než v BB, tohle je skutečná one man show, kde se projevuje jeho talent. Pomrknutí na velkého bratra je tu tak akorát. Těším se na druhou sérii. Druhá série zdárně pokračuje ve slibně rozjetých linkách. Jimmyho romantická linie je fajn a závěr nabízí zajímavou půdu pro další řadu. U Mikea pak potěší potkávání starých známých, stejně jako přísliby do budoucna. ()

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

16.01.2024

Proběhlé předávání cen Emmy se ocitlo v poněkud kuriózní situaci, když se slavnostní ceremoniál kvůli stávkám v Hollywoodu odsunul ze září 2023 na leden 2024. Navíc zde byly předávány ceny za seriály… (viac)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Nominace na Emmy 2023

Nominace na Emmy 2023

12.07.2023

75. ročník televizních cen Emmy čerstvě oznámil své nominace a pakliže jste alespoň trošku sledovali seriálovou tvorbu v uplynulém roce, nejspíš vás jednotlivé kategorie zase až tak moc nepřekvapí.… (viac)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov