Sonata dlja Gitlera

• Sovietsky zväz Соната для Гитлера (viac)
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Sovietsky zväz, 1989, 11 min

Réžia:

Alexandr Sokurov

Adolf Hitler

Dokumentární film Alexandra Sokurova je složen z archivních záběrů z německého a sovětského archivu. Sokurov na něm pracoval deset let, od roku 1979 bojoval se sovětskou cenzurou. Až v roce 1989 byl snímek oficiálně promítnut veřejnosti. Cílem lyrického režiséra Sokurova bylo zachytit atmosféru doby nástupu a pádu Adolfa Hitlera. (Snorlax)

vypravěč

Důmyslná montáž archivních materiálů tázavě osvětluje intimní dimenze velkých historických událostí. Tyto hlubiny tušené v bezděčných tělesných pohybech však nejsou zdaleka tak snadno srozumitelné. Individuální pohyby se konfrontací s dějinnými hnutími monumentalizují a ozřejmují, že to, co lze z těla odezřít, dílem přesahuje duši jednotlivce a spoluutváří duši kolektivu (ať již páru či davu, obce či národa nebo živočišného druhu…) a je jí také zároveň formováno a naplňováno. Znázorněná intimita tak nevypovídá ani tak o vnitřním dění, ani tak neprozrazuje motivace činů, spíše odhaluje plochu stisku jedince přítomností. Lidský život se tak pod tlakem obecného dění podobá sochařskému dílu, které však samo – jen zdánlivě nečinné – může projevit svou hlubinnou nevolnost ničivě a zřítit se a rozdrtit právě onen celek, který je spolu-utvořil. ()

fragre

Mrazivé. Netušil jsem, že barokní Bachova hudba, která je řád sám, může být tak působivá ve spojení se střihovým dokumentem složeným ze záběrů z doby nacismu. Atmosféra doby zachycena perfektně v pouhých 11 minutách. ()

pago

Ten hudobný podklad je tam fakt výborný, už za to by si tento mini film zaslúžil hviezdičiek 5. Celková atmosféra mrazí a výborne vystihuje psychózu tej doby. ()

pursulus

Bylo-li by bylo by.¬         Co oceňuji, je nápad s Bachovou hudbou vytrácející se v přesném napojení na změnu druhu záběrů v rázové a protáhlé tóny hlavně bicích nástrojů jdoucích do trýznivých sekvencí. Obrazový materiál mohl býti použit vhodněji — některé obrazy se opakovaly zbytečně, kaskáda zvuků není proto doprovázena stejně mohutnou kaskádou obrazů, ty jsou trochu statičtějšího působení. Práce prý trvala deset roků, to tedy znamená, že tvůrce na ní pracoval pouze zřídkavo, když byla náhodou volná chvilka, tomu také odpovídá ona lehká odbytost v použití obrazového materiálu zmíněná výše.¬                 Tak dobrý nápad zasloužil by si určitě zpracování lepšího (a trochu delšího), zpracování, jemuž by byla věnována větší péče a soustředění. Pro mne také je zajímavý úsudek, že onen nápad s hudbou a obrazy je univerzální; lze si jej přestaviti aplikován třeba na cestu Kříže v dějinách, ničení pralesů a následné ekologické důsledky, apod. Bylo by jistě zajímavé se dozvěděti, kterak by se posouvalo zdejší hodnocení v závislosti na námětu; troufnu si to odhadnouti tak, že by bylo o něco nižší, než u námětu použitého zde: a to možná je, nebo by byla, chyba. ()