Temný Wales

Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (2013–2016), 20 h 1 min (Minutáž: 89–96 min)

Tvorcovia:

Ed Talfan, Ed Thomas

Richard Harrington, Matthew Gravelle, Gruffudd Glyn, Aneirin Hughes, Rhodri Miles, Ifan Huw Dafydd, Hywel Morgan, Lisa Palfrey, William Thomas, Dyfed Thomas (viac)

Městečko Aberystwyth. Místo spalující krásy, které tady stálo už před staletími. Kosmopolitní univerzitní město leží na západním pobřeží Walesu, na hranici mezi Irským mořem a hornatou krajinou osamocených farem a těsně semknutých vesniček. Je to přirozená křižovatka dvou rozdílných světů, kde se dějiny, mýty a tradice střetávají tváří v tvář s moderní dobou. Za okouzlujícími výhledy a idylickým pozlátkem se však ukrývá nespočet hříchů. Žije se tady podle vlastních pravidel. Zloba a zášť hnisají jako ošklivá rána. A na každém kroku zůstávají hluboko pohřbená ničivá tajemství minulosti. Do Temného Walesu vstoupí detektiv šéfinspektor Tom Mathias (Richard Harrington). Osmatřicetiletý hlavní hrdina je geniální muž sužovaný problémy, který utíká před minulostí. Londýn vyměnil za potlučený přívěs na okraji města, kam se slézají pochybné existence s temným osudem. Jeho pravou rukou se stává inspektorka Mared Rhysová (Mali Harries). Třiatřicetiletá inteligentní žena musí bojovat se svými vlastními démony. (TV Prima)

Recenzie používateľa darkrobyk k tomuto seriálu (8)

Dívka ve vodě (2013) (S01E04)

,,Nepospíchej." Ano, ve Walesu se zastavil čas. Esoterická hudba, dlouhé záběry na tamější krásnou krajinu - mořské pobřeží, močály, skaliska, ještě delší záběry na zasmušilé tváře hlavních postav, které se usmějou jen výjimečně. Klidné, zadumané, i ten sex je pomalý. Jen si nejsem jistý, zda artové pojetí tohohle seriálu bylo nejlepší volbou. Vraždy v Midsomeru jsou proti tomu jízda plná třeskuté akce. Opět mi ale vadilo, že Wales není vůbec temný. Slunce svítí až moc často, tajemno se krčí v koutě. Připouštím, že kamera se mi líbila, mnohé záběry byl aranžovány s puntíčkářskou přesností a vše dýchalo zvláštním podivnem. Na rozdíl od Midsomeru se však na Wales znovu dívat nebudu. A přitom zmíněná keltská mytologie nabízí takové možnosti! Třetí hvězda za konec. ()

V tichu noci (2015) (S02E01)

Wales konečně trochu potemněl. Těžké šedé mraky, stmívání, noc, déšť. Jinak i tento díl zůstává věrný sérii - nikam se nespěchá, divák si může vychutnat dlouhé záběry krajiny, vykáceného lesa, pobřežních skal i mořského příboje. Dvě auta v tmavnoucí krajině připomínají světlušky na tajné výpravě. Jistá poetičnost a vizuální stránka filmu vůbec jsou opět největší devizou - skvělé kompozice, smysl pro detail, kontrast, vlasy, oční řasy a znetvořené pahýly stromů trčící k nebi jako memento smrti. Zadumané tváře, moc se nemluví, nikdo se neusmívá, hořké slzy. Vrah osmiletého chlapce je, troufám si tvrdit, nečekaný. Závěr opět temný plný bezmoci a zoufalství. Pro trpělivé diváky, co se rádi dívají na pomalu se střídající obrazy. ()

Smrt v horách (2015) (S02E02)

Smrt v horách nijak nevybočuje z rukopisu seriálu. Kamera zůstává i nadále plíživá, prodlévající tu na výseku tváře některé z postav, tam na malebných obrazech mořského pobřeží či kopců, nad nimiž se válí těžké šedé mraky. Wales je vskutku ponurý, deštivý, pouze v závěru se objeví prosluněná obloha. Postavy se opět mračí, ba dokonce dojde i na slzy. Jen na konci se Mali Harriesová jemně pousměje. Zasmušilý Harrington bojuje s vlastními démony, dostává se do konfliktů s nadřízenými a nedaří se mu vyřešit osobní život. Navíc se ukáže, že zavražděný ridič měl svoje temné tajemství. Když je odhalen viník všech nešťastných událostí, překvapení neskrývá vícero zúčastněných. ()

Tajemná řeka (2015) (S02E04)

Tajemná řeka se nese ve stejném duchu, jako celý seriál. Pomalé tempo, výtvarná kamera, smysl pro detail, precizní kompozice. Vyšetřování smrti mladé ženy prolínají lyrické obrazy mořského pobřeží, větví stromů zmítajících se v dešti, magický úplněk nořící se do mraku nad tichým mořem či bílá oblaka ubíhající nad prašnou cestou. Richard Harrington by s přehledem vyhrál soutěž o největšího bubáka. Jeho Mathias je jakýmsi antihrdinou, kdy divák čeká často pravý opak, než co udělá. Pravda je, že nakonec dospěje ke zdárnému konci, leč cesta je to značně trnitá. Vrah napadne asi leckoho ještě před odhalením, i když se zdá, že o něm ví i Mathias. Jenže jedna věc je mít podezření a druhá důkazy. Asi nejvíce mi vadily scény s baterkou....jednak v některých případech by viděl i bez ní, a pak s ní na sebe upozorňoval. Wales je vskutku temný a vše se tam šine hlemýždím tempem. Až na finále! Pro večerní rozjímání nad vraždou jako dělané, pro milovníky akce nikoliv. ()

Ozvěny duší (2015) (S02E05)

Konflikt dvou rodin má nejen podobnost s případy v Midsomeru, dokonce i vrah jakoby odtud vypadl do Walesu. Tedy onen dávný vrah, který všechny nešťastné události spustil. Kdo se do seriálu již zakousl, zklamán být nemohl. Standardně pomalé tempo je několikrát narušeno rychlejší akcí a samotný závěr mne donutil přihodit hvězdu navíc. Současně se s každým dílem víc a víc rýsují dva plány seriálu. V prvním sledujeme vyšetřování kriminálních činů, které je vždy vyřešeno a uzavřeno. Ve druhém sledujeme osudy jednotlivých aktérů, z nichž má většina svého kostlivce ve skříni. Tentokrát jsem opravdu zvědav, co bude s detektivem Mathiasem. A pozor, Harrington se konečně usmál, byť jen krátce! Mořské pobřeží, letní obloha, mlha, noc, letící tmavá oblaka, déšť. Wales je opravdu temný. ()

Smrt padlého kněze (2016) (S03E01)

Temné mraky visí jako těžké záclony nad drsnou krajinou Walesu. Když se obloha rozjasní sluncem, je to jen na chvíli. Mořský příboj nemilosrdně bičuje pobřeží a v nedalekém kostele leží kněz s hlavou rozmlácenou kladivem. Jeho věrné ovečky pláčou, kdo mohl udělat něco tak strašného člověku, jehož všichni milovali. Jenže kněz měl svoji temnou stranu, za niž zaplatil. Inspektor Mathias se znovu dává do rozplétání klubka, na jehož konci čeká vrah. Ve druhém plánu sledujeme další osudy všech zúčastněných. Jak se zdá, Mathiasův nadřízený má velké a nebezpečné tajemství, jehož odhalení by ho mohlo zlikvidovat a navíc spustit lavinu dalších odhalení. Iwan Thomas se cítí silný v kramflecích, jenže svého protivníka hrubě podcenil. Ještě temnější, bezvýchodné a s nečekaným koncem... ()

Bez milosti (2016) (S03E03)

Jen krátce pročísnou nebe sluneční paprsky, pak se šedé záclony mraků rozvěsí nad krajem, přijde déšť, noc a auto se nedaří nastartovat. Útok u čerpací stanice je brutální, krev ohodí auto, čerpací stojan a muž na zemi má v hrudi obří díru. Není však posledním mrtvým v tomto díle, jelikož smrt se rozmáchla již dvakrát a k dalšímu máchnutí se chystá. Tom Mathias je zádumčivější než jindy a jednání na vlastní pěst se mu opět nevyplatí. Únosce syna není tak mírumilovný, jak ho vykreslovala zpočátku jeho bývalá manželka policistům. Kromě toho sledujeme další pátrání po příčinách smrti Iwana Thomase z předchozího dílu. Divák sice ví, ale jistá tajemství mu doposud také nebyla odhalena. Výše postavené osoby dostávají stále větší strach a začínají rozehrávat nebezpečnou hru. Kdo přivykl pomalému tempu, precizní práci s obrazem, smyslu pro detail a pečlivým kompozicím, musel si tenhle, ještě temnější díl než předchozí, užít. Směrem ke konci zraje seriál jako víno, přesto milovníky akce a pádícího děje nejspíš opět nezaujme. ()

Kruh se uzavírá (2016) (S03E04)

,,Vybral jsem si vás, protože jste stejně jako chirurg zbabělec." Druhý plán, který byl doposud v pozadí vyšetřování jednotlivých vražd, konečně hraje prim. Kruh se skutečně uzavírá a Wales potemněl ještě více. Kolik lidí bude muset ještě zemřít a kolik jich zmizí, než vyjde pravda na jevo? Tak se ptá Tom Mathias svého nadřízeného Briana Prossera. A divák již tuší, že tohle nemůže dobře dopadnout... tedy dobře pro některé aktéry nebezpečné hry. Skvělé uzavření série s vynikajícími hereckými výkony, atmosferickou hudbou a výtvarnou kamerou. Kdo přivykl pomalejšímu tempu a zadumaným obrazům, musí být spokojen. Ano, Tomovo mlčení a jeho věčně zachmuřený obličej jsou občas k nevydržení, ale nakonec vše směřuje tím správným směrem. A většina postav má svého kostlivce ve skříni, proto není do poslední chvíle jisté, zda zvítězí spravedlnost, nebo opět zasáhne někdo z mocných, jelikož pravda v životě ne vždy zvítězí.... ()