Extant

USA, (2014–2015), 17 h 59 min (Minutáž: 39–44 min)

Tvorcovia:

Mickey Fisher

Halle Berry, Pierce Gagnon, Grace Gummer, Tyler Hilton, Goran Višnjič, Camryn Manheim, Hirojuki Sanada, Carl Ciarfalio, Tessa Ferrer, Kathryn Zenna (viac)

Astronautka Molly se po třinácti měsících, které strávila sama ve vesmírném prostoru, vrací na Zem k rodině a pokouší se znovu zapojit do normálního života. Čeká ji ale velké překvapení... (TV Prima)

bobstock

Skromně pojaté scifi se stále krásnou padesátnicí Halle Berry. Seriál si vystačí s pár exteriéry, interiéry a skutečně pár herci na to, že je Země v globálním nebezpečí. Apocalypsa se zdá přiblížila z dalekého vesmíru a onu si ji vlastně lidstvo zavinilo samo. Sestrojit takto sofistikovaného robota + celou jeho armádu bez norem a zákonů je pro mě i pro scénáristy dost složitá věc. Vše to nějak řídí jakási ministryně něčeho a směle se řítí někam o čem nemáme páru. Druhá série se zvláštně vleče nudným rodinným dramatem. Vše se vyřeší jak mávnutím kouzelného producentského proutku v posledních dvou dílech. Asi už někdo tlačil, že do toho víc peněz nedá ´´seňore Spilbergo.´´ Navíc jednu velkou pro mě podstatnou věc ve scifi. Už mám plný zuby robotů a ufonů, kteří se chovají a vypadají jako lidi! 60% ()

JohnCZ

V první sérii rodinné drama s mysteriozními prvky, v řadě druhé již čistokrevné sci-fi. Obě série jsou trochu odlišné, ale obě mají jedno společně: nikdy to nedupne pořádně na plyn. Příběh mixuje tematicky vícero různých sci-fi dohromady. Výsledný mišmaš je ok, zejména díky sympatickým postavám, kterým v druhé řadě dominuje především Jeffrey Dean Morgan. Je to ale mišmaš, který nepřináší vůbec nic nového a koncepčně to především v druhé řadě nedrží po kupě. Postavy často mění strany i motivace. skáče se od tématu k tématu a dějová linka na mě jednoduše působila dojmem, že tvůrci píšou scénář za pochodu, což v dnešní době plné režijně i dramaturgicky precizních seriálů s minimem vaty působí poněkud zastarale a béčkově. Extant neurazí, ale kvůli výše zmíněnému ani zcela neuspokojí. ()

warrenur

Po pozitivnych ohlasoch, ktore som cital najma na zahranicnych forach som siahol i po tomto kusku. Pilot a prve dva diely mali celkom dobru, tajomnu atmosferu pomerne zaujimaveho A.I. sci-fi. Tema umelej inteligencie ma vzdy zaujimala. Paradoxne, kazdym dalsim dielom mi to prislo menej a menej zaujimave a zabavne. Berry-ova a tiez Sanada, ktoreho som poznal v podobnej role z ineho serialu, mi zacali liezt na nervy. A hoci som skukol i 11ty diel, povodna linka sa akosi zmenila na nahanackovy akcak B-ckovej kategorie. Myslim, ze uz nema vyznam dalej cakat na to, co nevedia tolke diely divakovi predostriet. A sice, mimozemsku inteligenciu v celej svojej parade. Napatie sa nekona, divak sa nudi coraz viacej. Slabota, co odradi aj fanusikov sci-fi. ()

Streeper

Podívala jsem se na to celé znovu od 1.série po konec 2.série a líbilo se mi to. Samozřejmě je tam pár dílů, které nudí, ale převažuje ta zajímavější a napínavější část. V 1.sérii exceluje Goran Višnjić v té druhé zase Grace Gummer, která mě velmi mile překvapila. Námět hodně zajímavý, druhá série překvapující a napínavější než první a doufám, že Pierce Gagnon po Extantu dostane další herecké příležitosti. ()

xargos

Po posledním dílu první série mi naskočily dvě asiciace. Jedna je antologie sci-fi povídek "Lidštější než lidé", kde již sám název dává tušit, oč tam jde. Stejné je to s Ethanem, který se rozhodne přinést nejvyšší oběť ve prospěch ostatních. Druhá asociace je na hony vzdálená seriálovým postavám a tou je myšlenka, že nás mimozemské bytosti svými různými projevy připravují na svou existenci. Jako by i tento seriál (jako mnohé jiné příběhy) zapadal to této představy... Extant je podle mne povedený seriál, ale ne na plný počet bodů. Chvílemi se jednotlivé postavy chovají trochu jinak, než bych očekával, ale vizuální efekty, hudba a děj jsou na jedničku. V závěru posledního dílu první série se nejracionálněji zachoval elektronický Ben, když bránil Molly odletět. Navíc v té technologicky vyspělejší budoucnosti bych očekával, že bude na oběžné dráze něco jako karanténa, která všemi prostředky zabrání možné kontaminaci celé planety. Ale seriál tohoto druhu nemůže tak brzy přijít o jednu z hlavních postav (že to jde a i s většími ztrátami, dokazuje jiný seriál - Game of Thrones;) ()