Broad City

• Austrália Broad City
USA, (2014–2019), 18 h 22 min (Minutáž: 21–25 min)

Hudba:

Tony Quattro

Ilana Glazer, Abbi Jacobson, Stephen Schneider, Fred Armisen, Will Janowitz, Matt Jones, Lane Kwederis, Arturo Castro, Giordona Aviv, Chivonne Michelle (viac)

Děj tohoto seriálu se točí kolem dvou přátel, kteří se protloukají životem v New York City, a i z těch nejtitěrnějších událostí dokáží mít hysterické záchvaty a těžkou hlavu. (Viacom)

Matty

Popfeministická seriálová „bra-mance“, tematizující s nenapodobitelnou střeleností „ženské problémy“, o nichž se na veřejnosti stále moc nemluví. Broad City přes své zdání neškodné zábavy poměrně odvážně mění obecnou představu o tom, jak by měly ženy vypadat, co by měly říkat a čím by se měly zabývat. ___ Oproti Girls není seriál založen na antagonismu hrdinek a myšlence, ale naopak na nerozlučném přátelství dvou mladých žen a zároveň autorek pořadu. Zdánlivě nahodilé řetězení skečů, točících se zpravidla okolo jednoho ústředního tématu, má poměrně semknutou strukturu s postupně rozvíjenými a navracejícími se motivy, dobře zvládnout gradací a jednolitým stylem. Komického efektu je například opakovaně dosahováno přechodem k většímu záběru a odhalením kontextu, v němž Abbi nebo Ilana řekly/provedly něco nepatřičného. Provázanost jednotlivých skečů ale rozhodně není zárukou toho, že byste po několika epizodách dokázali dopředu odhadnout, jakým směrem se děj bude ubírat. ___ Obsahově jsou jednotlivé díly Broad City stejné jako design Ilaniných nehtů nebo úvodní titulky – pokaždé zcela jiné. Všechny narativní cesty jsou otevřené, nic není nemožné a sebevíc ujetý vtip může být vždy doveden ještě o úroveň výš. K vítané nepředvídatelnosti významně přispívá odmítání příběhových schémat založených na klasických otázkách typu „Má mě rád, nemá mě rád?“ ___ Určujícím existenčním principem Abbi a Ilany je, stejně jako pro Mirandu Hart, hra. Hra nikoliv jako kratochvíle. Hra jako cíl. Abbi a Ilana jsou mnohdy trapné a nemotorné a říkají v nevhodnou chvíli nevhodné věci, ale nemají s tím nejmenší problém a požadavku na všestrannou dokonalost se podřídit nesnaží. Vše, co dělají, je pro ně o součást hry, ve které budete vítězit tak dlouho, dokud si dokážete udržet nadhled a odstup od malicherných každodenních přešlapů. ___ Kulometnou slovní kadencí, neutuchající energií a samozřejmostí, s jakou si podmaňují okolní prostor, připomínají Abbi a Ilana hrdinky screwball komedií. Tím, že své „ženské nedostatky“ proměňují z něčeho nepatřičného, za co by se měly stydět, v něco vtipného a vcelku roztomilého, mění je své přednosti. Jejich síla spočívá v tom, že se nebojí neúspěchu a nervózního smíchu, který jejich počínání může vyvolávat. V ideální společnosti by stejným způsobem měly uvažovat všechny dospělé ženy, veřejným diskurzem stále přesvědčované, že mantinely toho, co je povolené, jsou pro ně mnohem užší než pro muže. Více zde. ()

Tom Riddle

Přesně napůl cesty mezi 2 Broke Girls a Girls co do stylu humoru i realističnosti, svérázná komedie Broad City funguje díky nezávislému feelingu i sympatickému feminismu, především ale díky neuvěřitelné chemii mezi ústřední dvojkou, na trapasy náchylnou Abbi a věčně zhulenou Ilanou. Ta je vzhledem k původu seriálu předpokládám úplně autentická, a je to poznat, takhle sympatickou sismance jsem už dlouho neviděl (pokud nepočítám Leslie a Ann z Parks & Rec, hipster duo z BC je ale přece jenom trochu někde jinde). Hlavně začátek vázne, prvních pár epizod se potácí někde na hraně dvou a tří, ale humor si rychle sedne, a od chvíle, kdy baculatá, seriály milující Abbi prozradí, že Six Feet Under je její nejoblíbenější seriál, jsem měl o čtyřhvězdě jasno. ()

Thomick

V recenzi od Emily Nussbaum z The New Yorker se můžete dočíst, že je Broad City na sitcomovýho nováčka "až nezvykle sebevědomý" a že se ("atraktivně") odmítá nechávat poutat "nudnym realismem". Což je veskrze přesný. V USA zřejmě nemálo populární dvojice Jacobson-Glazer (v březnu vyráží na jevištní turné po celých USA) v mnoha okamžicích připomíná postavičky z Girls, přitom ale ve svý ztřeštěnosti zachází ještě mnohem dál, často až na jaksi rušivou mez. Některý scény maj dokonce až groteskní charakter. Proto (a i pro nezvyklý vypípávání/zamlžování slova "fuck") jsem měl z pilotu přinejlepšim rozpačitý pocity; v dalších dvou dílech si mě ale Broad City z větší části získalo na svou stranu. Zatim osciluju mezi třema a čtyřma hvězdičkama. ()

Sagara

Spočiatku mi to prišlo otravné, ale musím povedať, že som si celkom rýchlo zvykol a dvojicu aj s vedlajšími postavami som si obľúbil. Stále ma však straší ten úvod. Po druhej sérii zvyšujem na plný počet a do svojho "bucket listu" pripisujem položku stráviť 24 hodín v NY s Abbi a Ilanou. Absolutely Fabulous hipster éry! ()

Fifer

Možná jsem měl hodnotit spíš dvěma, sám nevím. Chemie mezi ústřední dvojicí pryští a zurčí, občas je to sympaticky ulítlé, ale drží se to standardního sitkomového rámce. Navíc ztřeštěná holka byla už v Přátelích, posléze v seriálu The Girl, tady jsou akorát dvě, ale styl humoru je podobný (jen se tu víc hulí a je to trochu odvážnější). Holky by měly hrát divadlo, anebo natočit nezávislý film, tenhle sitkomový rámec příliš svazuje jejich kreativitu. ()

Loooki

A takto to dopadne, keď si dve kamarátky spravia sitcom. Mega hipsterské, mega uletené, mega zhulené. Mega to zbožňujem :) Hodnotené po IV.sérii. ()

Amyi

Prostredie v ktorom sa odohráva dej je ideálne, ulice NY, bary, lacno zariadené byty... Hlavne postavy vyzerajú ako bežné dievčatá, žiadna Chanelka. Niektoré vedľajšie postavy sú aj vtipne a spríjemňujú atmosféru, ALE tie hlavné postavy? S každou epizódou si pripadám, ako by som sa boril hlbšie a hlbšie do bahna a pokračujem len zo zvrátenej zvedavosti ako hlboko sa dá klesnúť. Ilana a jej prehnane afektovaný (rozhodne nie vtipný) prejav. Dievča - queen, čo hubu má plnú kecov, ktoré nedávaju zmysel. Občas sa tvári ako moralistka. V jednej časti ju trápi, že nemá nič pre bezdomovca a hneď v ďalšej odhodí celú bagetu do koša lebo jej nechutila. V jednej časti sa snažila zabiť potkana bez mrknutia oka, zaplatila deratizéra, ktorý neuspel. Hneď ako zistila, že je potkan samička, tak sa stane jej maznáčik - to je ten novodobí feminuzmus? Tvorcovia dávajú jasne najavo, že Ilana je "so dope" Idú na to overenou taktikou - okolie ju zbožňuje, aj keď je maximálne iritujúca. Chlapi sa jej hádžu k nohám, stačí len žmurknúť... To bude asi ten realizmus, ktorý všetci ospevujú... Jej kamarátka Abbie je o niečo lepšie napísaná. Rozčuľuje ma o triedu nižšie, výnimočne aj úprimne vtipný moment - hlavne keď sa jej nedarí a trapoší svojou neschopnosťou... Všetko by som to hodil za hlavu, ale zaráža ma, že na tento serial nenájdete ani jeden zlý koment. Naopak. "Chcem byť ako Ilana" "Dievčatá mi zmenili pohľad na svet..." "Evolúcia komédie".... Ehm! Vzor pre decká? Tieto dve? Jdu bléjt velebnosti. ()

proud.loser7

2 bohyně New Yorku. můj life goal je mít tak skvělý přátelství jako Illana a Abbi, kde žádné téma není v konverzaci tabu (včetně pašování trávy ve vagíně či lovení vlasů ze zadnice). Broad City má všechno co HBO Girls chybí. YASS KWEEEN! ()