Ocho apellidos vascos

• Veľká Británia Spanish Affair (viac)

Jakou nejšílenější věc může frustrovaná baskická dívka udělat, aby zapomněla na zhrzenou lásku? Vyrazit za zábavou do Sevilly! A jakou nejšílenější věc může udělat Andalusan, když má dobrou náladu? Dráždit baskickou dívku, která vyrazila za zábavou do Sevilly!
Lehce politicky nekorektní komedie o tom, že co se škádlívá, ne vždy se rádo mívá. (dopitak)

spacegirl

Velmi populární komedie ve Španělsku. Bohužel mnoha vtipům v tomto filmu jsem nerozuměla, protože neznám baskickou kulturu ani historii, ze kterých vtipy vycházely. Takže jsem se nemohla zasmát, protože jsem si to nemohla dát do souvislosti. Můj španělský partner mi něco sem tam vysvětlil, ale stejně to nebylo ono. Efekt byl asi takový, když se cizinec, který vyloženě nepronikl do české historie, dívá na Pelíšky. Co mám zkušenost, tak cizincům Pelíšky přijdou divné a nechápou, co je na tom vtipného. Samotný příběh filmu neskrývá nic hlubokého, jde tam spíš o ten humor a zachycení rozdílů mezi lidmi z Baskicka a Andalusie, což se jim, myslím, podařilo velmi dobře. Nemyslím si, že by se jednalo o nějakou diskriminaci nebo zesměšňování. ()

Cerebrum

Hrozně mi to sedlo do noty. Se "španělštinou" jsem měl ze začátku celkem problémy (¡puta la hostia, tío!), ale když se přejelo do Euskadi, tak to pro mě byl ještě celkem příjemný domov, txiki! Ale ta pohoda, krásné oči mojí oblíbené Clary, ale hlavně ten Dani hraje fakt prvotřídního blbečka :D. Od začátku dokonce jsem měl úsměv od ucha k uchu a moje telefonní vyzvánění se teď jmenuje Sevillano yo soy, tak snad nebudu muset před aitou vyhodit telefon z okna. Agur! ()

AloeB

Co se mi na podobných komedií nelíbí, že je chování postav v takovém extrému, že ty debily prostě nejde oblíbit si. V prvních momentech tohoto filmu jsem si říkal to samé, ale čas na obrazovce asi dělá divy, protože nakonec i toho tupečka Daniho jsem si oblíbil. Láskou už od začátku byla samozřejmě Amaia, kterou hrála herečka z Madridu Clara Lago, neboť její baskická nátura mi velmi imponovala. Stejně tak prostředí Baskicka je k pomilování. Je ovšem pravdou, že Ocho apellidos vascos zaujme možná hlavně ty, kteří se zajímají o Španělsko. A ačkoliv nejsem fanouškem zahraničních předělávek, tak duch tohoto filmu by zasloužilo zadaptovat více zemí - ať třeba u nás není jediným střetem Čech a Moravy Bobulová trilogie. ()

liberita

Neviem aký má zmysel najprv sa snažiť dokazovať akí sú Baskovia odlišní od Španielov žijúcich v ostatných častiach krajiny a potom sa naopak zamýšľať nad tým, že možno až takí iní zase nie sú, len majú pár svojich špecifík. Dej je trochu popletený a neverím, že by sa hlavný predstaviteľ do tanečnice po jednej strávenej noci zamiloval natoľko že by sa najprv za ňou vybral cez pol krajiny a potom by bol ochotný predstierať pred jej otcom, že je jej snúbenec, obzvlášť keď k nemu dievča nie je práve najmilšie a potom, čo sa divadielko rozrastie až do priveľkých rozmerov z ktorých vycúvať nebude ľahké. V každom prípade som ale rada, že mi film pripomenul krásy španielskej krajiny a moju návštevu San Sebastiana/Donostie. Ak si chcete precvičiť španielčinu, nakoľko film asi zoženiete len v pôvodnom znení, tak určite stojí za to minimálne kvôli krásnym exteriérom a ostatne je predsa len trochu originálnejší než množstvo hollywoodskej produkcie. ()

dopitak

Zajímalo by mě, jakého přijetí se film dostal ve Španělsku. Potrhlá komedie naplno těžící ze situace, kdy někdo předstírá, že je někým jiným. Je to asi dost vzdálený příměr (nejsem se španělskými poměry seznámen), ale jako kdyby někdo natočil film na motivy vtipu, jak se na Moravě dělí víno? (1.kategorie – Výborné. 2.kategorie – Dá sa. 3.kategorie – Nedá sa. 4.kategorie – Dá sa Pražákom). Clara Lago pro mě prostě není prvotřídní krasavice, nicméně je velmi zvláštní typ. Dani Rovira vypadá jako šílenec (očima vám dost připomene Řezníka z Kroku za krokem), ale hraje dobře. Šílená "španělština", na hony vzdálená té oficiální, obvykle ve filmech z Pyrenejského poloostrova prezentované. ()