Tři veselí staříci tráví zbytek svého života na venkově, kde provádějí různé vylomeniny a tím si proti sobě znepřátelí vesničany, kteří pro jejich druh humoru nemají pochopení. Veselá mysl je neopouští ani ve chvíli, kdy jim jako veteránům hrozí dožití v jednom z ústavů s přísným režimem. (MVanis)

Pierre

Jeden z nejslabších filmů mistra Gabina. Skoro jsem uvažoval i o pouhých dvou hvězdách. Když si vezmu, že je to podle předlohy autora Zelňačky tak to nemá moc žádný hořký melancholický rozměr, co by z toho dělal mnohem víc než jen pouhou ,,komedii.´´ Ale první polovina je celkem dobrá. Dědci neotravují a jejich představitelé se snaží. Gabin byl prostě skvělý komik. Ale ve druhé polovině na cestě do kláštera mě to přestalo bavit. Začalo se to dost vléct. A závěrečná pointa se mi moc nelíbila. Ale tak ústřední melodie byla senzační a za titulky k filmu jsem rád. Tak tři, no. ()

Flego

Traja svojrázni kamaráti ešte z prvej vojny sa rozhodnú prežiť zbytok života v starobinci v neďalekom mestečku. Na tom by nebolo nič zlého, lenže tieto tri živly sú neustále v hádkach, až by si niekto myslel, že to myslia smrteľne vážne, ich videnie sveta je zábavné, plné chválenkárstva a neurotických výpadov. Toto spojenie je ďaleko od umierneného starobinca... Rozmarná komédia plná brilantných dialógov ovenčená ľahkou hudbou je náramne osviežujúca a dobre padne aj dnes. Prvý komentár. 4+ ()

curil

V pořadí páté setkání dvou francouzských   filmových veličin režiséra Gillese Grangiera a herce Jeana Gabina. Po filmech "Panna na Rýně" (1953), "Benzin a olej" (1955), "Krev v hlavě" (1956) a   "Tulák Archimedes" (1959) přichází "Stará garda" (1960). Výtečná komedie sklidila i velký úspěch u diváků a jen v premiérovém roce 1960 kina navštívilo téměř tři a půl miliónů diváků. Zajímavostí je, že v tomto filmu Gabin poprvé ztělesňuje postavu, která je starší než jeho reálný věk. Dobře mu sekundují nejméně slavní Noël-Noël a Pierre Fresnay, pro něhož to byla poslední filmová role. Putování trojice "dědků", jejich legrácky, je spíše takové úsměvné, než aby se divák smál od ucha k uchu. Ale podobný laskavý humor je mi blízký a proto film patří mezi mé oblíbené. ()