Volejte Saulovi - Série 6

(séria)
USA, 2022, 11 h 32 min (Minutáž: 44–69 min)

Hudba:

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Tim Misuradze, Bryan Cranston, Kyle Derosiers, Aaron Paul, Robert Paul Taylor (viac)

Konflikty, špinavé kšefty a záplava nových klientů. V závěrečné řadě seriálu, který se dočkal mnoha ocenění, dotáhne Jimmy svoji velkou proměnu do konce. (Netflix)

DJ_bart

"Hi, I'm Saul Goodman. Did you know that you have rights? Constitution says you do. And so do I!" – tohle jsou přesně ta slova, která započala a zároveň i ukončila dráhu tří odlišných a přesto naprosto stejných osobností – Jimma 'Slippin Jimmyho' McGilla, Saula Goodmana a nakonec i Gena Takovice. Dříve komického podvodníčka s přehazovačkou, poté tragikomického anti-hrdiny který střídá jeden kšeft za druhým jakožto právník na baterky, a nakonec tragické figurky, která si své neštěstí kompenzuje rolí manažera obchodu se skořicovými rolkami, a které karma co chvíli hází klacky pod nohy.... Kdekdo by Better Call Saul mohl vyčítat kdeco, nejčastěji pak pomalý tempo či těžkopádnou tonalitu, kvůli čemuž tenhle seriál mnohdy připomíná až nezávislý festivalový film – jenže právě onen rozjímavý rytmus, který je jak pro formální jazyk tak pro poetiku Vince Gilligana prostě typickým elementem jeho tvůrčího rukopisu, perfektně dotváří specifický pocit melancholie, jímž je 6. řada nasáklá jak dubový sud kvalitní kořalkou. Především pak druhá polovina série, kde jde fakt do tuhýho a v níž převažují vizuálně podmanivé a esteticky pohlcují černobílé epizody, jsou absolutní vrchol fenoménu quality TV. Co mi ale vadí je fakt že tenhle seriál má 6 zasranejch řad a 63 epizod (o epizodu víc než Breaking Bad) – fakt nechápu jak mohl Vincent tenhle spin-off dojit tak dlouho.... To je však naprosto zanedbatelná marginálie, protože Better Call Saul není jen obyčejný seriálový spin-off, prequel, či one-man show/herecký velekoncert Boba Odenkirka který si celej seriál zcela zaslouženě krade pro sebe. Better Call Saul je totiž mimořádně komplexním portrétem muže jenž se za každou cenu snaží obchcat systém, potažmo mnohovrstevnatá kriminální mozaika o anatomii morálky – zkrátka počin, který překonává všechny myslitelné i nemyslitelné standardy a konvence televizní tvorby.... Co dodat? Přesně takhle si představuju pojem "mistrovský televizní drama". Tahle show je prostě jiná liga. Jo a velkej shout-out pro Rheu Seehorn, která předvedla asi nejlepší ženský herecký výkon co jsem letos viděl. No a Bob Odenkirk je extratřída a ikona.... Šestá série Better Call Saul je tak nejenom brilantní (a přesto hořký) zakončení celého seriálu, ale i báječnej teaser na Breaking Bad a v neposlední řadě famózní rozlučka s celou Breaking Bad ságou jako takovou – je fakt neuvěřitelný, že po 14 letech je tu konečná. Inu, uvidíme co přinese fáze 2. No nic, já jdu na třetí rande s Perníkovým taťkou. Díky Vincku, byla to jízda.... [VERDIKT: 9 skořicových rolek z 10] #it'snotallgoodman ()

Davies182

It's all good, man... until it's not all gone. Když pomineme, jakých kvalit tento spin off dosáhl, jakých úspěchů (6!! sezón), a kolik parádních herců představil, což všechno beru jako gilliganovskou samozřejmost, tak nám tu navíc zůstává perfektně promyšlený příběh s několika top highlighty a vyloženě epesními scénami, které se prostě zapíší do zlatého fondu televizní tvorby. Tohle prostě nelze nahradit. Albuquerqský triptych je nyní kompletní, a pokud byste si na opuštěný ostrov měli vzít jen jeden seriálový svět, tak všechny Hry o trůny, Akta X a The Wire prominou, ale je to tento. [Netflix] ()

OG_Swifty

Nuze co dodat, posledni mirne prodlouzena sezona skoncila velkym treskem. Predeslych 5 serii bylo jako staveni domecku z karet, aby v ty posledni Gilligan s Gouldem mirne foukli a vsechno ukoncili. Pribeh Better Call Saul se vicemene ukonci behem 7-8 dilu a pak sledujeme napric nekolika dilu vyusteni zivotnich pribehu zbylych postav. Pusobi to znacne melancholicky, skoro az depresivne, a nezbyva nez znovu uchopit krempu Waltova klobouku a mirne pokynout tvurcum serialu. That's all folks! ()

Blondsky

Jedna z nejlepších a kvalitativně nejkonzistnějších serií, co televize kdy poznala. Má to úplně vše, co výborně fungovalo a tvořilo předešlé série a ba to funguje ještě víc. Nic nezůstane nezodpovězené, vše se uzavře tak neskutečně přirozeně s klidem, přičemž krása jednotlivých epizod střídá nádheru. Tady si dal Villigan opravdu záležet, aby vytvořil dosud nejlepší sérii BB univerza. Odenkirk a Seehorn na vrcholu, který už se jim asi překonat nepodaří, a ikdyby ne, tak to vůbec nevadí, protože si tady oba kradou svůj prostor a pokud nedostanou nejvyšší ocenění, tak už samotné ocenění nejde brát vážně. Řada plná zdrcující melancholie, hořkosti a ryze geniálních, skvěle zahraných a skvostně natočených epizod (Zejména Plan and execution) vás odrovná ze všech stran a vy jen žasnete nad genialitou Gilligana, nad jeho propracovaností a forshadowingu. Závěrem nelze nevyzdvihnout finální epizodu, Saul Gone. Úžasná epizoda, která dokázala uzavřít ne jeden, ale rovnou dva seriály tím nejlepším způsobem jakým mohla. Nadělila fanouškům Last dance s nejoblíbenějšími postavami a uzavřela příběh člověka, který si protrpěl víc, než by si možná zasloužil a chtěl obejít celý systém, ale nedokázal úplně obejít to, kým skutečně je… Závěr epizody klidný, tichý, ale přesto správný, a ten nejlepší možný. Emoce bez použití jediných slov… „One. All I need is one.” ()

Soweek

Velice těžko se popisuje, proč je Better Call Saul možná ještě lepším seriálem než Breaking Bad a rozhodně jedním z nejlepších seriálů, který jsem měl za celý život tu čest vidět. Nejlepší popis ( i když vlastně nic neříkající ) je, že to je nejvíc dospělý a vyzrálý počin v historii televizní tvorby, který máte momentálně možnost vidět ( někým také označováno jako "quality TV" ). Bylo mi ctí sledovat všech celkem 11 sezón obou seriálů, ale vše jednou musí skončit. Nezbývá, než se těšit na další projekt dvojice Gilligan / Gould, na který si ale zřejmě ještě hodně dlouho počkáme. Děkuji, děkuji a ještě jednou DĚKUJI! ()

• Epizóda začína populárnou skladbou "In stiller Nacht", ktorej text hovorí o hlbokom horkom smútku. (lemonova)
  • V epizodě pronese postava Gene Takavice (Bob Odenkirk) větu: „Víš, co je šílený? Padesátiletý učitel chemie vejde do mojí kanceláře, je na mizině, nedokáže ani splácet hypotéku a o rok později má homadu peněz velkou jako Volkswagen, to je šílený.“ Šlo samozřejmě o postavu Waltera Whitea (Bryan Cranston) ze seriálu Perníkový táta (od r. 2008). (Punisher)
  • Jedná se o jedinou epizodu z celého seriálu, kterou režíroval Giancarlo Esposito. Ten v seriálu hraje postavu Gustava Fringa. (Hovadin)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD