Meter štyridsať

Réžia:

Scenár:

Kamera:

Ulrich Seidl

Hlavným hrdinom tohto filmu je päťdesiatnik Karl Wallner, ktorého rast sa v štrnástich rokoch zastavil na výške 140 cm. Film zachytáva scény z jeho trpasličieho života – doma, v práci a vo voľnom čase.Režisér o fime: „Toto bol môj prvý film na Viedenskej filmovej akadémii. Chcel som nakrútiť film o trpaslíkovi, o postihnutom mužovi, bez zvyčajnej pokryteckej snahy o súcit, ktorá je tak často prítomná v sociálne zameraných dokumentárnych filmoch. Chcel som ukázať postihnutého muža ako individuálnu osobnosť, na ktorej sa môžeme zasmiať či na ktorú sa môžeme hnevať tak ako na kohokoľvek iného. Rovnako ako mnohé moje neskoršie filmy, aj tento vyvolal búrlivú debatu a obvinenia, že produkujem cynickú, sociálnu pornografiu.“ (oficiálny text distribútora)

Bluntman

Kratkometrazni /cca. 16 minut/ film rakouskeho filmare Ulricha Seidla, ktery natocil na Videnske filmove akademii po cas svych studii, pojednava o metr ctyricet vysokem chlapikovi, jako kdyby to byla naprosto obycejna, nicim vyjimecna osobnost. Jako v pozdejsi Seidlove tvorbe, i zde je podstatny pohyb v samotnem zaberu, rozmisteni hercu v mizanscene: jsou utvareny zajimave kompozice, kdy lidsky trpaslik stoji v pozadi zaberu a ten sadrokartonovy v popredi, pokud o vzrustem malem, ale charakterove velkem muzi nekdo vypovida, on stoji v pozadi, aby byla vyrovnana jeho vyska s vyskou vypovidajiciho... Vic nez v Seidlovych ostatnich dokumentarnich pocinech a vic nez v jeho hrane inscenovane tvorbe se zde uziva klasickych dokumentarnich postupu, jako jsou promluvy do kamery v predem pripravenych nazkousenych zaberech a dokonce Seidl jednou svou otazkou vstoupi do deni. Metr ctyricet je tak filmem, na kterem jsou znat teprve skolska ucnovska leta a filmem, ktery bez zbytecneho socialniho citeni, mnohdy falesneho, dokumentuje zivot jednoho nicim zajimaveho, metr ctyricet vysokeho muze. ()