Max Lambert, bývalý šéf lupičské bandy, si odpykává dvacetiletý trest. Před zatčením zakopal u kostela nedaleko Říma několik milionů ve zlatě, „výdělek“ ze své poslední akce. Se svým spoluvězněm Pierrem Bizetem připraví plán útěku a v převleku za duchovní se snaží odletět do Říma, kam zrovna v této době směřují církevní hodnostáři z celého světa. Takže dvě sutany navíc se mezi nimi lehce ztratí! Jenže uprostřed poklidného letu se objeví únosci, kteří nutí pilota obrátit letadlo na Tanger. Ale to zdaleka není ještě to nejhorší, co je na cestě za svobodou a penězi čeká. Jedinečná dvojice GabinBrialy, výborné dialogy a situace v komedii, která nestárne. (Česká televize)

TV spot

argenson

Nahlíženo dnešníma očima, nic extra to není, i když pár pěkných momentů se najde. Ale nutno přiznat, že málokterému velkému herci se podařilo uzavřít filmovou kariéru takto důstojně jako Jeanu Gabinovi. Jeho poslední věta ve filmu: "Dej mi pokoj, já už jsem přispěl," dostává symbolicky více významů. ()

filmmovier

Moc jsem se nezasmál (Jsme v prdeli, monsignore), ale vůbec to nevadí. Girault dokázal, že umí točit filmy i bez Louise a Jean Gabin se ve své poslední roli také pořádně vyřádil. Úvod ve vězení je vynikající, hláška za hláškou, spoustu komických situací. Potom, co se ten hlavní inspektor dozví, že zase utekl, by se mohlo zdát, že sranda skončila. No skutečně, po nástupu do letadla tam už tolik hlášek nepadá (ale ta nejlepší je právě odtud), ale tempo se zvýší. Gabin i Brialy podali neskutečné herecké výkony, sedli si, byli dokonalí. A ostatní jim velice zdatně nahrávali. Tempo u mě začalo trochu habrovat asi až v poslední půlhodině, ale pořád se tam něco děje, pěkně to utíká a jde z toho strašně příjemná atmosféra. Mrzí mě, že jsem to neviděl už dřív (já neřád). Objektivně je to asi za 4*, ale za Gabina, geniální český dabing (K.M.Walló) a všechny ty maličkosti, co se tam objevovaly, za postavy, prostředí a pár legendárních výroků tu pátou prostě musím dát. Ten film je prostě bezchybný. Jean Gabin si asi nemohl přát hezčí poslední roli. 95%. ()

RHK

Skvělý Jean Gabin jako uprchlý kriminálník ze staré školy v převleku za biskupa a úsměvný situační humor francouzského kriminálního snímku. Gabinovi zdatně asistuje neméně výtečný Jean-Claude Brialy coby spoluvězeň v převleku za kněze. Letadlo s oběma prchajícími je však uneseno: "Jsme v prdeli, monsignore." Film, který si nenechám nikdy ujít. Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=6RT_wEJ73ns ()

štísko

Svatý rok rozhodně není pro příznivce akčních komedií. Pro takové může působit trošku rozvlekle. Ale kdo má rád dostatek prostoru pro vychutnání velkého množství vtipných scén s dramatickou zápletkou, tak si přijde na své a zažije 91 minut inteligentní zábavy bez jediného hluchého místa. Doslova umělecký zážitek podtrhují skvěle obsazené a vykreslené vedlejší role. ()

gombarix

Berme to tak, že jediným smyslem tohoto filmu bylo dát poslední roli živoucímu klasikovi francouzského filmu důstojnou jako nějaký důstojný otec. Což se celkem povedlo (ano, ta geniální poslední věta!) a koneckonců to není málo. "Komedie" dnešníma očima z větší části nezamýšlená, leč nostalgie po "správných policajtech a poctivých zločincích ze staré školy" je tak nějak příjemná. (Jediné, čemu nerozumím, je účast Maurice Travaila, což myslím úplně nebyl jen statista, ale jeho role tady větší rozsah nemá. Možná jeho věty padly pod stůl ve střižně?) Dávám 4*, film se mi určitě líbil víc než (tematicky dost podobné) "Le Soleil des voyous". ()

• Film odkazuje na Svatý rok konající se v roce 1975. Tehdy ho oslavil papež Pavel VI. Svatý rok se opakuje periodicky jednou za 25 let. (Komiks)
  • Závěrečná scéna během titulků je natočena na náměstí Piazza Navona. (classic)
  • Poslední film Jeana Gabina. Zemřel 15. listopadu 1976, téměř sedm měsíců po premiéře, která se konala 23. dubna 1976. (Komiks)