Volejte Saulovi - Série 6

(séria)
USA, 2022, 11 h 32 min (Minutáž: 44–69 min)

Hudba:

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Tim Misuradze, Bryan Cranston, Kyle Derosiers, Aaron Paul, Robert Paul Taylor (viac)

Konflikty, špinavé kšefty a záplava nových klientů. V závěrečné řadě seriálu, který se dočkal mnoha ocenění, dotáhne Jimmy svoji velkou proměnu do konce. (Netflix)

Davies182

It's all good, man... until it's not all gone. Když pomineme, jakých kvalit tento spin off dosáhl, jakých úspěchů (6!! sezón), a kolik parádních herců představil, což všechno beru jako gilliganovskou samozřejmost, tak nám tu navíc zůstává perfektně promyšlený příběh s několika top highlighty a vyloženě epesními scénami, které se prostě zapíší do zlatého fondu televizní tvorby. Tohle prostě nelze nahradit. Albuquerqský triptych je nyní kompletní, a pokud byste si na opuštěný ostrov měli vzít jen jeden seriálový svět, tak všechny Hry o trůny, Akta X a The Wire prominou, ale je to tento. [Netflix] ()

dO_od

// All hail the king, Vince Gilligan. Seriálový Saul, stejně jako Breaking Bad, zůstal bitter-fucking-sweet till' the end, kdy předvedl jedny z nejlepších hereckých výkonů (Bob Odenkirk a Rhea Seehorn budou zasypáni cenami), lahodil oku neskutečně hravou a vynalézavou režií a střihem, a nakonec vše zabalil do jednoho z nejuspokojivějších finále, co kdy televizní historie nabídla. Albuquerque, Nové Mexiko, budeš mi chybět. ()

Spiker01

Šestá nálož a emocionální vyvrcholení. Černobílých dílů na mě bylo tentokrát už moc, leč v první polovině se jednalo o tu pravou Breaking Bad řežbu a neskutečně jsem si to užíval. Posledních několik dílů jsem už nakoukával s o dost menší vervou, ale bylo fakt hezké sledovat ono propojení dvou kultovní seriálů. Musím říct, že když jsem před těmi sedmi (!) lety začal sledovat Saula, vůbec by mě nenapadlo, kam to až vyeskaluje a těším se na další produkci zkušeného tvůrčího dua. ()

DJ_bart

"Hi, I'm Saul Goodman. Did you know that you have rights? Constitution says you do. And so do I!" – tohle jsou přesně ta slova, která započala a zároveň i ukončila dráhu tří odlišných a přesto naprosto stejných osobností – Jimma 'Slippin Jimmyho' McGilla, Saula Goodmana a nakonec i Gena Takovice. Dříve komického podvodníčka s přehazovačkou, poté tragikomického anti-hrdiny který střídá jeden kšeft za druhým jakožto právník na baterky, a nakonec tragické figurky, která si své neštěstí kompenzuje rolí manažera obchodu se skořicovými rolkami, a které karma co chvíli hází klacky pod nohy.... Kdekdo by Better Call Saul mohl vyčítat kdeco, nejčastěji pak pomalý tempo či těžkopádnou tonalitu, kvůli čemuž tenhle seriál mnohdy připomíná až nezávislý festivalový film – jenže právě onen rozjímavý rytmus, který je jak pro formální jazyk tak pro poetiku Vince Gilligana prostě typickým elementem jeho tvůrčího rukopisu, perfektně dotváří specifický pocit melancholie, jímž je 6. řada nasáklá jak dubový sud kvalitní kořalkou. Především pak druhá polovina série, kde jde fakt do tuhýho a v níž převažují vizuálně podmanivé a esteticky pohlcují černobílé epizody, jsou absolutní vrchol fenoménu quality TV. Co mi ale vadí je fakt že tenhle seriál má 6 zasranejch řad a 63 epizod (o epizodu víc než Breaking Bad) – fakt nechápu jak mohl Vincent tenhle spin-off dojit tak dlouho.... To je však naprosto zanedbatelná marginálie, protože Better Call Saul není jen obyčejný seriálový spin-off, prequel, či one-man show/herecký velekoncert Boba Odenkirka který si celej seriál zcela zaslouženě krade pro sebe. Better Call Saul je totiž mimořádně komplexním portrétem muže jenž se za každou cenu snaží obchcat systém, potažmo mnohovrstevnatá kriminální mozaika o anatomii morálky – zkrátka počin, který překonává všechny myslitelné i nemyslitelné standardy a konvence televizní tvorby.... Co dodat? Přesně takhle si představuju pojem "mistrovský televizní drama". Tahle show je prostě jiná liga. Jo a velkej shout-out pro Rheu Seehorn, která předvedla asi nejlepší ženský herecký výkon co jsem letos viděl. No a Bob Odenkirk je extratřída a ikona.... Šestá série Better Call Saul je tak nejenom brilantní (a přesto hořký) zakončení celého seriálu, ale i báječnej teaser na Breaking Bad a v neposlední řadě famózní rozlučka s celou Breaking Bad ságou jako takovou – je fakt neuvěřitelný, že po 14 letech je tu konečná. Inu, uvidíme co přinese fáze 2. No nic, já jdu na třetí rande s Perníkovým taťkou. Díky Vincku, byla to jízda.... [VERDIKT: 9 skořicových rolek z 10] #it'snotallgoodman ()

Chrustyn

Jimmy nám skončil a já mám rozporuplné pocity. Dostal jsem seriál, který má jedny z nejlépe napsaných a zahraných postav v dějinách seriálu. Skvěle napsaný příběh ale zároveň je to taaak pomalé. Každá série má vždy několik dílů navíc, které brzdí jinak skvěle rozjeté životní příhody celé řady postav. A právě poslední série od půlky opravdu dojíždí na neutrál místo pořádné gradace, jakou měl breaking bad. ()

ScarPoul

Posledná séria trpí presne tým istým, čím trpela posledná séria Breaking Bad. A to novou dejovou líniou, ktorá prináša nové postavy, ktoré majú vytvoriť priestor preto, aby sa povestný kruh putovania Saul Goodmana uzatvoril. Do deviatej časti( ktorá ide v schéme pokračovania predchádzajúcich sérií)to funguje. Z posledných štyroch je tá, ktorá najviac zarezonuje tá posledná a možno ešte plač Kim v autobuse, ktorý je ozbrojujúci. Haniť ale nie je namieste. Saula mám len radšej než Genea a možno práve preto dávam hodnotenie o hviezdu nižšie. Better Call Saul je pre mňa ale udalosťou a príjemným potvrdením, že sa ešte stále dajú robiť silné príbehy so silnými postavami, ktoré rezonujú aj dlho po dopozeraní. Mám ten svet rád. Všetko čo prináša a čo vám ako divákovi predáva. Spolu je BB, BCS aj filmové El Camino udalosťou, ktorá je plná smútku, smiechu, skvelých nápadov a sebareflexií. Neprichádzajú k nim len postavy, ale aj diváci. A to všetko vďaka perfektnej snahe tvorcov poľudštiť odvrátenú stranu. Podarilo sa to. Prišli aj slzy. Aj smiech. Ďakujem za to. 6.séria - 80% ()

BrooksW.Here

"Let justice be done though the heavens fall." Absolútne brilantné zakončenie azda najlepšieho súčasného seriálu. Všetko je tu do bodky premyslené, či už príbeh, prepojenia, kamera, alebo dokonca aj herci spolu s ich výkonmi, ktorí presne vedia, kedy a ako sa dá divákov najlepšie odzbrojiť. Rozhodne najviac zažiarili Rhea Seehorn spolu s Bobom Odenkirkom a ja sa vôbec nečudujem, že ich výkony boli aj náležite ocenené. Hneď za nimi nasledujú hádam všetci ostatní, pretože tu proste nie je o čom, celé herecké obsadenie bolo v Saulovi, ale aj v BREAKING BAD absolútne presvedčivé. V niektorých scénach už síce na všetkých hercoch, ktorí hrali aj pôvodnom seriáli vidno ich vek (hlavne Saul, Mike, Gus a v posledných častiach aj Jesse), ale to sa vôbec nepremietlo v mojom konečnom hodnotení celého tohto majstrštyku. Každý, kto tento seriál prestal pozerať v prvých dvoch sériách urobil obrovskú chybu, pretože táto séria (spolu s piatou sériou BREAKING BAD) je tým najlepším, čo sme zatiaľ boli schopní v tomto univerze vidieť. Vôbec nevadí, že Better Call Saul nie je plný akcie (ale aj napriek tomu sa tu vždy nejaká nájde 😉), ako býval jeho starší brat, pretože tento seriál sa sústredí hlavne na postavy, ktorých premeny ma neskutočne bavilo sledovať. Už od začiatku je jasné, že sa Saul spolu s Kim blížia zlému koncu, ale všetko začalo ísť dolu kopcom až v siedmej epizóde, od ktorej sa všetky udalosti dali už nezadržateľne do pohybu (to isté platí aj o epizóde č. 3) až kým sa nedostávame k desiatej časti, kde sledujeme život Gena Takavica a neskôr opäť aj Saula Goodmana. No, a to finále je podľa mňa neopakovateľné, dokonca lepšie ako záver BREAKING BAD... Keď si to tak v hlave pospájam, tak dôjdem vlastne k tomu, že celý Better Call Saul je pre mňa ešte lepším seriálom ako BREAKING BAD (môžete ma za to nenávidieť, ale je to tak 🙂). Dávam minimálne 10/10, toto je spolu s poslednou sériou BREAKING BAD absolútny masterpiece celej seriálovej tvorby. Vince Gilligan je seriálový virtuóz, veľká vďaka... "It’s showtime!" ()

AffectedFace

Větší dokonalost jsem snad neviděl. Stejně jako Breaking Bad, tento seriál nezná hranice perfektnosti. Všechno co se děje v šesté sérii, je naprostá špička žánru, která nemohla dopadnout lépe. Nečekané zvraty hýbou vším. I přes fact, že se jedná o prequel výše zmíněného Breaking Badu. Better Call Saul mi změnil celkový pohled na filmovou/seriálovou tvorbu, protože přináší něco parádně vymyšleného a ještě neviděného. Je až neskutečný, jak se všechno od první "komediální" série změnilo v naprosto depresivní psycho jízdu se vším všudy. Všechno někdy končí a proto mi u poslední epizody trošku ukápla slzička, protože tohle universum je oficiálně u konce. Všechna ocenění za nejlepší seriál si počin odnáší zaslouženě, to samé herecké obsazení. Pět hvězdiček je málo. ()

OG_Swifty

Nuze co dodat, posledni mirne prodlouzena sezona skoncila velkym treskem. Predeslych 5 serii bylo jako staveni domecku z karet, aby v ty posledni Gilligan s Gouldem mirne foukli a vsechno ukoncili. Pribeh Better Call Saul se vicemene ukonci behem 7-8 dilu a pak sledujeme napric nekolika dilu vyusteni zivotnich pribehu zbylych postav. Pusobi to znacne melancholicky, skoro az depresivne, a nezbyva nez znovu uchopit krempu Waltova klobouku a mirne pokynout tvurcum serialu. That's all folks! ()

M.i.k.e

prequel/spin off o kterém sme před osmi lety vůbec nevědeli že ho potřebujeme se definitivně uzavřel a i když poslední série nepřekonala pátou, zvládla nabídnout vyvrcholení nejen Saulovi před BB (to zvládla už někdy kolem poloviny série), ale zvládla nabídnout i to jak Saul a další skončil po BB. Obě dvě uzavření jsou pak solidně uspokojivé, jen u toho po BB lehce zamrzí, že působí trochu uspěchaně (primárně v tom jak je Saul odhalen). Tak jako tak mě každopádně velmi bavilo v první půlce sledovat jak je z Jimmyho čím dál větší magor, který do svých intrik stahuje i Kim (Rhea Seehorn fantastická) aby jim do toho jejich psycho uspokojení velmi rychle hodil vidle Lalo (imho mnohem silnější "záporak" než Gus Fring) a celý ten jejich sebeklam se sesype jak domeček z karet. A na konec samozřejmě palec nahoru mistru Gilliganovi, který dokázal i v prequelu, kde sme jako diváci u většiny postav věděli že se jim vlastně nemůže nic stát, vytvořit napínavou a skvěle napsanou podívanou, která hraje v BB universu víc než důstojnou roli. Ve finále mi ten zmetek Saul bude chybět...80% ()

Rocky88

Saul over. Poslední série je událostmi nacpaná k prasknutí, druhá půlka série je absolutní jízda vedoucí k nevyhnutelnému, přesto perfektně katarznímu konci, kde si s každou přibývající vteřinou divák uvědomuje, že po 14ti letech je opravdu konec a že rozhodně nechce, aby přišel. Poslední scéna trhá srdce a poslední záběr mi nahání husinu i teď. Giligan svoje promyšlené veledílo završil ve velkém stylu a pochybuji, že seriálová tvorba někdy bude lepší, než BB a BCS. K oběma se budu neustále vracet. Salutuji. ()

Lamprea

To, do jakých rozměrů a do jaký kvality posouvá celý Vincovo universum Better Call Saul je vskutku nevídaný. Vím o spoustu parádních shows, který mě dokázali přikovat k obrazovce, ale Saul je ještě o krok dál. Mám pocit, že celá 6. série bude tak nějak doznívat a doznívá! i po jejím finále, protože nakonec, je to solidní přehlídka lidství/lidskosti, obyčejných problémů a rozhodnutí - jak chcete - který ale za nějakých 11 sezón a jeden celovečerák uzráli v něco naprosto unikátního a pokud to Vincovy zobete z ruky tak jako já, tak vás to zakončení prostě nemůže emočně nevyždímat. Všechny pozitiva z původního komentáře stále platí - 6. řada to jen stupňuje. Srovnání s Breaking Bad je strašně těžký, asi i zbytečný, ale když už, tak Saul za mě tu kvalitu posunul ještě dál, svojí vypiplaností a tempem a perfekcionismem. Nejlepší na tom je, že takovýhle materiál je takřka okamžitě připravenej na opakovaný shlédnutí, který budou ještě opojnější, alespoň tak to fungovalo u Breaking bad. "If you dont like where you are heading, there is no shame in going back and changing your path" ()

Lachtaan

Druhý chod v servisu nejlepšího seriálového vesmíru, co jsem doposud viděl (Sheridanverse coming soon), byl právě dokonzumován a mně už teď, pár týdnů po dokončení posledního sousta, všechny ty chutě, co mi tým kolem mágů Gilligana & Goulda servíroval, pekelně chybí. Šestá série Saulovy odysey završuje jeden velkolepý příběh jednoho drsného drogového podsvětí provázaného s ještě poutavějším právnickým prostředím. Nevzpomenu si na epizodu, co by mi tady neposadila na zadek. Geniální počin! [viděno na Netflixu] ()

BROKEN_

A takhle to skončilo přátelé. Skončila jedna velká éra. S koncem seriálu Better Call Saul skončila také 14 letá cesta, která započala nejlepším seriálem všech dob Breaking Bad. Nechci se tady rozepisovat, bylo by to na dlouho a všichni víme co je na tomhle dílu Tak mimořádného. Vince Gilligan společně s Peterem Gouldem předčili všechna očekávání a stvořili dílo, které pro mě osobně nemá v současné době u seriálů konkurenci. Po režii, kameru (ta je fantastická!), střih, scénář, až po herecké výkony se jedná o dokonalou práci. Díky všem, kteří se podíleli jak na Breaking Bad, tak i na Better Call Saul. Bude mi Albuquerque chybět. Sakra hodně chybět. 10/10 ()

vyfuk

Konečná! Vystupovat! Velká jízda, která je zajímavá v tom, že svou suchostí dokázala být zběsilá od začátku do konce. Poslední série jen úkaz velikosti toho universa a seriálu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD